Burzovní kalendář (20. 10. - 24. 10. 2014)

| redakce

Světové centrální banky kvůli zpomalování inflace a riziku pomalejšího ekonomického růstu zjemňují rétoriku ohledně zvyšování sazeb. O stavu ekonomiky v novém týdnu více napoví data z amerického realitního trhu a index spotřebitelských cen, sada zásadních údajů včetně míry růstu HDP dorazí z Číny a největší světové ekonomiky se dočkají také předběžných indexů nákupních manažerů.

USA

20/10 Projevy členů Fedu Jeroma Powella a Daniela Tarulla

21/10 Prodeje existujících domů (odhad září meziměsíčně: 1,0 % na 5,10 milionu domů anualizovaně, srpen: -1,8 % na 5,05 milionu domů anualizovaně)

22/10 Index spotřebitelských cen (odhad září meziměsíčně: 0,0 %, srpen: -0,2 %, odhad září meziročně: 1,6 %, srpen: 1,7 %)

23/10 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad nové: 285 tisíc, předchozí: 264 tisíc)

23/10 Předstihový indikátor (odhad září: 0,7 %, srpen: 0,2 %)

23/10 FHFA index cen domů (odhad srpen meziměsíčně: 0,3 %, červenec: 0,1 %)

23/10 Index průmyslové aktivity kansaského Fedu (odhad říjen: 6 bodů, září: 6 bodů)

23/10 Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (FLASH; ve výrobě Markit (předběžný odhad říjen: 57,3 bodu, předchozí: 57,9 bodu)

24/10 Prodeje nových domů (odhad září meziměsíčně: -6,8 % na 460 tisíc domů anualizovaně, srpen: 18,0 % na 504 tisíc domů anualizovaně)

Příznivé čtvrtletní výsledky některých velkých společností zmírnily v pátek obavy z dopadů slabé světové poptávky na americkou ekonomiku a firemní sektor. Wall Street ale kvůli předešlým hlubokým ztrátám zažila čtvrtý týdenní pokles v řadě, což je nejdelší taková série za více než tři roky.

Dow nakonec v pátek přidal 1,63 % na 16 380,41 bodu, za týden ale i tak odepsal 0,99 %. S&P 500 v pátek posílil o 1,29 %, týden ale zakončil o procento slabší. Nasdaq měl sice ze všech indexů nejhorší pátek (+0,97 %), ale za týden ztratil jen asi 0,4 %. Index volatility VIX v pátek spadl o téměř 13 % na zhruba 21,9 bodu, za celý týden tak připsal jen asi 5 %, když se ale ve středu podíval dokonce nad 30 bodů. Za měsíc i tak připsal přes 70 %. Výnosy 10letých amerických vládních dluhopisů vzrostly v pátek o 4 bazické body na 2,20 %, po středečním flash crashi a pádu pod 1,9 % tak za týden spadly "jen" o 8 bazických bodů.

"V první polovině uplynulého týdne se zdálo, že se na trzích blíží konec světa. Komentáře apokalypsu jen potvrzovaly. Středeční volný pád intradenně prolomil support 1 825 a otestoval hladinu 1 820, kde jsou dubnová minima. Zde index S&P 500 ztrácel v polovině obchodního dne téměř 3 %. Nakonec se odrazil výše a den uzavřel se ztrátou necelého procenta," napsal v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Nejbližší rezistence je na psychologické hladině 1 900, kde je také 200denní klouzavý průměr. Na opačné straně je support v zóně 1 820 až 1 830, níže pak na únorových minimech okolo 1 750."

Index volatility VIX do středy vydatně přidával, po čtvrtečním a pátečním zklidnění ale uzavřel za týden silnější jen asi o 5 %. "Indikátor nervozity trhu si pravděpodobně hledá nové obchodní rozpětí, na návrat k historickým minimům se dá v nejbližší době zapomenout. Index je nad svým 20letým průměrem, který je okolo 20," upozorňuje Košťál. "Index S&P 500 je známý falešnými prolomeními významných klouzavých průměrů, a to oběma směry. Proto ani prolomení 200denního průměru není tak tragické, jak je prezentováno v některých komentářích. Další pokles nelze vyloučit, ale přeprodaný trh společně se silným sezónním patternem konce roku by mohl vyústit v růst."

Holubičí komentáře některých členů Fedu (v týdnu především Jamese Bullarda) vzbudily v býcích naději. Před blížícím se říjnovým zasedáním FOMC, kde se stále všeobecně očekává ukončení programu odkupu dluhopisů (QE), tak budou velice důležitá data, která budou přicházet z americké (i světové) ekonomiky.

V týdnu to v USA budou především údaje z realitního trhu a inflace. Významný je také předběžný údaj o indexu nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru. Americká ekonomika po slabém začátku roku "šlape", ale analytici upozorňují na řadu slabých stránek, především prakticky stagnující mzdy, nízkou míru participace na pracovním trhu a narůstající příjmovou nerovnost. Fed tak v každém případě "zůstane na stráži", ať už QE v říjnu ukončí nebo ne.

Důležitým impulzem pro trhy je také probíhající výsledková sezóna. Ta zatím vyznívá mírně lépe, než se čekalo, a navíc firmy zatím nevarují před vývojem hospodaření v dalších obdobích v takové míře, jaké se obával trh. V týdnu oznamuje výsledky řada velkých společností, mimo jiné Apple, Verizon, McDonald's, Coca-Cola, Boeing, AT&T, Caterpillar, Amazon, Microsoft nebo Procter & Gamble.

Velkým tématem zůstává silnější americký dolar a pokles cen ropy. Zatímco levnější ropa je pro spotřebitele, a tedy i pro celou ekonomiku primárně výhodná, silnější měna škodí exportně orientovaným firmám. Dolar sice v posledních dnech vrátil část předchozích zisků, fundamentálně je ale stále předurčen spíše k posilování. Fed již totiž začal pracovat na normalizaci dlouhodobě extrémně uvolněné měnové politiky, zatímco ECB a další banky za oceánem zdvojnásobily své snahy.

Centrální banky jsou ale v mnoha ohledech až tažený vozík; pomyslným koněm před vozem je ekonomický výkon. Fed je nyní v pozici, kdy může začít postupně odbourávat jednotlivé programy měnové politiky, protože zafungovaly a pomohly podpořit silnější růst amerického hospodářství (navzdory veškeré oprávněné kritice a dlouhodobým rizikům, na která v týdnu opět upozornil například známý investor Jim Rogers). ECB naopak nyní musí zvážit radikálnější akci, protože její předešlá neochota intervenovat dostala ekonomiku eurozóny tam, kde je dnes.

Mantra ministrů financí a centrálních bankéřů posledního roku byla, že země musejí prosadit politický mix, který zajistí stabilní ekonomický růst a cenovou hladinu; "využít domácí nástroje pro domácí účely", jak nedávno uvedl ministr financí USA Jack Lew. Měnové kurzy se pak podle nich už usadí samy. Oslabení měn vůči dolaru) a nastartování ekonomik hlavních obchodních partnerů USA tak dlouhodobě může Americe pomoci. USA mají co získat ze zlepšení ekonomické situace Evropy a Japonska, možná dokonce více, než ztratí samotné americké firmy kvůli méně výhodnému měnovému kurzu.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 20. října Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 20. října Které světové firmy představí výsledky hospodaření za třetí kvartál v týdnu od 20. října? Přehled ... Proč už Apple nečeká raketový růst aneb Proč je Icahn mimo Proč už Apple nečeká raketový růst aneb Proč je Icahn mimo Známý a hlasitý aktivistický investor Carl Icahn 9. října zmínil, že akcie "nakousnutého jablka" mají ... Předpověděl nedávný vrchol trhu a nyní varuje před opakováním roku 1987. Poklesy tu ale byly i během vlády býků Předpověděl nedávný vrchol trhu a nyní varuje před opakováním roku 1987. Poklesy tu ale byly i během vlády býků Bloger Jesse Livermore, který píše své komentáře na Philosophicaleconomics.com a na Twitteru, předpověděl zářijová akciová ... Co o světové ekonomice vypovídá silný dolar Co o světové ekonomice vypovídá silný dolar Měnové války jsou už několik let žhavým tématem ekonomických komentátorů a politiků. Některé země uvízly ... Richard Lewis (Fidelity) pro Investiční web: Pokud japonská a evropská centrální banka nahradí Fed, party na trhu bude pokračovat Richard Lewis (Fidelity) pro Investiční web: Pokud japonská a evropská centrální banka nahradí Fed, party na trhu bude pokračovat Utahování americké měnové politiky posílí dolar, na což rozvíjející se trhy v minulosti opakovaně doplácely. ...
reklama
reklama