Jedete na hory? Tak se nezapomeňte pojistit

| redakce

Zimní dovolená na horách je pro většinu Čechů každoroční tradicí. Někteří jsou věrní Krkonoším či Jeseníkům, jiní vyrážejí do vyšších poloh v Itálii, Francii, Rakousku nebo Slovensku. Pobyt v cizině ovšem znamená také rozdíly při placení.

Podle Asociace českých cestovních kanceláří odjeli Češi v minulé sezóně na 1,5 milionu lyžařských dovolených. Necelý milion Čechů strávil zimní dovolenou v České republice, více než půl milionu lidí vycestovalo do zahraničí. Nejatraktivnějšími destinacemi pro Čechy byly Rakousko (300 000 lidí), Itálie (120 000), Slovensko (70 000) a Francie (50 000). Asi 80 % Čechů jelo autem, zbylá pětina autobusem s cestovní kanceláří, přičemž průměrná cena lyžařského zájezdu na 4 až 5 dní byla 7 500 Kč na osobu.

Oproti letní dovolené, kdy si cestovatelé mnohdy vystačí jen s plavkami a opalovacím krémem, je potřeba do zimních radovánek více investovat. Průměrná cena za zimní výbavu, do které patří lyže střední třídy, vázání, boty, hole, oblečení a helma, činí okolo 20 000 korun. Ti, kteří nehledají poslední trendy a na hory jezdí maximálně párkrát do roka, mohou zamířit do bazaru. Obdobně kvalitní set zde seženou až o polovinu levněji. Svátečním lyžařům se spíše vyplatí si lyžařskou výbavu zapůjčit. Půjčovné se pohybuje zhruba okolo 1 500 korun na týden. Pokud se vaše peněženka vánočními nákupy vyčerpala a na hory už moc peněz nezbývá, nezoufejte. Můžete si půjčit, třeba díky kreditní kartě.

Základem každé cesty na hory, obzvláště u aktivních rekreantů, je uzavřené cestovní pojištění. V případě neočekávané události vás nezaskočí účet za ošetření. Pojištění je možné sjednat jednorázově na danou cestu (nejjednodušší a nejrychlejší je sjednání on-line), nebo mít uzavřeno pojištění k platební kartě.

Na další informace se podívejte v grafickém přehledu. (Pro zvětšení doporučujeme otevřít obrázek v novém okně nebo záložce prohlížeče.)

Pojištění pro lyžaře

Zdroj: ČSOB

reklama
reklama