Týden na trzích podle burzovních grafů: Čtvrtý pokles v řadě s nadějí na konci. Zakročí Fed proti začínající korekci?

| Josef Košťál

V první polovině uplynulého týdne se zdálo, že se na trzích blíží konec světa. Komentáře apokalypsu jen potvrzovaly. Středeční volný pád intradenně prolomil support 1 825 a otestoval hladinu 1 820, kde jsou dubnová minima. Zde index S&P 500 ztrácel v polovině obchodního dne téměř 3 %. Nakonec se odrazil výše a den uzavřel se ztrátou necelého procenta. Silný páteční růst zmírnil týdenní ztrátu na 1 %, i tak má ale index za sebou čtvrtý týdenní pokles v řadě.

S&P 500

Index S&P 500 se obchoduje pod 200denním klouzavým průměrem a vrátil většinu svého letošního zisku. Trhy zůstávají extrémně volatilní. Nejbližší rezistence je na psychologické hladině 1 900, kde je také 200denní klouzavý průměr. Na opačné straně je support v zóně 1 820 až 1 830, níže pak na únorových minimech okolo 1 750.

S&P 500 - technická analýza
S&P 500 - technická analýza

VIX

Index volatility VIX do středy vydatně přidával, po čtvrtečním a pátečním zklidnění ale uzavřel za týden silnější jen asi o 5 %. Indikátor nervozity trhu si pravděpodobně hledá nové obchodní rozpětí, na návrat k historickým minimům se dá v nejbližší době zapomenout. Index je nad svým 20letým průměrem, který je okolo 20.

VIX - technická analýza
VIX - technická analýza

Závěr

Index S&P 500 se obchoduje pod 200denním klouzavým průměrem. Je známý falešnými prolomeními oběma směry. Proto ani prolomení 200denního průměru není tak tragické, jak je prezentováno v některých komentářích. Další pokles nelze vyloučit, ale přeprodaný trh společně se silným sezónním patternem konce roku by mohl vyústit v růst. Holubičí komentáře členů Fedu (v týdnu především Jamese Bullarda) vzbudily v býcích naději.

reklama
reklama