Týden na trzích podle burzovních grafů: Medvědi zaútočili, S&P 500 musí obhajovat svůj 200denní průměr

| Josef Košťál

Týdenní propad indexu S&P 500 o 3,12 % investoři dlouho nepamatují. Trh je extrémně volatilní a 1-2% denní propad nebo růst se stává nepříjemnou realitou.

S&P 500

Na denním grafu lze nad nižšími cenami zakreslit klesající trendovou čáru. Nedokázala ji prolomit ani středeční rally, kterou vyvolal holubičí tón zápisu z posledního jednání FOMC. Pokud se index vrátí nad tuto klesající linii, býci získají převahu, do té doby ale mají navrch medvědi.

Nejbližší hladina podpory je na současné zavírací ceně v zóně 1 890 až 1 900, kde je také 200denní klouzavý průměr. Následují podpory v zóně 1 870 a 1 850.

S&P 500 - technická analýza
S&P 500 - technická analýza

VIX

Index volatility VIX si za uplynulý týden připsal 46 %. Vrátil se nad 20 bodů, kde je jeho 20letý průměr. Je volatilní stejně jako akciový trh, což je negativní signál. Na druhou stranu, po podobných "úletech" indexu VIX obvykle přichází alespoň chvilkové zklidnění situace na trhu.

VIX - technická analýza
VIX - technická analýza

Závěr

O korekci se mluví déle než rok. Po poklesu ze začátku srpna je téma opět na stole. Aktuálně je index S&P 500 5,6 % od svých maxim. Bude propad pokračovat až k 10 %, tedy k hranici "opravdové" korekce? Pokud ano, index se od začátku roku propadne do záporu (Dow je již nyní na červené nule). Indikátory ukazují na výraznou přeprodanost trhu, to ale neznamená, že poklesy nemohou pokračovat. Další týdny budou ve znamení výsledkové sezóny.

reklama
reklama