Burzovní kalendář (13. 10. - 17. 10. 2014)

| redakce

V USA se naplno rozjíždí výsledková sezóna, čísla o hospodaření zveřejňují především velké banky. Investoři však po prudkých propadech cen akcií z minulého týdne v Evropě i USA a špatných číslech z evropské ekonomiky mají strach především z revize výhledů zisků na příští období.

USA

13/10 Státní svátek (Den Kryštofa Kolumba) - akciový trh otevřen, trh s dluhopisy zavřen

13/10 Projev člena Fedu Charlese Evanse

14/10 až 17/10 Výsledková sezóna (velké americké banky, Google, Johnson & Johnson, Intel)

15/10 Maloobchodní tržby (odhad září meziměsíčně: -0,1 %, srpen: 0,6 %)

15/10 Index průmyslové aktivity pro oblast New Yorku (odhad říjen: 20 bodů, září: 27,54 bodu)

15/10 Index výrobních cen (odhad září: 1,8 % meziročně, srpen: 1,8 %; září: 0,1 % meziměsíčně, srpen: 0,0 %)

15/10 Podnikové zásoby (odhad srpen meziměsíčně: 0,4 %, červenec: 0,4 %)

15/10 Béžová kniha Fedu

16/10 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 290 tisíc nových, předchozí: 287 tisíc nových, předchozí: 2,381 milionu pokračujících)

16/10 Průmyslová produkce (odhad září meziměsíčně: 0,4 %, srpen: -0,1 %)

16/10 Index aktivity filadelfského Fedu (odhad říjen: 20 bodů, září: 22,5 bodu)

16/10 Využití kapacit (odhad září: 79,0 %, srpen: 78,8 %)

16/10 Projev členů Fedu Charlese Plossera, Esther Georgeové, Jamese Bullarda a Narayany Kocherlakoty

17/10 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity (odhad říjen: 84,4 bodu, září: 84,6 bodu)

17/10 Zahájená výstavba (odhad září meziměsíčně: 4,8 %, srpen: -14,4 %)

17/10 Stavební povolení (odhad září meziměsíčně: 3,2 %, srpen: -5,1 %)

Všechny tři hlavní americké indexy zažily za uplynulý týden hluboký pokles a na týdenní bázi ztratily potřetí v řadě. Burzy nejen v USA reagovaly v týdnu na špatná ekonomická data a zhoršené výhledy růstu v důležitých ekonomikách. Dow zažil čtyři dny v řadě s trojcifernými bodovými změnami, což se nestalo řadu let. Celkově za týden odepsal 2,73 %, S&P 500 ztratil 3,12 % a Nasdaq propadl o 4,44 %. Pro S&P 500 a Nasdaq šlo o nejhorší týden od května 2012.

"O korekci se mluví déle než rok. Po poklesu ze začátku srpna je téma opět na stole. Aktuálně je index S&P 500 5,6 % od svých maxim. Bude propad pokračovat až k 10 %, tedy k hranici opravdové korekce? Pokud ano, index se od začátku roku propadne do záporu (Dow je již nyní na červené nule). Indikátory ukazují na výraznou přeprodanost trhu, to ale neznamená, že poklesy nemohou pokračovat," píše v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. Nejbližší hladina podpory pro S&P 500 je podle něj v zóně 1 890 až 1 900 bodů, kde je i v 200denní klouzavý průměr.

Na americký akciový trh se vrátila volatilita a po dlouhé době se zdá, že pokles neskončí během několika dní. V pátek index VIX, který měří volatilitu na opčním trhu a je považován za indikátor nervozity na americkém akciovém trhu, krátce vystoupil nad 22 bodů, nejvýše od prosince 2012. Index S&P 500 navíc sice klesl z maxim jen o něco přes 5 %, intradenní poklesy minulý týden však poprvé po třech letech dosáhly více než 40 bodů.

Trochu to připomíná rok 2011, kdy byl poprvé v historii snížen rating USA a hrozba amerického státního bankrotu držela investory zpátky několik měsíců. Je otázkou, zda současný pokles vydrží tak dlouho, ale nákupní nálada jako kdyby najednou zmizela.

"Zajímavé na tom je, že tu existuje několik témat, které tento pokles živí. Mají jedno společné - nutí investory snižovat riziko," říká Peter Kenny z Clearpool Group. Mezi tato témata patří obavy z toho, že Fed začne zvedat sazby, slabý růst v Evropě, který by mohl dopadnout na zisky amerických firem, a klesající ceny ropy.

Znamení, že investoři očekávají vyšší volatilitu, se objevilo na opčním trhu, kde prudce vzrostly objemy. Index VIX se navíc obchoduje dráž než měsíční futures na VIX mezi současností a březnem 2015. To odráží velkou nejistotu na trhu.

"Když se podíváte na objemy na opčním a akciovém trhu, uvidíte, že za posledních šest měsíců objemy u opcí rostou, zatímco u akcií klesají. Mnoho velkých hráčů si totiž pomocí opcí připravuje pozice," říká Tim Biggam, hlavní opční stratég TradingBlock.

V polovině října se naplno rozběhne výsledková sezóna. Dominantním sektorem budou banky, u nichž lze čekat pokračující slabost výnosů z obchodování s dluhopisy. Právě strach z nadcházející výsledkové sezóny může být tím hlavním důvodem poklesu cen akcií. Investoři se bojí, že rostoucí obavy ze zpomalování evropských a asijských ekonomik mohou přimět firmy ke snižování odhadů zisků v následujících obdobích. Pokud však výsledky budou dobré, mohou výprodeje skončit velice brzy. Kromě bank jsou na řadě třeba Intel nebo Google. Obě firmy mají velkou část tržeb ze zemí mimo USA.

Očekávané výsledky nejen amerických společností najdete ZDE.

Kromě výsledků se mohou investoři těšit na řadu makrodat. Ve středu to budou maloobchodní tržby, ve čtvrtek průmyslová výroba a v pátek spotřebitelská důvěra podle průzkumu Michiganské univerzity.

Výsledková sezóna v USA začíná. Jsou na to akcie připraveny?

Výsledková sezóna v USA začíná. Jsou na to akcie připraveny? Firmy v USA těží z růstu americké ekonomiky, očekávaný meziroční růst zisku je o 6,5 ...
Kvantitativní uvolňování v USA se chýlí ke konci. Nebo se snad chystá další kolo? Kvantitativní uvolňování v USA se chýlí ke konci. Nebo se snad chystá další kolo? Fed na svém zasedání na konci října ukončí třetí kolo kvantitativního uvolňování (QE). To by ... Pamela Woo (BNP Paribas): Kuchařka investora do biotechnologií aneb Jak poznat vítěze Pamela Woo (BNP Paribas): Kuchařka investora do biotechnologií aneb Jak poznat vítěze Biotechnologie v příštích třech až pěti letech nabídnou velmi zajímavý růst. Investoři by přitom měli ... Co dividendy vypovídají o firemních ziscích a akciové bublině Co dividendy vypovídají o firemních ziscích a akciové bublině Dividendy hrají velkou roli v růstu firemních zisků a dokáží mnohé napovědět o kondici firem ... Jak vydělat na akciích energetických firem, když zlevňuje ropa Jak vydělat na akciích energetických firem, když zlevňuje ropa Cena ropy klesá na dvouletá minima a černé zlato při současném trendu brzy vstoupí do ... 5 důsledků silného dolaru 5 důsledků silného dolaru Dolar je měnový král posledních měsíců. Proti euru posiluje, protože evropská ekonomika míří do recese ...
reklama
reklama