Vsaďte na měď. Její zásoby se ztenčují

| Vít Jedlička

V prvních deseti měsících roku 2013 vzrostla podle International Copper Study Group (ICSG) světová spotřeba mědi o 3,8 %. V tom samém období se poptávka Číny po mědi zvedla o 8,2 %. Cena mědi obchodované v New Yorku by mohla vzrůst v nejbližších třech až šesti měsících až na úroveň 360 centů za libru. Existuje pro to řada důvodů.

1. Strmý propad zásob na světových burzách

Zásoby mědi na hlavních světových burzách od začátku loňského července prudce padají. Celkově k 24. 6. 2013 dosahovaly na burzách v New Yorku, Londýně a Šanghaji 934 597 tun. K 16. 1. 2014 spadly na 473 278 tun. Největší procentuální propad zásob byl na burze COMEX v New Yorku, kde se zásoby propadly o 80 %. V Londýně se zásoby snížily o 50 %. Máme za to, že pokračující propad zásob bude jedním z hlavních růstových impulzů pro cenu mědi.

Vývoj celkových zásob mědi na třech největších světových burzách v New Yorku, Londýně a Šanghaji v tunách a cenový vývoj v US centech za libru
Vývoj celkových zásob mědi na třech největších světových burzách v New Yorku, Londýně a Šanghaji v tunách a cenový vývoj v US centech za libruZdroj: Bloomberg
Vývoj zásob mědi v New Yorku, Londýně a Šanghaji v tunách
Vývoj zásob mědi v New Yorku, Londýně a Šanghaji v tunáchZdroj: Bloomberg

2. Pokračující nedostatek mědi na světových trzích

Trh s mědí je podle ICSG od roku 2010 v deficitu. K vyrovnání trhu nepomohlo ani to, že světová produkce mědi vzrostla o 8,4 % (1,14 milionu tun), především díky nárůstu v Číně, Chile a Africe. Chile je největší světový producent mědi s celkovým podílem 32 %, 7% nárůst těžby znamená zvýšení produkce o 300 tisíc tun.

Ani tento nárůst však nestačil k vyrovnání deficitu na trhu s mědí. Ten podle ICSG činil v tomto období 230 tisíc tun. Pokud se započítá i změna odhadovaných zásob v Číně, celkový deficit dosáhl 556 tun, což je téměř pětinásobný nárůst oproti stejnému období v roce 2012, kdy schodek činil 119 tun. A deficit je větší než v předchozích dvou letech.

Z toho vyplývá, že se zásoby mědi na hlavních světových burzách od začátku loňského července propadly o téměř 50 %. K nedostatku rafinované mědi na trhu v loňském roce přispělo narušení výroby velkých hutí a napjatá situace na trhu s měděným šrotem v důsledku nízkých cen.

Celkový deficit na trhu s mědí v tisících tun a celkový deficit upravený o odhadovaný stav na čínském trhu, data z roku 2013 jsou do konce října
Celkový deficit na trhu s mědí v tisících tun a celkový deficit upravený o odhadovaný stav na čínském trhu, data z roku 2013 jsou do konce říjnaZdroj: ICSG

3. Měď sezónně roste na začátku roku

Cena mědi má tendenci sezónně růst mezi 1. a 18. týdnem v roce. Souvisí to s předzásobením ve stavebnictví před začátkem stavební sezóny na severní polokouli. Cena mědi se otáčí typicky okolo 19. týdne, kdy má tendenci měsíc klesat, aby obnovila růst na jeden až dva měsíce v období července. Zbytek roku poté typicky klesá. Toto období poklesu cen jsme zažili v uplynulém roce. Nárůst obvykle činní průměrně 50 centů za libru mědi. Tento rok může být kvůli extrémní zimě v USA nárůst o pár týdnu oddálen.

Kumulativní vývoj ceny mědi v jednotlivých týdnech za posledních 10 let v US centech
Kumulativní vývoj ceny mědi v jednotlivých týdnech za posledních 10 let v US centechZdroj: CSI
  • 1
  • 2
reklama
reklama