Chci platit nižší daně aneb 6 způsobů, jak si udělat pořádek v penězích do konce roku

| redakce

Je nejvyšší čas vypracovat důležité úkoly, které je potřeba stihnout ještě letos. Cíl? Nižší daně. Jak na to?

1. Odhadněte svou celkovou daňovou zátěž a pokuste se snížit pravidelné příspěvky

Pokud jste minule "na daních" obdrželi vysoký přeplatek, přehodnoťte měsíční příspěvky tak, abyste platili každý měsíc jen nutné minimum. Snižte si zálohy, pokud podnikáte, nebo uplatňujte daňové slevy u zaměstnavatele na měsíční bázi.

2. Využijte maximum daňových odpočtů

Věděli jste, že dárcovství krve nebo příspěvky na charitu vám mohou pomoci snížit daňovou zátěž? Je tomu tak, ale musíte to stihnout do konce roku. Ověřte si všechny možnosti, jimiž si lze od daní částečně ulevit. Daňové slevy nevycházejí jen ze splácení úroků z hypotéky nebo ze studia.

3. Prodejte ztrátové pozice

Mnozí investoři využívají strategii daňové ztráty pro snížení zdanění realizovaných kapitálových zisků. Abyste na konci roku ztrátové pozice mohli postavit proti realizovaným ziskům z pozic vítězných, je potřeba poražené včas prodat.

4. Slučte náklady

Chcete-li maximalizovat daňové odpočty, seskupte například náklady ze začátku roku s těmi, které teprve plánujete. Budoucí výdaje urychlete a "přetáhněte" do starého roku. Díky tomu si zdvojnásobíte daňové odpočty již v aktuálním daňovém přiznání.

5. Získejte slevy za příspěvky na penzi

Ujistěte se, že do konce roku přispějete na své životní pojištění nebo penzijní spoření v souhrnu dost na to, abyste měli nárok na maximální daňový odpočet. Možnosti ověřte se svým finančním poradcem nebo v bance, kde máte účty vedené.

6. Zrevidujte portfolio

Zejména se přesvědčte, zda stále odpovídá původní strategii a zůstává diverzifikovaným mixem aktiv. Ověřte, zda se vlivem tržního vývoje nezměnil poměr akcií a dluhopisů. V případě potřeby portfolio rebalancujte.

reklama
reklama