Jim Rogers: Zlato ještě není na dně a Fed do 10 let zanikne

Jim Rogers: Zlato ještě není na dně a Fed do 10 let zanikne

| redakce

Slavného investora Jima Rogerse zatím nechávají drahé kovy chladným. Dlouhodobě je ale ohledně zlata optimistou.

"Před 100 lety neznal hlavy většiny centrálních bank světa téměř nikdo," řekl Rogers serveru Mineweb. "Dnes to jsou rockové hvězdy."

Investoři na trhu se zlatem a akciemi byli celý rok 2013 posedlí sledováním kroků Fedu - zejména toho, zda, kdy a jak Bernanke omezí program kvantitativního uvolňování. Podle Rogerse, zatvrzelého zastánce volného trhu, přehnaná pozornost věnovaná Fedu odráží extrémní a stále rostoucí zásahy centrálních bank do fungování světových trhů. V USA a Evropě jména Bernankeho a Draghiho téměř zdomácněla.

"Zná je každý," podotýká Rogers. "Je to ale fenomén pouze posledních 20 let, kdy centrální banky pumpovaly na trhy peníze a 'každý volal aleluja'."

Po Bernankem potopa

Bernankemu končí mandát v lednu. Podle Rogerse se na něj bude vzpomínat jako na muže, který položil základy zániku americké centrální banky. "V USA byly tři centrální banky, první dvě zanikly. Tato zmizí také, během příští dekády."

"Není to jen nějaká teorie, je to pravděpodobný scénář," dodává slavný investor. "Lidé si uvědomí, že nás takovíto lidé svedli na špatnou cestu. Rozvaha Fedu se zvětšila o 500 % za posledních 5 let a většina aktiv v ní je balast."

Na rozdíl od širšího trhu Rogers nevkládá velká očekávání do rozhodnutí Fedu krátce před Vánoci omezit program nákupu dluhopisů z 85 na 75 miliard USD měsíčně. Jeho oznámení vyvolalo tlak na zlato a "nakoplo" americké akcie k růstu na nová maxima. Rogers to nazývá "úlevnou rally", nejistota zkrátka skončila.

"Amerika šla nahoru, protože si lidé říkali: 'Hotovo, už se nemusíme bát.' Ale za čas to na trhy dolehne. Omezovat QE bude možné do doby, než trhy začnou padat. Pak dojde k panice a Fed začne opět monetární politiku uvolňovat. Banka se ocitla v zapeklité situaci," míní Rogers.

Podle něj dojde k bublině. Trhy nakonec odmítnou dále přijímat všechen ten odpad, ať už jde o státní dluhopisy, nebo měnu. Inflace je ale v USA zatím "držena pod pokličkou" díky boomu břidlicového plynu, který tlumí růst cen energií.

Krátkodobě LONG akcie, dlouhodobě jedině zlato

Rogers sice považuje masové tištění peněz za neudržitelné, v krátkodobém horizontu ale očekává u akcií spíše parabolický vývoj než kolaps. "Japonská centrální banka oznámila tištění neomezeného množství peněz," pokračuje Rogers. "Když se lidé za 20 let ohlédnou zpět, uvidí, co zabilo Japonsko. Mezitím ale sumy peněz musejí někam jít, a to do japonských akcií."

Rogers preferuje zlato před těžaři drahého kovu a mince před cihlami. Na trhu s drahými kovy ale zatím nevidí nic, co by ho přimělo k okamžitým nákupům. Za největší brzdu trhu se zlatem v současnosti považuje indická cla. "Indie má velký deficit obchodní bilance. Způsobují ho tři největší položky - ropa, zlato a stolní olej. S olejem neudělají nic, takže se zaměřili na zlato. Shazují na něj vinu za své problémy. Zlato ale jejich problémy nezpůsobilo, je to pouze jejich symptom. Politici jsou však jednoduše smýšlející lidé a na otázky hledají snadné odpovědi," konstatuje Rogers.

Pro začátek roku 2014 je proto investiční guru LONG ohledně akcií a neutrálně vnímá zlato. Dlouhodobě očekává, že bude shortovat vládní dluhopisy a dluhopisy horší kvality (takzvané junk), a je extrémním optimistou ohledně zlata. "Zlato bude jediným útočištěm. Ale ne v tomto čtvrtletí," uzavírá Rogers.

Zdroj: Mineweb.com

reklama
reklama