Google: Takhle budou létat naše drony

| Tomáš Hart

Google nedávno začal testovat, jak by mohl s pomocí bezpilotních letounů (dronů) doručovat věci rychle a bez lidského doteku.

Drony, které provozuje oddělení Googlu pod názvem Google X, zkušebně létají ve výšce 40-60 metrů nad povrchem země v Austrálii a během září dokázaly bezproblémově doručit více než 30 zásilek, například s balíčky první pomoci, láhev vody nebo očkovací látku pro farmáře.

Získané údaje a zkušenosti by Goglu měly pomoci zavést drony do běžného provozu a tak, aby se díky softwaru vyrovnaly například s nenadálými poryvy větru.

"Když něco můžete dostat rychle a levně, mění to váš přístup k vlastnictví věcí. Věci už nemusíte vlastnit, protože se k vám dostanou, jen když je budete skutečně potřebovat. Kolik lidí potřebuje vrtačku více než osm minut v roce?" vysvětluje Google v tiskovém prohlášení, jak takové projekty mohou změnit pohled lidí na vlastnictví věcí a podpořit přechod k "ekonomice sdílení".

Google není jediná firma, která uvažuje o obchodním využití dronů. Jeff Bezos, majitel Amazonu, plány na využití dronů pro dodávky zboží představil už loni v prosinci, pozadu nechce zůstat ani Facebook, který chce s drony šířit internetové spojení v oblastech se špatnou infrastrukturou. Podle některých se do závodu brzy zapojí i Disney, který chce s drony ovládat obří loutky ve svých zábavních parcích.

Vláda si ale s povolením komerčního využití dronů dává načas. Federal Aviation Administration určitě nestihne pravidla vyhlásit do září 2015, což byl původně určený termín.

reklama
reklama