Panika dělá z mladých trhů globálního strašáka. Zde jsou ale ty nejatraktivnější z nich

| redakce

Korupce politiků v Turecku, zpomalení růstu čínské ekonomiky, propad argentinského pesa a dalších měn rozvíjejících se zemí. Investoři v posledních dnech panikaří, mladé trhy přitom skýtají velký růstový potenciál. Magazín Bloomberg Markets ukázal na ty nejatraktivnější. Česká republika je podle jeho žebříčku desátá v pořadí.

Pořadí zemí je založeno na 19 indikátorech, jako jsou mimo jiné růst HDP, inflace, bilance běžného účtu, zadlužení vlády, míra investic nebo snadnost (či složitost) podnikání. Maximální možné skóre bylo 100 bodů.

Nejatraktivnější emerging markets
Nejatraktivnější emerging marketsZdroj: Bloomberg

Do první desítky mezi nejlepšími 22 se ze zemí BRIC dostala pouze Čína. To podporuje stále rozšířenější názor o "konci BRIC" jako dominantním bloku v oblasti mladých trhů. Nejvíce zaostává Indie, která má za sebou několik kvartálů růstu nižšího než 5 % a agentura S&P jí pohrozila, snížením ratingu do spekulativního pásma.

Vedle mladých trhů magazín sestavil také pořadí takzvaných hraničních trhů. Zaujme především dominance zemí Perského zálivu. Ty díky dlouhodobě vyšším cenám ropy měly možnost investovat do jiných oblastí ekonomiky.

Nejatraktivnější frontier markets
Nejatraktivnější frontier marketsZdroj: Bloomberg

Zdroj: Bloomberg

reklama
reklama