Co musíte vědět (6. ledna)

| redakce

Jak zakončily uplynulý týden světové akcie, co čeká trhy v pondělí a jak to vypadá, když si kočka řekne, že "greed is good"? To byste měli určitě vědět.

1. Americké akcie v pátek zakončily obchodování okolo nuly. Ekonomika poroste, ale sazby Fed ponechá nízké, řekl Bernanke

Americké akciové trhy se po čtvrtečním výrazném poklesu v závěru týdne stabilizovaly. Wall Street se ale potýká s následky sněhové bouře na severovýchodě USA, obchodování bylo oslabené. Ke konci dne investory podpořila vyjádření šéfa americké centrální banky Bena Bernankeho na adresu americké ekonomiky. Index Dow v pátek přidal 0,17 % na 16 469,99 bodu, S&P 500 odepsal nepatrných 0,03 % na 1 831,37 bodu a Nasdaq ztratil 0,27 % na 4 131,91 bodu. Za týden ale americké akcie odepsaly zhruba půl procenta.

Bernanke v rámci vystoupení ve Filadelfii předestřel optimistické hodnocení vyhlídek americké ekonomiky. Dobré zprávy z trhu bydlení, finančního sektoru a z rozpočtové politiky však tlumil opakovaným poukazem na to, že oživení ekonomiky "zůstává rozhodně nedokončené". "Prosincový krok nenaznačuje žádné oslabení našeho závazku udržovat vysoce podpůrnou měnovou politiku tak dlouho, jak bude potřeba," řekl Bernanke na fóru Americké ekonomické asociace (AEA). "Spíše odráží pokrok, který jsme udělali na cestě za svým cílem podstatně zlepšit výhled trhu práce."

Týden na trzích podle burzovních grafů: Konsolidace po rekordních maximech je logická

Rosenberg: Akciová hra ještě neskončila, raději než na dluhopisy vsaďte na dividendové ikony z indexu Dow

2. Evropské akcie v závěru týdne mírně posílily

Evropské akcie v pátek posílily a regionální index Stoxx Europe 600 dostal příležitost smazat týdenní ztráty, a to díky sektoru maloobchodu, který táhla nahoru společnost Next. Britský FTSE 100 zpevnil o 0,19 %, francouzský CAC 40 o 0,48 % a německý DAX o 0,37 %. Z indexu Stoxx Europe 600 uzavřely všechny sektory v plusu, kromě pojišťoven, které mírně ztrácely. Nejvíce se dařilo maloobchodu a realitním společnostem. Maloobchod táhla nahoru především společnost Next, jejíž akcie zpevnily o 10 % na nejvyšší cenu za více než dvě dekády poté, co firma zvýšila odhad zisku a oznámila zvláštní výplatu dividendy. Za celý zkrácený týden FTSE 100 odepsal 0,3 %, CAC 40 0,7 % a německý DAX 1,6 %, na rozdíl od burz v Londýně a Paříži však 31. prosince neobchodoval vůbec.

Credit Suisse v roce 2014 očekává výrazné oslabení eura

3. Pražská burza smazala v průběhu pátku úvodní ztráty, v zisku se však neudržela

Index PX v pátek v závěru obchodování spadl z mírného plusu do mírného záporu. Ztratil 0,05 % na 993,33 bodu. Nejobchodovanější akcií dne byla Komerční banka, která zakončila obchodování na zelené nule na 4 440 Kč. Druhým nejoblíbenějším titulem byl ČEZ, jehož cenné papíry zlevnily o 0,76 % na 521 Kč. Erste Group Bank naproti tomu posílila o 0,56 % na 699,90 Kč. Největší zisk si v pátek připsaly akcie Fortuny (+2,03 %), největší ztrátu naopak cenné papíry developera Orco (-1,16 %). Za týden index PX posílil o 0,7 %.

Zablýská se letos na lepší časy? Objem obchodů na BCPP klesl loni o 76 miliard na 175 miliard korun

4. Očekávané události

V Americe nevýrobní index ISM a podnikové objednávky, v Česku valná hromada společnosti Orco, v Číně i Evropě indexy nákupních manažerů mimo zpracovatelský sektor a v Německu navíc inflace - to budou hlavní události určující náladu na trzích během pondělí. Americký Senát by měl v týdnu také hlasovat o uvedení Janet Yellenové do čela Fedu. Co investoři budou sledovat v průběhu celého týdne, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 6. ledna

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Člen vedení Fedu Rosengren vyzval k opatrnosti při utahování politiky. Nezaměstnanost je stále velkým rizikem

Americká centrální banka by měla při zpřísňování své měnové politiky postupovat opatrně, protože by mohla způsobit dlouhodobé škody na trhu práce. Uvedl to v sobotu podle agentury Reuters prezident bostonské pobočky Fedu Eric Rosengren.

6. Spekulace na zlato nejsou v módě, opět roste zájem o mince

Cena zlata má za sebou nejhorší rok za 30 let. Spekulantů na zlato je nejméně za mnoho let, ETF drží nejméně fyzického zlata o začátku krize, ale o mince je podle statistik JPMorgan opět o něco vyšší zájem než během léta a podzimu, kdy prudce klesl.

Kontrariánský názor na zlato: V roce 2014 kov opět mezi favority investorů?

7. Libye obnovila část těžby ropy, čelí však blokádě ropovodu

Libyi se podařilo obnovit těžbu na jednom z ropných polí na jihu země, kde demonstranti ukončili blokádu. Informovala o tom v neděli státní ropná společnost National Oil Corporation (NOC). Potíže ale přetrvávají na západě země, kde nyní demonstranti naopak zablokovali ropovod. Ceny ropy a dalších komodit na Investičním webu můžete sledovat v reálném čase.

8. Švédský problém? Zadlužení domácností se blíží kritickým úrovním

Zadlužení švédských domácností se neustále zvyšuje a v případě dalšího růstu by mohlo ohrozit akceschopnost hospodářské politiky. V rozhovoru s místními médii to řekl guvernér švédské centrální banky Stefan Ingves. Dluh švédských domácností v současnosti dosahuje 170 % ročního disponibilního příjmu. Vzhůru ho tlačí především vysoké ceny nemovitostí a hypotéky.

9. Čína slibuje další podporu odvětví solární energetiky

Čínská vláda v sobotu přislíbila další podporu domácímu sektoru solární energetiky. Pracuje prý na opatřeních, která mají do roku 2015 pomoci zajistit plánovaný nárůst čínských kapacit pro výrobu sluneční energie na více než čtyřnásobek. Tento cíl, který si vláda stanovila už loni v červenci, má podpořit čínské výrobce solárních panelů, kteří se potýkají s nadbytečnou nabídkou a klesajícími cenami.

Mnozí řeší Čínu, ale co řeší samotná Čína?

10. Šéf Amazonu Bezos si s ledvinovým kamenem užil plavbu s ekvádorským námořnictvem

Zakladatel Amazonu Jeff Bezos byl o víkendu během plavby okolo Galapág vyzvednut ze své výletní lodi ekvádorskou armádou a převezen asi 20 mil na ostrov Baltra, kde na něj čekalo soukromé letadlo. S ním odletěl do Spojených států na akutní operaci ledvinového kamene.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Kočka jedna lakomá

Sobeckost je vlastní nejen lidem, ale i zvířatům. Jedna jihokorejská kočka musela jíst hned ze tří misek, dvě její kolegyně měly smůlu.

reklama
reklama