5 věcí, které letos mohou zabít akciovou rally

5 věcí, které letos mohou zabít akciovou rally

| redakce

Uplynulý rok byl jeden z těch vůbec nejlepších pro akcie. Byla to až podezřele hladká cesta k novým maximům bez většího zakolísání v podobě více než 7% korekce. I rok 2014 by měl být podle analytiků nakloněný akciím, ale žádná z jejich předpovědí nepočítá s výkonem srovnatelným s loňskem.

Výhoda roku 2013 oproti tomu letošnímu byla ta, že se trh dokázal vypořádat s řadou negativních událostí a dále růst. Začalo to fiskálním útesem, pokračovalo vládním shutdownem a skončilo oznámením Fedu, že omezuje stimulaci ekonomiky.

Stratégové zůstávají ohledně roku 2014 optimističtí. Na rozdíl od minulého roku tu ale nebude "katalyzátor strachu". "Riziko je vždy největší, když žádné nevnímáte," varuje hlavní akciový stratég Citigroup Tobias Levkovich. "Když očekáváte hladkou jízdu, nezapnete si bezpečnostní pás." Nebezpečí přitom i letos na akciové investory čeká více než dost.

1. Podstatný a rychlý růst úrokových sazeb

Ačkoli by posilující ekonomika měla prostředí vyšších sazeb ustát, obavou zůstává, že sazby mohou vzrůst moc a příliš rychle. Po oznámení Fedu o omezení QE úrokové sazby rostly, pomohly jim navíc lepší makrodata. Výnos desetiletých státních dluhopisů překonal koncem prosince 3 %, rok tak uzavíral na nejvyšší hodnotě od července 2011.

"Problém obvykle přichází z dluhopisového trhu a ten je právě v procesu normalizace," upozorňuje John Stoltzfus, hlavní stratég Oppenheimer Asset Management. Podle analytiků by rostoucím úrokovým mírám mohlo padnout za oběť oživení na nemovitostním trhu (v případě rychlého růstu by mohly rychle poskočit nahoru hypotéční sazby).

Jack Ablin, hlavní investiční manažer BMO Private Bank, neočekává u výnosů desetiletých dluhopisů "divočejší" růst než na 3,5 %. A ten podle něj na trzích a v ekonomice obrat nezpůsobí. Těžit by z toho měly banky, povede to k návratu k jejich tradičnímu byznysu založenému na úvěrování. Navíc, i když Fed omezuje QE, přislíbil, že udrží krátkodobé úrokové sazby nízké po dlouhou dobu.

2. Pomalejší růst zisků

Výsledková sezóna se rozběhne naplno v polovině ledna a bude pro akcie představovat první velký test. Marže jsou s 10 % na vrcholu cyklu a zisky by v dalším roce měly růst o zhruba 3,5 až 5 %. Prostředí nízkých úrokových sazeb pomáhalo společnostem k růstu marží. "Otázkou je, zda jsou firmy schopny udržet marže," zvažuje Ablin, "a urychlit růst zisků."

Levkovich nevylučuje ani zpomalení růstu, ale ani pozitivní překvapení ohledně zisků. "Zisky by mohly být silnější. Je zde více provozní páky, než trh v současnosti vnímá," doplňuje. "Marže jsou skutečně vysoko, protože firmy byly efektivní."

Poukazuje na to, že 2 z 10 sektorů indexu S&P 500 mají vyšší marže než v případě minulých maxim zisků v roce 2007. Levkovich má pro S&P 500 v roce 2014 cíl 1 975 bodů, nedávno jej navýšil z 1 900 právě díky očekávání vlivu lepších zisků.

  • 1
  • 2
reklama
reklama