Party v rytmu centrálních bank, model 2015: Na tomto grafu záleží, ostatní faktory hrají druhé housle

| Andrej Rády

Klíčová otázka roku 2015 by mohla znít zhruba takto: Podaří se ECB a Bank of Japan převzít žezlo největší "tiskárny peněz" od americké centrální banky?

AKTUALIZACE 31. 10. 2014: Bank of Japan už své řekla (navýšila roční objem kvantitativního uvolňování na 80 bilionů JPY), nyní je podle části analytiků prý řada na ECB.

Ačkoli se Fed chystá utahovat svou měnovou politiku a podle všeho v příštích týdnech ukončí třetí kolo kvantitativního uvolňování (QE3), trhy budou žít z levných peněz od centrálních bank i v dalším roce (Fed již QE3 opravdu ukončil - aktualizace 31. 10.). Předpovídají to experti z britské banky Barclays. "Na přebytku likvidity na světových finančních trzích se v příštích 12-15 měsících vůbec nic nezmění," tvrdí Barclays. "Bilance velkých centrálních bank porostou podobným tempem jako letos."

Řeč je o Fedu, ECB a Bank of Japan. JPMorgan k tomu dodává, že "období nadbytku likvidity, které po jisté přestávce začalo v květnu 2012, je nejextrémnější v historii, přičemž oznámené kroky ECB mají potenciál tento extrém dále potvrdit".

Centrální banky - výhled vývoje velikosti bilancí vztažených k HDP
Centrální banky - výhled vývoje velikosti bilancí vztažených k HDP

Trhy si navykly na dodávku "drogy" v podobě levných nových peněz. Když uvážíme, jak velká rizika se v posledních letech ve světě objevila, nelze se vyhnout myšlence, že jediné, na čem trhům záleží, jsou právě peníze od centrálních bank. Ty vyřeší všechno.

Barclays přitom předpokládá, že v době, kdy Fed tváří v tvář více než 4% růstu amerického HDP opatrně signalizuje zvyšování sazeb, ECB a Bank of Japan jsou připraveny na světovém piedestalu největší "tiskárny peněz" zaujmout jeho místo.

Centrální banky - výhled vývoje velikosti bilancí vztažených k HDP
Centrální banky - výhled vývoje velikosti bilancí vztažených k HDP

CTRL + P

Kvantitativní uvolňování a minimální sazby v Japonsku na čas zafungovaly, motor ekonomiky se ale opět přestává točit tak rychle, jak by příznivci vyšší inflace potřebovali. O minimálním růstu cen a anemickém oživení hospodářství eurozóny nemluvě.

Nikde navíc není psáno, že kdyby se na trhy (v USA jsou akcie stále prakticky na historických maximech, ocenění je nadprůměrné, dluhopisy jsou po sérii programů odkupů ze strany Fedu velice drahé, dolar posiluje) po konci QE3 dostavila hlubší korekce, než by bylo Janet Yellenové a zastáncům teorie o bohatnutí amerického spotřebitele skrze držbu stále dražších akcií milé, Federální rezervy nesáhnou k příkazu, který znají všechny kancelářské myšky oblékané do dresu Microsoftu. Příkaz "CTRL + P" zkrátka může opět přijít i z americké finanční klávesnice.

Klíčová otázka roku 2015 by mohla znít zhruba takto: Podaří se ECB a Bank of Japan převzít žezlo největší "tiskárny peněz" od americké centrální banky? Pokud ano, býci si mohou stále brousit rohy na nové rekordy.

Zdroj: Barclays, JPMorgan, Zero Hedge

reklama
reklama