Itálie na prodej: Číňané nakupují ve slevě

| redakce

Clotilde Narzisiová a Luca Soliman provozují Orefici Caffè na dohled od milánské katedrály Narození Panny Marie již deset let. Nedávno se ale rozhodli své podnikání předat. "Nadějí jsou pro nás už jen byznysmeni z Číny, nikdo jiný tu podnikat nechce," říká Narzisiová. Podobných příběhů je v Itálii nepočítaně. Třetí největší hospodářství eurozóny se letos opět propadlo do recese, což byl pro mnohé tamní podnikatele pomyslný poslední hřebíček do rakve. Pro Číňany je to naopak příležitost k nákupům za slevové ceny.

Jen na webu vendereaicinesi.it, který se specializuje na zprostředkovávání obchodů mezi Italy a Číňany, aktuálně visí téměř dvacet tisíc nabídek na prodej italských domů, luxusních aut či celých podniků. "Situace v Itálii začíná být neúnosná. Kvůli extrémně vysokým daním pracuje běžný obchodník osm hodin denně na stát a jen hodinu na sebe. Doufáme proto, že se nám naši milánskou kavárnu podaří brzy prodat," vysvětluje Narzisiová, proč se svého byznysu chce vzdát.

Čínský kapitál vítán

Italský premiér Matteo Renzi, který se zemi všemi silami snaží navést na cestu ke konsolidaci veřejných financí, v červnu během své návštěvy Číny mimo jiné vyzval, aby se tamní podniky a investoři neostýchali nakupovat podíly v italských firmách. Podobně se již před Renzim vyjádřili i představitelé Řecka a Portugalska, pro něž je čínský kapitál taktéž vítaným čerstvým větrem do plachet.

Čína se k podobným vyjádřením v žádném případě nestaví zády. Premiér Li Kche-čchiang například v textu pro italské finanční noviny Il Sole 24 Ore napsal, že čínsko-italské vztahy vstupují do nové fáze, která přinese zisk oběma stranám.

Činí se i samotná centrální banka Číny (Čínská lidová banka), která letos v červenci koupila podíl v italské automobilce Fiat, telekomunikační společnosti Telecom Italia či pojišťovně Assicurazioni Generali. Již dříve ČLB vstoupila do ropné společnosti Eni a elektrárenského obra Enel.

Na konci loňského roku drželo významné podíly v italských společnostech více než 90 čínských firem, což znamenalo meziroční nárůst o 20 %. V letošním roce se počet čínských spoluvlastníků italských společností opět zvýšil a Itálie se stala hned po Spojeném království nejčastějším cílem čínské nákupní horečky. Celková hodnota čínských akvizic v Itálii dosáhla jen za prvních devět měsíců roku přibližně 3,5 miliardy dolarů. Mezi nejzajímavější transakce se letos v květnu zařadil například prodej 40% podílu energetického podniku Ansaldo Energia do rukou čínské skupiny Shanghai Electric Group.

Podle Sary Marchettové spolupracující s pekingskou právní kanceláří Chiomenti projevují čínští investoři zájem nejen o italské módní domy, ale stále častěji i o strojní průmysl. "Z mého pohledu cílí čínský podnikatelský zájem na pověstnou italskou kreativitu a kvalitu," řekl v rozhovoru pro agenturu Bloomberg Fred Hu, bývalý šéf čínské divize Goldman Sachs Group a nynější předseda představenstva společnosti Primavera Capital Group. "Obecně nás zajímají prakticky všechna odvětví včetně spotřebního zboží, průmyslu a finančních služeb."

Zdroj: Bloomberg

reklama
reklama