Co musíte ráno vědět (31. ledna)

| redakce

Jak reagovaly burzy na pokračující výsledkovou sezónu a předběžné výsledky amerického HDP, jaká krize cloumá dánskou vládou a co je to pravý luxus? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie se ve čtvrtek vezly na vlně optimismu a silně posílily

Americké akcie do čtvrtečního obchodování vstupovaly s výraznými zisky a v průběhu dne je dále navyšovaly. K růstu trhů přispěly zejména solidní údaje o vývoji ekonomiky Spojených států a pokračující výsledková sezóna. Akcie internetové společnosti Facebook se po středečních čtvrtletních finančních výsledcích, které překonaly odhady analytiků, vyšplhaly na nový rekord.

Ekonomika Spojených států v posledních třech měsících loňského roku podle předběžných dat expandovala tempem 3,2 % v souladu s očekáváním. Horší data naopak přišla z trhu práce. Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 25. ledna vzrostl o 19 tisíc na 348 tisíc, čekalo se 330 tisíc.

Dow posílil o 0,70 % na 15 848,61 bodu, širší S&P 500 vzrostl o 1,13 % na 1 794,19 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 1,77 % na 4 123,12 bodu. V zelených číslech uzavřely všechny sektory amerických burz, nejvíce se dařilo zdravotnictví, technologickým titulům a sektoru cyklického spotřebního zboží.

4 důvody "výplachu" na mladých trzích, který v závěru týdne vyděsil investory na burzách

2. Evropské akcie ve čtvrtek po pozitivních makrodatech převážně posilovaly

Evropský akciový index Euro Stoxx 50 ve čtvrtek zahajoval v mínusu, po sérii pozitivních evropských i amerických makrodat však zamířil nad nulu a odpoledne posiloval přibližně o půl procenta. Po finančních výsledcích zdražily akcie společností British Sky Broadcasting (BskyB) a Roche, nedařilo se naopak výrobci pneumatik Pirelli. Britský index FTSE 100 oslabil o 0,09 %, německý DAX posílil o 0,39 % a francouzský CAC 40 přidal 0,55 %. Euro Stoxx 50 nakonec posílil o 0,53 % na 3 027,30 bodu. Nejvíce se dařilo sektorům zdravotnictví, médií a služeb, odepisovaly naopak průmyslové tituly, sektor spotřebitelského zboží a potravinářské odvětví.

Index ekonomické nálady v eurozóně v lednu vzrostl na 100,9 bodu ze 100,4 bodu v prosinci, čekal se o něco lepší výsledek 101 bodů. Spotřebitelská důvěra zůstala na prosincové hodnotě -11,7 bodu, podnikatelská nálada se mírně zhoršila na 0,19 bodu z 0,20 bodu, čekal se růst na 0,35 bodu. Stejně tak se mírně zhoršila nálada v průmyslu na -3,9 bodu z -3,4 bodu, čekalo se zlepšení na -2,9 bodu. Naopak ve službách indikátor vyskočil na 2,3 bodu z 0,4 bodu v prosinci, trh predikoval 0,8 bodu.

Velká transatlantická rotace: Na jaké evropské akcie letos vsadit?

3. Pražská burza ve čtvrtek posílila, nad tisíc bodů se však nedostala

Pražská burza ve čtvrtek umazala část středečních ztrát, pod tisícibodovou hranicí ale zůstala. Hlavní index PX posílil o 0,38 procenta na 994,43 bodu. Vliv růstu akcií ČEZ a Komerční banky převážil nad poklesem cenných papírů Erste Bank.

Akcie energetické společnosti ČEZ následovaly vývoj cenných papírů německých energetických firem a zdražily o 3,01 % na 506,80 Kč. Solidní zisky zaznamenaly také akcie mediální společnosti CME (+3,50 %), které doháněly včerejší růst na americkém trhu, a Unipetrolu (+1,47 %). V kladných číslech uzavřela i těžařská společnost NWR (+0,85 %) a cenné papíry Komerční banky (+0,23 %). Akcie Erste Bank, které ve čtvrtek obstaraly více než třetinový podíl všech obchodů na pražské burze, naopak navázaly na středeční propad a oslabily o 1,08 % na 763,60 Kč. Nejvíce ve čtvrtek oslabily akcie developera Orco, které zlevnily o 1,65 % na 47,80 Kč.

Erste: NWR naředí akcie. Doporučujeme je prodávat

Bankovní akcie jako černý kůň světových trhů i pražské burzy. Co čeká Erste a Komerční banku?

4. Očekávané události

Spojené státy zveřejní osobní příjmy a výdaje, index nákupních manažerů pro oblast Chicaga a finální zprávu o spotřebitelské důvěře podle průzkumu Michiganské univerzity. Francie odhalí index cen výrobců a eurozóna inflaci a nezaměstnanost. Dozvíme se také, jak se vyvíjejí nezaměstnanost a inflace v Japonsku spolu s průmyslovou výrobou a indexem nákupních manažerů ve výrobě. Čísla o hospodaření za 4Q2013 oznámí například MasterCard, Chevron nebo Tyson Foods. Další očekávané páteční výsledky najdete ZDE. Co na trzích čekat po celý týden, se dozvíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Nezaměstnanost v Německu v lednu klesla více, než se čekalo

Nezaměstnanost v Německu v lednu klesla více, než se předpokládalo, a počet lidí bez práce sestoupil na minimum za bezmála rok. Sezónně očištěná míra nezaměstnanosti ale zůstala na prosincové revidované úrovni 6,8 %, sdělil ve čtvrtek spolkový úřad práce.

6. Dánská vláda se po dohodě s Goldman Sachs otřásá v základech

Dánskou vládu postihla krize poté, co socialistická strana opustila vládnoucí koalici kvůli dohodě s Goldman Sachs. Dohoda umožňuje bance koupit 19% podíl ve státem vlastněné Dong Energy za 1,5 miliardy dolarů, čímž se sníží podíl státu na zhruba 60 %. Navzdory odchodu socialistů z vlády byla dohoda schválena a očekává se, že koalice krizi ustojí.

7. MMF uvolnil Tunisku úvěr půl miliardy dolarů

Mezinárodní měnový fond uvolnil Tunisku zadržovanou půjčku 507 milionů dolarů. Odpověděl tím na ustavení prozatímní vlády a schválení ústavy. Podle agentury AP to ve čtvrtek sdělil tuniský ministr financí Hakím bin Hammúd.

8. Ekonomika Spojených států ve čtvrtém čtvrtletí 2013 podle předběžných dat rostla tempem 3,2 %

Ekonomika Spojených států v posledních třech měsících loňského roku podle předběžných dat expandovala tempem 3,2 % v souladu s očekáváním. Spotřebitelské výdaje, které do HDP přispívají zhruba 70 %, ve čtvrtém kvartálu vzrostly o 3,3 %, nejvíce od konce roku 2010, zároveň však zaostaly za očekáváním (+3,7 %).

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Kia - nové měřítko luxusu

Vědělo se, že v reklamní kampani automobilky Kia připravené pro americký Super Bowl bude vystupovat Laurence Fishburne. Také se vědělo, že si spot bude dělat legraci z Matrixu. Ale tohle?!

reklama
reklama