10% korekce býky nemusí děsit, hlásá Charles Schwab

| redakce

Nebuďte překvapeni, pokud akciový trh letos zkoriguje o 10 %. Ani tak by dlouhodobý býčí trh neměl být ohrožen, věří Liz Ann Sondersová, šéfka investičních strategií Charles Schwab.

Spousta hotovosti

Sondersová zdůrazňuje, že z pohledu valuací ani sentimentu zatím není důvod odcházet z akciového trhu. "Letos je mírně zvýšené riziko 10% korekce, nemyslím si ale, že by byl dlouhodobý býčí trh u konce," myslí si Sondersová. "Krátkodobě mám obavy, nicméně osobně si myslím, že současný býčí trh bude nejlepší, jaký naše generace zažila."

Hnací silou ekonomiky a trhů v USA by podle šéfky strategií mohla být zčásti skutečnost, že americké podniky "sedí na hromadách hotovosti, které jsou na nejvyšší úrovni od druhé světové války". "Kapitál zde je, jen nám ještě chybí odhodlání ho nechat pracovat. Letos už ale nejspíše k růstu kapitálových výdajů může dojít," věří analytička.

Růst inflace zatím nehrozí

*Dále hodnotí vývoj inflace. Ta podle ní zatím není hrozbou vzhledem k nízké rychlosti obratu peněz *(míra, s jakou jsou peníze v oběhu využívány k transakcím, či kolik jednotek měny je využito k nákupu zboží a služeb v určitém období – pozn. red.). "Nedochází k multiplikaci peněz v bankách, což drží inflaci na uzdě, ale také vede k nízkému ekonomickému růstu," vysvětluje Sondersová. "Když začne rychlost peněz stoupat, pak by se mohla změnit očekávání ohledně směru politiky Fedu."

Spread mezi bankovními depozity a úvěry, který je v současnosti podle Sondersové největší v historii, by se letos mohl zúžit díky předpokládanému zvýšení úvěrové aktivity. "Stále je před námi dlouhá cesta k okamžiku, kdy se úvěry 'potkají' s depozity," doplňuje.

Výroba stále ekonomice nepřispívá, jak by mohla

Dalším potenciálním motorem americké ekonomiky by mohlo být jedno z oblíbených témat odbornice z Charles Schwab, a sice renesance výroby v USA. "Nalézáme se v inflexním bodě," domnívá se Sondersová. "Poprvé v poválečné historii roste americká výroba už tři roky v řadě, i tak je ale stále na nízké úrovni s pouhým 13% podílem na ekonomice."

Ohledně akciových tržních valuací se Sondersová nestresuje skutečností, že jsou očekávané P/E poměry kolem historického mediánu. "Býčí trhy se jen málokdy zastaví na mediánovém P/E," vysvětluje a odkazuje na to, že průměrné klouzavé P/E každého býčího trhu od 50. let bylo 18,7 ve srovnání se současným 16,6.

"Uvědomujeme si, že jsou ziskové marže poblíž historických maxim," připouští Sondersová, "ale dokud v minulosti trh nezačal směřovat ke krachu, nebyl problém dosahovat nových maxim ziskových marží."

Zdroj: Charles Schwab

reklama
reklama