Platební karty a exotická dovolená: Nenechte se při nakupování napálit

| redakce

Víte, jaké finty používají indičtí obchodníci? Chystáte se na dovolenou do Thajska a vaše banka nenabízí thajskou měnu? Za co nejvíce utrácejí Češi v Turecku nebo Austrálii? Rady a tipy týkající se nejen odlišností při placení připravili experti z ČSOB ve spolupráci se známými cestovateli.

"Ve všech zmíněných zemích utráceli Češi nejvíce za ubytování, dopravu a nákupy, ale registrujeme určité odlišnosti nákupů v jednotlivých státech. Například v Austrálii zaznamenáváme více útrat než jinde za pronájem automobilů, v Thajsku za krejčovské služby a v Turecku naši klienti více platí za šperky a dětské oblečení," říká Peter Demjanovič, ředitel útvaru Karty ČSOB. "Bezhotovostní platby jsou užitečnou službou, ale při cestách do zahraničí bychom – zvlášť v méně rozvinutých zemích – neměli zapomínat ani na hotovost pro případ, že maloobchodníci či taxikáři použití karty neumožní."

Mentalita obchodníků v exotických zemích, především v Asii, se od nákupních a prodejních zvyklostí, na něž jsme zvyklí z Evropy, výrazně liší. Týká se to nejen osobního kontaktu s prodejcem, ale také použití bankomatu nebo výměny peněz. Podle cestovatelů se situace za poslední roky sice výrazně zlepšila, ale přesto je potřeba mít se při placení na pozoru. "Po každé hotovostní transakci nebo výměně peněz si nezapomeňte bankovky přepočítat. Při výběru z bankomatu zkontrolujte zařízení, a pokud se vám bude zdát podezřelé, raději zkuste najít jiný přístroj," radí Demjanovič.

Při žádné cestě do zahraničí by se nemělo zapomínat na cestovní pojištění a na pojištění ztráty či krádeže platební karty, které obvykle bývá součástí karty, ale nemusí to být pravidlem. Pokud vyrážíte na dovolenou nejen do exotických zemí, neměli byste zapomínat také na zdravotní pojištění. Léčebné výlohy nebo pojištění odpovědnosti za škody na zdraví a majetku jsou součástí některých platebních karet a mohou se vztahovat i na rodinné příslušníky majitele.

Některá specifika jednotlivých zemí najdete v rozsáhlé grafice. Doporučujeme si obrázek otevřít v nové kartě nebo okně prohlížeče.

Na co se připravit při nakupování v exotických destinacích
Zdroj: ČSOB

Zdroj: ČSOB

reklama
reklama