Co musíte ráno vědět (10. ledna)

Co musíte ráno vědět (10. ledna)

| redakce

Jak burzy reagovaly na zasedání dvou centrálních bank v Evropě, jakou překvapivou revizí prošel český HDP a jak se Facebook podobá evoluci? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek navzdory slibnému úvodu oslabily

Americké akciové trhy do čtvrteční obchodní seance vstoupily s mírnými zisky, později ale přešly do ztrát. Příznivé údaje z amerického trhu práce nakonec přebila opatrnost před páteční klíčovou zprávou o prosincovém vývoji zaměstnanosti, která naznačí, zda prosincové rozhodnutí americké centrální banky zahájit omezování podpůrné měnové politiky bylo oprávněné. Dow oslabil o 0,11 % na 16 444,76 bodu a technologický Nasdaq klesl o 0,23 % na 4 156,19 bodu. Jako jediný ze tří nejvýznamnějších amerických akciových indexů posílil S&P 500, který přidal 0,03 % na 1 838,13 bodu. Nejvíce ve čtvrtek oslabovaly akcie ze sektoru základních materiálů a technologické tituly. Přibližně o sedm desetin procenta naopak posílil sektor zdravotnictví a dařilo se i titulům ze sektorů služeb a průmyslu.

Po závěru trhů zveřejnil čtvrtletní finanční výsledky hliníkárenský gigant Alcoa (v řádném obchodování -1,29 %), který bývá tradičně považován za indikátor stavu globální ekonomiky. Firma vykázala čistou čtvrtletní ztrátu 2,3 miliardy USD neboli 2,19 USD na akcii (loni: zisk 0,21 USD na akcii) při tržbách 5,59 miliardy USD (odhad: 5,36 miliardy USD, loni: 5,9 miliardy USD). Při upravených výsledcích firma dosáhla zisku na akcii 0,04 USD (odhad: zisk 0,06 USD). Akcie Alcoa v reakci na slabší výsledky v after-marketu oslabovaly přibližně o 4 %.

Nejlepší indikátor budoucího vývoje cen akcií odhalen!

2. Evropské akcie ve čtvrtek ztrácely. ECB politiku nezměnila, Mario Draghi však varoval, že eurozóna není z nejhoršího venku

Evropské akcie ve čtvrtek kolísaly a postupně zamířily do mínusu, když Mario Draghi na tiskové konferenci po rozhodnutí ECB o sazbách prohlásil, že podle jeho názoru není eurozóna z nejhoršího venku. Britský FTSE 100 odepsal 0,45 %, francouzský CAC 40 0,84 % a německý DAX 0,80 %. Nejvíce se dařilo telekomunikacím a sektoru finančních služeb, ztrácely naopak sektor základních materiálů a chemický sektor.

3. Pražská burza ve čtvrtek posílila, 1 000 bodů ale index PX neudržel

Index PX ve čtvrtek zpevnil o 0,26 %. Odpoledne se obchodoval nad hranicí 1 000 bodů, ale neuhájil ji a zakončil na 998,94 bodu. Nejvíce obchodovanou akcií se stala Komerční banka, která posílila o 1,49 % na 4 299 Kč, v závěsu za ní se držely ČEZ a Erste Group Bank, s nimiž se obchodovalo jen o něco méně, ale obě akcie ztrácely - ČEZ odevzdal 0,81 % a Erste Group Bank 0,07 %. Dohromady všechny tři tituly dominovaly čtvrtečnímu obchodování. Přes půl procenta ztrácela Telefónica C.R., zatímco akcie mediální CETV posílily o 2,58 %. Akcie pojišťovny VIG reagovaly pozitivně (+1,10 %) na zvýšení doporučení na "neutral" z "underperform" od Bank of America Merrill Lynch.

ČS: Lednová akciová strategie pro české akcie (+ bonus)

4. Očekávané události

Pátek bude dnem amerického trhu práce. Dozvíme se, kolik pracovních míst vytvořila celá americká ekonomika v prosinci loňského roku. Francie a Spojené království zveřejní průmyslovou výrobu a Eurostat revizi HDP eurozóny za třetí kvartál. Čína odhalí obchodní bilanci a v České republice se podíváme na maloobchodní tržby. Co investoři sledují v průběhu celého týdne, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Ekonomika České republiky ve třetím kvartálu 2013 nečekaně expandovala

Čtvrteční revize růstu HDP České republiky za třetí kvartál přinesla překvapivé výsledky. Mezikvartálně HDP vzrostl o 0,2 %, ačkoli se původně počítalo s poklesem, a meziroční pokles byl také revidován - oproti třetímu čtvrtletí 2012 HDP klesl jen o 1,2 %, původně se počítalo s -1,3 %.

Tempo inflace v České republice v prosinci zrychlilo na 1,4 %, míra nezaměstnanosti dosáhla 8,2 %

6. Alcoa zaplatí pokutu 384 milionů dolarů kvůli podplácení

Komise pro cenné papíry a burzy udělila pokutu 384 milionů dolarů společnosti Alcoa kvůli porušení protikorupčního zákona Foreign Corrupt Practices Act. Podle prohlášení SEC pobočky společnosti opakovaně podplácely vládní úředníky v Bahrajnu, aby si udržely klíčový zdroj svého podnikání. Alcoa oznámila, že pokutu zaplatí.

Auditor o korupci a finančních zločinech: Občas mě frustruje, v jakém prostředí se v Česku pohybuji

7. Evropská centrální banka ponechala v lednu hlavní úrokovou sazbu na 0,25 %. Tiskovou konferenci Maria Draghiho jsme sledovali živě

ECB v souladu s odhady ponechala na lednovém zasedání všechny sazby beze změny - hlavní úroková sazba zůstává na 0,25 %, depozitní na 0 % a mezní zápůjční na 0,75 %. Tiskovou konferenci Maria Draghiho jsme vám nabídli v on-line reportáži.

PIIGS: Konec krize?

8. Bank of England podle očekávání ponechala hlavní úrokovou sazbu beze změny na 0,5 %, program odkupu aktiv nenavýšila

Plánovanou politiku Bank of England by mohla ovlivnit nečekaná síla britské ekonomiky. Nejrychlejší růst od roku 2010 podle Goldman Sachs znamená, že by míra nezaměstnanosti mohla klesnout na 7 % už v červnu. Bank of England ve čtvrtek ponechala hlavní úrokovou sazbu i program odkupu aktiv beze změny na 375 miliardách liber v souladu s odhady analytiků.

9. Míra nezaměstnanosti v Řecku v říjnu stoupla na 27,8 %

Míra nezaměstnanosti v Řecku v říjnu stoupla na 27,8 %, což je nový rekord. Vyplývá to ze čtvrtečních údajů tamního statistického úřadu. Nezaměstnanost v Řecku je přitom nyní více než dvojnásobkem průměru eurozóny, kde v listopadu její míra stagnovala na 12,1 %.

Portugalsko vydalo první pětiletý dluhopis za 3,25 miliardy eur

10. Francouzský dluh se podle účetních dostal do nebezpečné zóny

Francouzský státní dluh se loni vyšplhal na 93,4 % HDP a dostal se do nebezpečné zóny. Vládní snahy o zastavení jeho růstu jsou stále nedostatečné, varoval ve čtvrtek šéf francouzského nejvyššího účetního dvora Didier Migaud.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Facebook provedl studii, aby zjistil, jak se šíří zprávy mezi uživateli*

Facebook Data Science publikovala zprávu o tom, jak se mezi uživateli šíří takzvané memy. Z ní vyplývá, že se memy na Facebooku šíří podobně jako tichá pošta a procházejí evolucí. Výsledná zpráva se od původní mnohdy výrazně liší. Studie si pro ilustraci vzala status "Nikdo by neměl zemřít, protože si nemůže dovolit zdravotní péči, a nikdo by neměl skončit na mizině proto, že je nemocný. Pokud souhlasíš, dej si tohle jako status na zbytek dne." a sledovala jeho cestu sociální sítí.

V září 2009 sdílelo přes 470 tisíc uživatelů příspěvek přesně v původním znění. V určité chvíli se objevila varianta "si myslí, že:", kde na začátku bylo jméno sdílejícího. Tato verze se zkopírovala 60tisíckrát. Třetí nejoblíbenější variantou byla verze, v níž byla uprostřed vložena věta: "Jsme jen tak silní, jako ten nejslabší z nás.". Později se začala šířit verze, kde na konci místo "na zbytek dne" bylo "následujících 24 hodin", nebo dokonce "na zbytek týdne".

Celkem se sítí prohnalo 121 605 různých verzí tohoto konkrétního příspěvku a objevily se v 1,14 milionu statusů. Analytický tým, který zprávu vytvořil, tento vývoj přirovnává ke genetice, protože dokáže přesně určit, kdy se začínají objevovat kopie a mutace, což jsou dvě základní složky procesu evoluce.

reklama
reklama