Výhled na čtvrtý kvartál: Dluhový problém, akciové tipy a sázka na Brent v páru s WTI

| redakce

Názor na akcie, ropu, evropské QE, zlato i dolar, a navíc několik konkrétních investičních témat, na kterých je podle zkušených stratégů možné ve čtvrtém kvartálu vydělat. To vše ve kvartálním výhledu Saxo Bank.

Dluhy jednou udeří, jen nevíme kdy

USA, Čína i Evropa směřují k dalšímu Minského momentu, ale toto obtížné prostředí může být pro investory i prostředím obchodně plodným. Temnou stranou kvantitativního uvolňování je hora dluhů, kterou svět nahromadil za posledních několik let. A nehodlá v tom přestat.

Zahraniční dluh Asie vyrostl za dekádu z 300 miliard na 2,5 bilionu USD a Čína utrácí hromady peněz jen na dluhovou službu (veřejný dluh aktuálně okolo 40 % HDP). USA na tom nejsou lépe. Úroky z amerického státního dluhu činily 6 % rozpočtu na rok 2013, a to navzdory extrémně nízkým úrokovým sazbám. Západní svět nadále ignoruje potřebu fundamentální strukturální reformy, která umožní růst a rozkvět soukromého podnikání.

"Je načase, abychom si promluvili o dluzích. Je to nepříjemná pravda, o které nechce nikdo diskutovat. Dluhy ale narostly natolik, že otřásají základy světového hospodářství. USA, Čína i Evropa směřují dříve či později k dalšímu Minského momentu (opadne ochota dále refinancovat dluhy, spadnou ceny aktiv nafukované dosud na dluh – pozn. red.)," varuje hlavní ekonom Saxo Bank Steen Jakobsen. "Nikdy nebyla propast mezi realitou a vnímáním aktuální ekonomické situace větší. Přesto nebyly příležitosti na tomto rozdílu vydělat větší. Svět nekončí, jen se připravuje na nový začátek, ve kterém se musíme vyrovnat s nepříjemnou pravdou, tedy s vysokým dluhem."

Dluh se podle Jakobsena sníží pouze dvěma způsoby – tím, že se odepíše, nebo mimořádným hospodářským růstem. Ani jedno není politicky ani prakticky během následujícího kvartálu proveditelné, což znamená, že úrokové sazby musejí klesnout či zůstat nezměněné, takže se bude opět hrát komedie "Prodluž a předstírej", dokud se do světel reflektorů nepřižene pan Minsky.

Trhy ve čtvrtém čtvrtletí nedostanou, co chtějí. USA nejsou na hladké cestě vzhůru dlážděné jemným omezováním podpory ekonomiky ze strany Fedu. Ve chvíli, kdy zotavení USA narazí do stropu ze silného dolaru, přijde nejistota a růst volatility. Dluhopisy vystřelí nahoru.

Zlato zdražuje, ropa čeká na impulz

Ole Hansen, komoditní stratég Saxo Bank, upozorňuje na to, že zlato navzdory titulkům v médiích zdražuje. Pokles ceny v dolarech je výsledkem sílícího dolaru. Zlato oceněné v eurech zaznamenalo od začátku roku téměř 10% zdražení, v japonských jenech byl zisk asi poloviční. "Očekáváme, že hlavní překážkou pro zlato a stříbro bude v posledním čtvrtletí pokračující posilování dolaru, přičemž aktuální zpomalení ekonomiky v Číně, Evropě i v ostatních částech světa by mohlo vést k méně agresivním očekáváním toho, jak moc jestřábí bude politika amerického Fedu," upozorňuje Hansen.

Zlato může najít podporu také díky švýcarskému referendu o zlatě. Více zde: Proč je Švýcarská národní banka proti repatriaci zlata

Začátek posledního čtvrtletí bude pro energetický sektor náročný. V tomto období totiž dochází k sezónnímu poklesu poptávky ze strany amerických rafinerií, což následně vede k navyšování zásob ve skladech. Zareagují nakonec země OPEC na propady cen ropy? 27. listopadu se koná klíčová schůzka kartelu. Je však možné, že riziko poklesu bude trvat déle, a to pokud se zemím OPEC nepodaří najít společnou řeč s Irákem, Libyí či s Íránem. "V době, kdy poptávka po ropě ze zemí kartelu padá, se budou všichni snažit zvýšit svůj podíl na trhu," míní Hansen.

Proč dánská banka věří v růst rozdílu cen ropy Brent a WTI?

Pro lepší rozlišení si obrázek otevřete v nové kartě nebo okně prohlížeče.

Sázka na růst spreadu mezi cenami Brentu a WTI
Sázka na růst spreadu mezi cenami Brentu a WTI

Komodity jsou slabé a výnosy z dluhopisů nízké. Trh se obává o globální poptávku i potenciál růstu, nemluvě o hrozbě dezinflace či přímo deflace. Zdá se, že trh příliš pozdě zjistil, že jsou komoditní indexy blízko několikaletých minim a že v dalším čtvrtletí existuje velká pravděpodobnost dalšího poklesu takzvaných komoditních měn kvůli zlevňování komodit.

  • 1
  • 2
reklama
reklama