Burzovní kalendář 6. 1. - 10. 1. 2014

| redakce

Začátek výsledkové sezóny ve světle zlepšujících se amerických makrodat, zasedání ECB a Bank of England a valná hromada společnosti Orco budou patřit ke sledovaným událostem prvního kompletního lednového týdne. Investorům končí vánoční prázdniny a obchodování v tradičně silném lednu se může rozjet naplno.

USA

7/1 - 10/1 Výsledková sezóna (Alcoa, Monsanto)

6/1 Průmyslové objednávky

6/1 Index nákupních manažerů v nevýrobním sektoru (ISM)

7/1 Zahraniční obchod

7/1 Projev člena Fedu Johna Williamse

8/1 ADP - tvorba pracovních míst v soukromém sektoru

8/1 Zápis z prosincového jednání FOMC

9/1 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

9/1 Projev členky Fedu Esther George

9/1 Projev člena Fedu Narayany Kocherlakoty

10/1 Míra nezaměstnanosti a tvorba pracovních míst

10/1 Projev člena Fedu Jamese Bullarda

Přelom roku zastihl americké akcie v solidní kondici, když poslední obchodní den roku 2013 zakončily na historických maximech. Ve čtvrtek ale přišlo vybírání zisků, které týdenní statistiku poslalo do mírného záporu. Dow odepsal 0,05 %, S&P 500 0,54 % a Nasdaq 0,59 %. Ve čtvrtek americký trh zaznamenal nejhlubší pokles od 11. prosince.

"V pátek se investoři po čtvrtečním překvapivě silném poklesu tak trochu dávali dohromady," řekl Donald Selkin, hlavní tržní stratég National Securities Corp. "Stále si myslím, že je na současném trhu každý pokles příležitostí k nákupu," doplnil Terry Sandven, hlavní akciový stratég US Bank Wealth Management. "Rok 2014 by mohl být rokem změny, kdy růst cen akcií nebude tažen růstem valuací a penězi z Fedu, ale zvyšováním zisků."

Investoři sledovali komentáře některých členů Fedu, zejména Bena Bernankeho, na konferenci ve Filadelfii. Bernanke ve vystoupení předestřel optimistické hodnocení vyhlídek americké ekonomiky. Dobré zprávy z trhu bydlení, finančního sektoru a z rozpočtové politiky však tlumil opakovaným poukazem na to, že oživení ekonomiky "zůstává rozhodně nedokončené". "Prosincový krok nenaznačuje žádné oslabení našeho závazku udržovat vysoce podpůrnou měnovou politiku tak dlouho, jak bude potřeba," řekl Bernanke na fóru Americké ekonomické asociace (AEA). "Spíše odráží pokrok, který jsme udělali na cestě za svým cílem podstatně zlepšit výhled trhu práce."

"Opatrnost na trhu lze možná vysvětlit tím, že podle Fedu i posledních makrodat jde nyní všechno perfektně. A perfektní není nikdy nic," uvedl Ron Florance, investiční ředitel Wells Fargo Private Bank. "Bude důležité, zda blížící se výsledková sezóna potvrdí vzepětí amerického HDP na konci loňského roku."

"Situace na trhu je podobná jako před týdnem – dokud se index bude obchodovat nad 1 810 body, graf zůstane v býčím nastavení. Nejbližší rezistenci určila úterní maxima v zóně 1 840 až 1 850 bodů. Po předchozím růstu je konsolidace v zóně 1 800 až 1 850 bodů logická. Další impulz zřejmě přijde až po zahájení výsledkové sezóny, tedy zhruba za týden," napsal ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Týden na amerických trzích si připomeňte ZDE.

Ve čtvrtek 9. ledna po závěru řádného obchodování na amerických trzích zveřejní hospodářské výsledky za uplynulý kvartál výrobce hliníku Alcoa. Odstartuje tak neoficiálně výsledkovou sezónu velkých amerických společností. Celkově se v rámci indexu S&P 500 za čtvrtý kvartál 2013 očekává meziroční růst zisku na akcii meziročně o 7,6 %. Táhnout by jej měly především telekomunikační a finanční sektor, pokles zisku se odhaduje u energetických a síťových společností.

"Neočekáváme výraznější negativní dopad výsledkové sezóny na akcie vzhledem k tomu, že trh byl překvapen relativně velkým množstvím varování od samotných firem," nabízí svůj výhled hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček. Výhledy firem před současnou výsledkovou sezónou jsou přitom nejpesimističtější za řadu let (více ZDE).

Z makroekonomických dat budou sledované v pondělí index ISM v oblasti služeb (čeká se růst na 54,8 bodu z 53,9 bodu) a podnikové objednávky, u nichž se čeká nárůst o 1,7 %. Po řadě vyjádření členů Fedu z uplynulého týdne na téma kvantitativního uvolňování budou jistě zajímavé i zápis z posledního zasedání FOMC a další projevy guvernérů.

Čtěte také: Člen vedení Fedu Rosengren vyzval k opatrnosti při utahování politiky. Nezaměstnanost je stále velkým rizikem

Událostí týdne budou bezpochyby v pátek oznámené údaje z trhu práce za prosinec. Mimo zemědělství se čeká zhruba 200 tisíc nových pracovních míst, v soukromé sféře jen 190 tisíc (v obou případech mírně méně než v listopadu). Celková míra nezaměstnanosti by měla stagnovat na 7 %.

Čtěte také: Při současném tempu tvorby pracovních míst se americká zaměstnanost vrátí na předkrizovou úroveň v prosinci 2018

V týdnu by Senát také mohl schválit nominaci Janet Yellenové na post předsedkyně Fedu. Funkce by se měla ujmout 1. února.

Ministr financí Jack Lew bude od úterý v Evropě jednat nejprve s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem, německým ministrem financí Wolfgangem Schäublem a s portugalskými politiky o podpoře růstu ekonomiky a finanční stabilitě.

Američané se také musejí vypořádat s třeskutými mrazy, které v posledních dnech ochromily dopravu a řadu dalších služeb. Teploty na některých místech Spojených států o víkendu klesly i pod -40 stupňů Celsia.

2013: Rok, který se nebude opakovat aneb americká akciová rally ve třech grafech 2013: Rok, který se nebude opakovat aneb americká akciová rally ve třech grafech Akciová rally bez opravdové korekce, jen dva měsíce se záporným výsledkem, pondělí jako (tradičně) nejslabší ... Gross neodhadl načasování ústupu Fedu od QE. Pimco má za sebou nejhorší rok za dvě dekády Gross neodhadl načasování ústupu Fedu od QE. Pimco má za sebou nejhorší rok za dvě dekády Přední světový dluhopisový fond Pimco loni zažil nejhorší rok za zhruba dvě desítky let. Páteční ...
reklama
reklama