Věříte politice intervencí ČNB? Pokud ano, toto by vás mohlo zajímat

| Miroslav Plojhar

ČNB slibuje držetEUR/CZK nad 27 několik měsíců, nefandí však ani dalšímu oslabení. Posílení koruny může i tak ukrojit až 50 haléřů z každého prodaného eura, a to i s ČNB na stráži. Co s tím?

Koruna by neměla nikam utéct

ČNB slibuje, že euro nebude během letošního roku stát méně než 27 korun. Bariéra sedmadvacítky je podle opakovaných prohlášení guvernéra Singera dostatečná, nevidí důvod korunu dále oslabovat. Kurz naší měny je tak v úzkém rozmezí okolo 27,5 EUR/CZK. Na trhu je stále přetlak korunové likvidity, ČNB během listopadové intervence "vyluxovala" z trhu 7,5 miliardy eur. K výraznějšímu oslabení koruny však chybí impulz hrozby dalších intervencí či špatný ekonomický vývoj.

Makroekonomická data u nás i v zahraničí ukazují, že dlouhá recese skončila. Příliv deviz z přebytkového zahraničního obchodu pomalu vyvažuje nerovnováhu na trhu po intervenci. Nezasekne-li se oživení evropské ekonomiky, koruna bude mít tendenci vrátit se k silnějším úrovním, odkud ji "skopnula" devizová intervence. Takový vývoj očekávají i ekonomové z Erste.

Výraznému posílení koruny bude ale v dalších měsících bránit odhodlaná ČNB. I když banka stojí na stráži na 27 EUR/CZK, mírné posílení koruny může i tak v příštích měsících ukrojit až 50 haléřů z každého prodaného eura.

Věříte-li, že ČNB v dalších měsících nezmění kurzovou politiku, pak nabízíme zajištění KIKO-forwardem jako alternativu k obyčejnému forwardu či put opci.

Zajištění kurzu koruny v pásmu

KIKO-forward zajistí proti posílení koruny na současném spotu 27,50 EUR/CZK. Současně nabízí možnost svézt se na případném mírném oslabení koruny. KIKO-forward pro exportéry má oproti forwardu a put opci tyto dvě výhody:

  • Zajistí budoucí kurz prodeje eur na lepším kurzu než obyčejný forward nebo put opce.
  • Oproti forwardu dává možnost participovat na případném oslabení koruny nad 27,50 EUR/CZK.

Tyto výhody jsou vyvážené zejména tím, že se zajištění "vypne", jakmile ČNB nechá korunu najít si vlastní směr, přestane intervenovat a koruna půjde pod 27 EUR/CZK. Proto navrhujeme stavět zajištění KIKO-forwardem s vypnutím těsně pod 27 EUR/CZK pouze se splatností do letošního podzimu. Tedy do doby, kdy ČNB velmi pravděpodobně bude sedmadvacítku hájit.

Rozsah možné participace na oslabení koruny nad 27,50 EUR/CZK je závislý na délce zajišťovaného období. V příkladu níže je zajištění prodejů za 27,50 EUR/CZK, vždy stejné částky měsíčně od konce února do konce listopadu.

Zajištění KIKO-forwardem pro exportéry
Zajištění KIKO-forwardem pro exportéry
Vývoj EUR/CZK a zajištění KIKO-forwardem
Vývoj EUR/CZK a zajištění KIKO-forwardem
reklama
reklama