Co musíte ráno vědět (21. října)

Co musíte ráno vědět (21. října)

| redakce

Jak zahájily týden akciové trhy v Evropě a Spojených státech, jaké výsledky oznámily Apple a IBM, co si myslí o německé ekonomice Bundesbank a která země je největším vývozcem vinylových desek? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie zahájily týden posílením, ačkoli čísla IBM výrazně zklamala. Po závěru obchodování oznámil dobré výsledky Apple

Americké akcie již během dopoledne převážně posilovaly. Dow ale držely níže neuspokojivé čtvrtletní výsledky technologické společnosti IBM. I Dow se ale nakonec vyšplhal do mírného zisku. Dow nakonec získal mírných 0,12 % na 16 399,67 bodu, S&P 500 posílil potřetí v řadě na 1 904,01 bodu (+0,91 %) a Nasdaq přidal 1,35 % na 4 316,07 bodu. V plusu seanci zakončily akcie ve všech základních sektorech, nejvíce se dařilo titulům z odvětví cyklického spotřebního zboží a síťových služeb, nejmenší růst zaznamenaly akcie v sektorech jako energetika a technologie. Index volatility VIX opět výrazně klesl, konkrétně o 15 % na 18,66 bodu, výnosy amerických 10letých vládních dluhopisů klesly o 2 bazické body na 2,18 %.

Akcie IBM (-7,11 %) prudce oslabily poté, co hospodářské výsledky podniku za třetí čtvrtletí výrazně zaostaly za očekáváními analytiků. Společnost navíc oznámila, že předá svou ztrátovou divizi polovodičů firmě GlobalFoundries, které za to během tří let zaplatí 1,5 miliardy dolarů. Trh ale držela nad vodou víra v to, že Apple příjemně překvapí. A po skončení obchodování se stalo - výrobce iPhonů s výjimkou prodejů tabletů iPad překonal odhady na všech úrovních a potěšil i optimistickým výhledem na závěr roku.

  • Výsledky IBM ve 3Q: Provozní zisk na akcii 3,68 USD (odhad: 4,32 USD), tržby: 22,379 miliardy USD (odhad: 23,367 miliardy USD).
  • Apple ve 3Q dosáhl tržeb 42,12 miliardy USD (odhad: 39,85 miliardy USD) a zisku na akcii 1,42 USD (odhad: 1,31 USD). Mobilních telefonů iPhone se prodalo více, než se čekalo (39,3 milionu vs. 38 milionů), potěšil i prodej Maců (5,52 milionu vs. 4,6 milionu), opět ale zklamaly prodeje tabletů iPad (12,3 milionu vs. 13 milionů). Potěšily také v podstatě "dosluhující" iPody (2,64 milionu vs. 2,08 milionu). Firma překvapila analytiky i mírně lepším výhledem na čtvrté čtvrtletí (odhad tržeb: 63,5-66,5 miliardy USD vs. očekávaných 63,52 miliardy USD).

Týden na trzích podle burzovních grafů: Čtvrtý pokles v řadě s nadějí na konci. Zakročí Fed proti začínající korekci?

2. Evropské akcie vykročily do nového týdne se ztrátami

Evropské akcie v úvodu týdne ztrácely a navázaly na nejdelší řadu týdenních ztrát za více než rok. Britský FTSE 100 odepsal 0,68 %, francouzský CAC 40 1,04 % a německý DAX 1,5 %. Regionální Stoxx Europe 600 ztratil půl procenta. Dařilo se realitním společnostem, akcie technologického a ropného sektoru naopak oslabovaly. Akcie společnosti SAP odepsaly téměř 6 % poté, co firma snížila celoroční výhled provozního zisku na 5,6-5,8 miliardy eur, ačkoli se očekávalo 6 miliard eur. Cenné papíry firmy Philips oslabily o téměř 4 % poté, co firma ohlásila neuspokojivé kvartální výsledky.

Itálie na prodej: Číňané nakupují ve slevě

3. Pražská burza zahájila týden mírně pod nulou. Dolů ji táhl ČEZ, nahoru bankovní tituly

Index PX v pondělí odepsal 0,09 % na 925,96 bodu. Burzu v pondělí táhly dolů akcie společnosti ČEZ, které dosáhly druhého největšího objemu a ztrácely 1,12 %, a O2 C.R., jež odepisovaly 1,71 %. Pokles vyrovnávaly bankovní tituly. Největšího objemu dosáhla Komerční banka, jejíž akcie představovaly více než polovinu objemu, zakončila však na zelené nule. Naproti tomu Erste Group Bank připsala 1,22 %. Dařilo se i cenným papírům likérky Stock, jež posílily o dvě procenta, a Pivovarům Lobkowicz, jejichž akcie připsaly téměř 1,5 %.

Pegas Nonwovens: Jasné argumenty pro nákup

4. Očekávané události

Spojené státy zveřejní prodeje existujících domů (odhad září meziměsíčně: 1,0 % na 5,10 milionu domů anualizovaně, srpen: -1,8 % na 5,05 milionu domů anualizovaně) a Eurostat poměr státního dluhu k HDP 2013 (předchozí: 92,6 %). Dopracování dohody o řešení plynového sporu mezi Kyjevem a Moskvou bude hlavním úkolem vyjednavačů obou zemí, kteří se sejdou v Bruselu s eurokomisařem pro energetiku Güntherem Oettingerem. Ukrajinský ministr energetiky Jurij Prodan a jeho ruský protějšek Alexandr Novak hodlají smlouvu postavit na kompromisních dohodách, které vzešly z pátečního summitu v italském Miláně. Trhy také napjatě sledují výsledkovou sezónu. V úterý čísla odhalí Lockheed Martin, Coca-Cola, Kimberly-Clark, McDonald's, Travelers Cos, Yahoo! nebo Verizon Communications. Očekávané výsledky firem najdete ZDE. Smršť makrodat zveřejní v noci na úterý Čína. Dozvíme se, jak je na tom čínský HDP (odhad za 3Q2014 meziročně: 7,2 %, 2Q2014: 7,5 %; odhad za 3Q2014 mezikvartálně: 1,8 %, 2Q2014: 2,0 %; odhad za 3Q2014 meziročně: 7,4 %, 2Q2014: 7,4 %), průmyslová produkce (odhad září meziročně: 7,5 %, srpen: 6,9 %) i maloobchodní tržby (odhad září meziročně: 11,7 %, srpen: 11,9 %). Vše podstatné, co se bude v týdnu dít, najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Epidemie eboly v Nigérii skončila

Světová zdravotnická organizace (WHO) v pondělí oficiálně oznámila, že se Nigérie úspěšně zvládla ubránit epidemii eboly. V zemi s největší populací v Africe se od konce července ebolou nakazilo 20 lidí, z nichž osm zemřelo. Již 42 dnů, tedy dvě inkubační období viru, ale nebyl hlášen žádný nový případ. Na tiskové konferenci v Madridu v pondělí také promluvila guinejská sestra Paciencia Melgar, která se z eboly úspěšně vyléčila.

6. Fisher (Fed): Ekonomika je v dobrém stavu, měli bychom ukončit kvantitativní uvolňování na příštím zasedání

Šéf pobočky Fedu v Dallasu Richard Fisher v pondělí v rozhovoru pro televizní stanici CNBC prohlásil, že volatilita na trzích nezměnila jeho názor na ukončení kvantitativního uvolňování, k němuž by měl Fed dle jeho názoru přistoupit již na příštím zasedání.

7. Bundesbank letos nečeká výraznější oživení německé ekonomiky

Německá centrální banka nepočítá ve zbytku letošního roku s výraznějším oživením německé ekonomiky. Ve třetím čtvrtletí podle ní zůstal hospodářský výkon Německa na úrovni předchozích třech měsíců, nebo vykázal pouze mírný nárůst. "Vzhledem ke slabým zakázkám a pesimistické náladě ve firemním sektoru jsou vyhlídky na poslední čtvrtletí roku podobně skromné," uvedla banka ve své pravidelné měsíční zprávě.

Německo už eurozónu neutáhne. Potřebuje samo změnu?

8. Vydavatelství Ringier Axel Springer Slovakia je prý na prodej

Největší slovenské vydavatelství Ringier Axel Springer Slovakia, kterému patří mimo jiné nejčtenější deník Nový čas, možná změní majitele. V pondělí o tom na svém webu informovaly Hospodárske noviny s tím, že zájemci pocházejí z okruhu finanční skupiny J&T. Ta to ale popřela.

9. IBM předá GlobalFoundries divizi polovodičů, zaplatí jí za to

Americká technologická společnost IBM předá svou ztrátovou divizi polovodičů firmě GlobalFoundries. IBM v pondělí sdělila, že jí za to během tří let zaplatí 1,5 miliardy dolarů v hotovosti. IBM se dlouhodobě zbavuje výrobních aktivit a stává se primárně dodavatelem technologických služeb.

10. Kalousek: Vládní návrh rozpočtu je projídáním budoucnosti

Vládní návrh státního rozpočtu na příští rok je učebnicovým příkladem projídání budoucnosti a je bezkonkurenčně nejhorší za posledních pět let. Na tiskové konferenci ve Sněmovně to v pondělí řekl exministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. TOP 09 bude v prvním sněmovním čtení prosazovat vrácení hospodářského plánu kabinetu k přepracování. Navrhovaný schodek má proti letošnímu schválenému deficitu klesnout o 12 miliard na 100 miliard korun.

Koalice se shodla na zavedení kurzarbeitu i prokazování majetku

11. Evropská centrální banka začala nakupovat zajištěné dluhopisy

Evropská centrální banka v pondělí zahájila nákup takzvaných zajištěných dluhopisů, což je součástí jejích opatření k podpoře ekonomiky a odvrácení deflace v eurozóně. Uvedla to mluvčí ECB. Banka letos také spustí nákupy cenných papírů tvořených balíky bankovních úvěrů (ABS). ECB již v rámci snahy o podporu hospodářského růstu snížila úrokové sazby na nová rekordní minima a nabídla komerčním bankám levné čtyřleté půjčky.

Bonus

Česko je největším světovým exportérem gramodesek na světě

Vinylové gramofonové desky zažívají renesanci. V loděnickém závodu GZ Media si je nechává lisovat celý svět. Z jeho výrobních linek sjíždějí reedice kapel jako Abba, Beatles, Rolling Stones, U2, ale i nová alba mladších hvězd. Firma má 1 900 zaměstnanců a za rok zvládne vyrobit i víc než 10 milionů vinylů.

reklama
reklama