Co musíte ráno vědět (9. ledna)

Co musíte ráno vědět (9. ledna)

| redakce

Jak si ve středu vedly burzy v Evropě i Spojených státech, jak investory překvapil americký trh práce a co se řítí směrem k Zemi? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie se ve středu obchodovaly smíšeně. Investoři zvažovali zápis z jednání Fedu i makrodata

Americké akcie ve středečním obchodování kolísaly mezi ziskem a ztrátou. Investoři zvažovali možný dopad překvapivě dobrých zpráv z trhu práce na politiku Fedu a zveřejněný zápis z prosincového jednání FOMC. Dow odepsal 0,41 %, S&P 500 zakončil jen mírně v mínusu se ztrátou 0,02 % a technologický Nasdaq zpevnil o 0,30 %. Nejvíce se v indexu Dow dařilo společnostem El du Pont de Nemours, JPMorgan a Visa, dolů ho naopak táhly akcie telekomunikační společnosti AT&T a Microsoft, které ztrácely přes dvě procenta. Naproti tomu technologický Nasdaq táhl nahoru výrobce čipů Micron Technology.

Rosenberg: Akciová hra ještě neskončila, raději než na dluhopisy vsaďte na dividendové ikony z indexu Dow

Nejlepší indikátor budoucího vývoje cen akcií odhalen!

2. Evropské akcie ve středu mírně ztrácely i přes příznivá data ze Spojených států

Burzy v Evropě ve středu zakončily obchodování mírně pod nulou. Investoři vyhlíželi zveřejnění zápisu z jednání FOMC a hodnotili dopad středečních výrazně pozitivních zpráv z amerického trhu práce na budoucí politiku Fedu. Britský FTSE 100 odepsal 0,50 %, francouzský CAC 40 0,04 % a německý DAC 0,09 %. Mírně pod nulou se pohyboval i regionální index Stoxx Europe 600. Nejvíce se dařilo bankám a technologiím, které posilovaly o více než procento, ztrácely naopak síťové odvětví a sektor spotřebního zboží.

PIIGS: Konec krize?

3. Pražská burza ve středu zpevnila, index PX se podíval nad 1 000 bodů

Index PX uzavřel středeční obchodování se ziskem 0,83 % na 996,34 bodu. Největší ztráty ve středu postihly akcie CETV, které následovaly předchozí vývoj v USA a odepsaly 8,25 %. Přes dvě a půl procenta ztratila i společnost ČEZ, která byla zároveň druhým nejobchodovanějším titulem na burze. Nejčastěji se ve středu obchodovalo s cennými papíry Erste Group Bank, které zpevnily o 5,20 % na 768,70 Kč a samy obstaraly přes 40 % objemu obchodů. Komerční banka tolik úspěšná nebyla, posílila jen o 0,14 %. Téměř dvě procenta připsal developer Orco.

Tři investiční tipy na leden: Vyberte si z nabídky akcie, měny a komodity

Zablýská se letos na lepší časy? Objem obchodů na BCPP klesl loni o 76 miliard na 175 miliard korun

4. Očekávané události

Ve čtvrtek Spojené státy tradičně zveřejní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Trhy budou sledovat také dva projevy členů Fedu, Esther Georgeové a Narayany Kocherlakoty. Čtvrtek bude ale patřit především centrálním bankám - ECB a Bank of England rozhodnou o měnové politice. Německo navíc zveřejní průmyslovou výrobu, Francie obchodní bilanci a Spojené království platební bilanci. Čína by měla odhalit vývoj inflace a čeká nás i záplava českých makrodat - inflace, průmyslová výroba, stavební výroba a revize HDP za třetí kvartál. Po ukončení obchodování ve Spojených státech se rozjede výsledková sezóna čísly společnosti Alcoa. Co investoři sledují v průběhu celého týdne, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 6. ledna

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Německá vláda si zřejmě loni opět půjčila méně, než plánovala

Německá spolková vláda si zřejmě loni půjčila o čtyři miliardy eur méně, než původně plánovala, a to hlavně díky vyšším příjmům z daní. Řekl to ve středu ekonom hospodářského výzkumného centra IfW Alfred Boss. Čisté půjčky Německa loni podle odhadu IfW činily 21,1 miliardy eur. Ministr financí Wolfgang Schäuble plánoval, že si vláda půjčí 25,1 miliardy eur.

6. ECB: Rozdíly v úrocích z úvěrů v eurozóně narůstají

Rozdíly v úvěrových nákladech firem v jednotlivých zemích eurozóny se ke konci minulého roku znovu zvyšovaly a v listopadu se přiblížily rekordnímu maximu. Uvedla to ve středeční zprávě Evropská centrální banka. Údaje tak potvrzují přetrvávání stavu, kdy z rekordně nízkých úrokových sazeb ECB nejsou schopny těžit zdaleka všechny země eurozóny.

Ohnutá německá záda, nebo rozpad společné Evropy? 4 důvody, proč bankovní unie zatím nic neřeší

7. Soukromý sektor ve Spojených státech v prosinci vytvořil mnohem více pracovních míst, než se čekalo

Podle agentury ADP soukromý sektor ve Spojených státech v prosinci vytvořil 238 tisíc nových pracovních míst, očekávalo se 200 tisíc. Listopadová data byla revidována výše na 229 tisíc z 215 tisíc.

8. Sony chce na americkém trhu konkurovat kabelovým televizím, bude testovat internetové vysílání

Společnost Sony bude v letošním roce na americkém trhu testovat internetové televizní vysílání a nabízet živé vysílání a placené programy na své televize a konzole PlayStation 4. Chce tím konkurovat americkým kabelovým stanicím.

9. Nová akvizice společnosti Oracle by měla Cisco velmi znervóznit

Oracle koupila za blíže neurčenou cenu společnost Corente. Tento nákup by měl rozhodně znervóznit konkurenční Cisco Systems. Tradiční hardwarové sítě prodávané společnostmi, jako jsou Cisco nebo Juniper, v poslední době nahrazují softwarové nástroje. Tento koncept je známý jako software-defined networking (SDN). Společnosti stále využívají hardware, ale využívají ho méně a není pro ně tolik nákladný. Corente nabízí technologii, která nahrazuje tradiční hardwarová síťová řešení kombinací hardwaru a softwaru. Společnosti služeb Corente využívají k připojení vzdálených kanceláří ke společnému internetu a dalším cloudovým aplikacím.

10. Míra nezaměstnanosti v eurozóně v listopadu stagnovala na 12,1 % v souladu s odhady

Míra nezaměstnanosti v eurozóně v listopadu stagnovala na 12,1 % v souladu s odhady. V celé evropské osmadvacítce se podíl nezaměstnaných také nezměnil, zůstává na 10,9 %.

Míra nezaměstnanosti v Itálii v listopadu roste na rekordních 12,7 %

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Došlo k první sluneční erupci roku 2014

V úterý na Slunci došlo k první erupci letošního roku. Skupina skvrn viditelná ze Země zhruba ve středu Slunce je největší za poslední dekádu a míří přímo na Zemi. Tato vlna plazmy, známá jako výron koronární hmoty, by mohla na Zemi způsobit geomagnetické bouře a na severní polokouli by měla být viditelná polární záře v průběhu čtvrtka a nejspíše i pátku.

reklama
reklama