Co musíte ráno vědět (7. ledna)

Co musíte ráno vědět (7. ledna)

| redakce

Jak Radovan Vítek vykročil k ovládnutí Orco Property Group, jak si vede sektor služeb v Evropě i zámoří a jak využít kočičích videí v marketingu? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie začaly týden poklesem, investory nepotěšil sektor služeb

Americké akciové trhy zahájily obchodování v pondělí bez větších změn, v polovině obchodování už ale hlavní indexy vykazovaly zřetelný pokles. Dílčí statistiky nijak podstatně nezměnily vyhlídky americké ekonomiky ani očekávání nejbližších kroků centrální banky. Původní ztráty kolem 0,4 % indexy postupně smazaly a uzavřely jen mírně v mínusu poté, co Byron Wien z Blackstone Group zveřejnil predikci amerického ekonomického růstu o více než 3 % v roce 2014. Zároveň v rámci svého seznamu deseti překvapení pro rok 2014 predikuje indexu S&P 500 silnou korekci a následné posílení o 20 %.

Dow v pondělí oslabil o 0,27 %, S&P 500 o 0,25 % a Nasdaq o 0,44 %. Index Dow nahoru táhly Goldman Sachs, Verizon Communications a Boeing, který v loňském roce dodal odběratelům rekordní počet letadel. Dolů naopak index Dow táhly společnosti Microsoft, Caterpillar, DuPont a Intel.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Konsolidace po rekordních maximech je logická

Rosenberg: Akciová hra ještě neskončila, raději než na dluhopisy vsaďte na dividendové ikony z indexu Dow

2. Evropské akcie v pondělí ztrácely kvůli americkým makrodatům

Burzy v Evropě v úvodu týdne ztrácely kvůli americkým makrodatům, která nesplnila očekávání trhu. Britský FTSE 100 zakončil na nule ze ziskem 0,06 bodu, francouzský CAC 40 ztratil 0,47 % a německý DAX odevzdal 0,08 %. Dařilo se bankám, na nule zakončil sektor zdravotní péče, ostatní odvětví v indexu Stoxx Europe 600 uzavřela v červených číslech, přes 2 % ztratil sektor základních materiálů. "Zažili jsme silnou vánoční rally," říká Veronika Pechlanerová z Ashburton. "Nyní vidíme mírnou konsolidaci. Valuace v minulém roce rostly, takže nyní budou hrát velkou roli výsledky firem. Možná nás čeká mírná volatilita," dodává.

Tři investiční tipy na leden: Vyberte si z nabídky akcie, měny a komodity

Credit Suisse v roce 2014 očekává výrazné oslabení eura

3. Pražská burza zahájila týden poklesem a nízkým objemem obchodů

Index PX v pondělí odepsal 0,38 % na 989,59 bodu. Nedařilo se především akciím Komerční banky, která byla druhým nejobchodovanějším titulem dne. Ztratily 1,69 % na 4 365 Kč. Jen o trochu více se obchodovalo s cennými papíry ČEZ, které oslabily o 0,38 % na 519 Kč. Akcie ČEZ a Komerční banky se společnými silami v pondělí postaraly o více než polovinu celkového objemu, který dosáhl jen 201 milionů korun. Nejvíce se dařilo Fortuně, jejíž cenné papíry zpevnily o 1,82 % na 123,10 Kč, a o více než procento si polepšila i likérka Stock, která podražila na 96 Kč.

Přes půl procenta připsaly akcie developerské společnosti Orco, přestože výsledek valné hromady by do budoucna pro akcionáře podle Václava Kmínka z České spořitelny nemusel znamenat dobré zprávy. O více než půl procenta si polepšily o akcie NWR po podepsání memoranda ohledně Dolu Paskov.

Zablýská se letos na lepší časy? Objem obchodů na BCPP klesl loni o 76 miliard na 175 miliard korun

4. Očekávané události

Spojené státy zveřejní zahraniční obchod, investoři budou navíc sledovat projev člena Fedu Johna Williamse. Americký ministr financí Jack lew zahájí svou cestu po Evropě. Německo odhalí nezaměstnanost a eurozóna inflaci. Česká národní banka navíc zveřejní zprávu o devizových rezervách a dozvíme se i počet registrovaných vozidel v ČR v roce 2013. V úterý 7. ledna odpoledne také můžete na Investičním webu sledovat exkluzivní živý on-line přenos z Investičního fóra. Vystoupí na něm experti na řadu investičních oblastí včetně opravdových zahraničních es. Pomalu také startuje výsledková sezóna, v úterý čísla odhalí výrobce čipů Micron Technology. Co investoři budou sledovat v průběhu celého týdne, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 6. ledna

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Do konce března má být jasno o Paskovu

Do konce března má být jasné, zda a jak stát poskytne podporu při utlumování Dolu Paskov, kde chce OKD ukončit na konci letošního roku těžbu. Jednou z možností je, že by OKD na své náklady těžbu prodloužilo až do konce roku 2016 a stát by k 1. lednu 2017 Důl Paskov za korunu koupil. Vyplývá to z Memoranda o porozumění, které v pondělí ve Staříči na Frýdecko-Místecku podepsali ministr průmyslu a obchodu v demisi Jiří Cienciala a nový šéf těžební společnosti OKD Dale Ekmark.

6. Vítek ovládl představenstvo společnosti Orco Property Group

Na pondělní valné hromadě akcionáři společnosti Orco rozhodli o tom, že zástupci Kingstown a Alchemy už nebudou v představenstvu. Zůstane v něm pět lidí - dva zástupci Radovana Vítka, dva nezávislí a generální ředitel společnosti Jean-François Ott. "Zdá se, že výhra Radovana Vítka, který získal většinu v představenstvu společnosti, mu otevírá dveře k plnému převzetí firmy, což by pro ostatní akcionáře rozhodně byla negativní zpráva," okomentoval výsledky hlasování Václav Kmínek, analytik z České spořitelny.

7. Irsko chce poprvé od opuštění záchranného programu vydat nové dluhopisy. Shání banky, které emisi provedou

Irská státní pokladna v pondělí pověřila syndikát mezinárodních bank emisí nového dluhopisu se splatností deset let. Bude to první státní dluhopis od prosincového ukončení záchranného programu, který Irsko před více než třemi lety sjednalo s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem.

8. Sektor služeb v eurozóně mírně zpomalil expanzi, poprvé po téměř dvou letech však neklesla zaměstnanost

Mírné zpomalení aktivity v sektoru služeb potkalo v prosinci celou eurozónu, což naznačovala již předběžná data. Index nákupních manažerů spadl na 51 bodů z 51,2 bodu v listopadu. Na druhou stranu, kompozitní PMI vyskočil výše na 52,1 bodu z listopadových 51,7 bodu, což představuje tříměsíční maximum. Zaměstnanost ve službách v prosinci stagnovala, původním odhady počítaly s mírným propouštěním, pokles zaměstnanosti se poprvé za 23 měsíců zastavil. Hrdinou dne se stalo Španělsko, jehož sektor služeb v prosinci rostl nejprudším tempem od července 2007.

9. Erste Group Bank se z Maďarska nestáhne. Věří, že se tamní pobočka vrátí k zisku

Rakouská Erste Bank z maďarského trhu odejít nehodlá. Banka, která je mimo jiné vlastníkem České spořitelny, v pondělí sdělila, že by se díky nové strategii měla v dohledné budoucnosti její maďarská pobočka vrátit k zisku. V poslední době se objevují dohady o odchodu řady zahraničních bank, které chtějí Maďarsko opustit kvůli jeho vysokému zdanění bankovního sektoru.

10. Bulharský regulátor zahájil kontrolu ve firmách ČEZ a Energo-Pro

Bulharský energetický regulační úřad zahájil kvůli velkému množství stížností zákazníků kontrolu v místních divizích českých společností ČEZ a Energo-Pro a rakouské firmy EVN. Oznámil to v pondělí úřad. Řada Bulharů si podle agentury Reuters v poslední době opět stěžuje na příliš vysoké účty za energii.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Firma na kočičí reklamy?

Kočičí videa už roky zaplavují internet. Kočky zkrátka prodávají, není tedy divu, že dříve či později musela vzniknout reklamní agentura specializující se na reklamy s kočkami. Nebo alespoň vzniknout mohla, kdyby následující video nebylo jen recesí reklamní agentury John St., recesí, které se mnohé firmy opravdu chytily.

reklama
reklama