Německo už eurozónu neutáhne. Potřebuje samo změnu?

| redakce

"V Německu není recese," uvedl nedávno německý ministr financí Wolfgang Schäuble. To už ale neplatí. Špatné zprávy pro Německo budou možná dobré pro zbytek Evropy. Konečně by totiž mohlo přestat házet klacky pod nohy ECB a jejím stimulačním opatřením.

Německý ministr hospodářství Sigmar Gabriel snížil předpověď růstu pro tento rok na 1,2 % z dubnových 1,8 %. Pokud německá ekonomika zažije ve třetím kvartálu kontrakci (k čemuž došlo ve druhém čtvrtletí), Německo bude v recesi. Dobrou zprávou ale je, že Evropská centrální banka pak bude moci konečně prosadit plnohodnotný program kvantitativního uvolňování.

Německo, největší ekonomika v Evropě, vždy říkalo "ne" stimulačním snahám ECB. Živé vzpomínky na hrozivou hyperinflaci z 20. let vedly k tomu, že Bundesbank vždy upřednostňovala kontrolu inflace před podporou růstu. S mírou nezaměstnanosti, která v Německu klesla k pouhým 4,9 %, přestože v eurozóně je bez práce 11,5 % lidí, bylo jejich přesvědčení vcelku pochopitelné.

Potřeba stimulace v Evropě se nyní konečně týká i Německa

Odliv zasáhne vždy všechny lodě. Lidé bez práce, ať už jsou z jakékoli členské země eurozóny, si těžko pořídí nové Audi nebo BMW. MMF v minulém týdnu snížil predikci růstu evropského regionu na 1,3 %. Pro letošek má ekonomika posilovat jen o 0,8 %, přičemž i tyto projekce se možná ukáží jako přehnaně optimistické.

Vývoz, který tvoří 40 % německého hospodářství, v srpnu klesl o 5,8 %, což je největší pokles v posledních 5 letech. Investorská důvěra klesla na minimum za poslední dva roky. Ekonomická únava se do Německa zkrátka přelila později.

"Definitivně budeme vědět až po datech za září, vypadá to ovšem tak, že se statistikou zamávaly školní prázdniny. V Německu se začátek i konec školních prázdnin liší každý rok a (aby to nebylo jednoduché) také napříč spolkovými zeměmi. Firmy, zejména velké strojírenské podniky, se pak snaží vyjít vstříc rodičům a plánují dovolené tak, aby se časově kryly s prázdninami. Vzhledem k tomu, že v letošním roce začínaly prázdniny v drtivé většině spolkových zemí až koncem července (později než v roce 2013) a že jsou u skoro všech zemí primárně koncentrovány do srpna, dovozujeme, že došlo k současnému výpadku mnoha závodů právě v tomto měsíci. Tuto hypotézu potvrzuje i struktura srpnové německé průmyslové produkce – největší propad (o čtvrtinu oproti červnu) zaznamenala produkce vozidel," upozorňuje hlavní analytik společnosti Conseq Martin Lobotka.

Podle něj to ale neznamená, že se v září vrátily zlaté časy. Německý motor – průmysl – neběží hladce. Nějakou dobu to již naznačují indikátory jako Ifo či PMI i samotná data z průmyslu - průměrné tempo jeho meziročního růstu ve 4. čtvrtletí 2013 dosahovalo téměř 4 %, ve druhém čtvrtletí letošního roku pouze 1 %. A předstihové indikátory se od té doby dále zhoršily, index PMI se v září poprvé od léta 2013 dostal pod hranici 50 bodů, která odděluje růst od poklesu, což ukazuje na další zpomalení ve 4. kvartálu.

Německo má fiskální prostor pro podporu růstu

Ministr hospodářství, jehož sociálnědemokratická strana je nováčkem ve vládnoucí koalici, volá po růstu výdajů na infrastrukturu, aby bylo možné čelit překážkám, které by mohly ohrozit jeho plán dosažení vyrovnaného rozpočtu během příštího roku s novou vlnou půjček.

Šéf ECB Mario Draghi se snaží už dlouho přemluvit své kolegy k programu kvantitativního uvolňování, který oživil ekonomiky USA i Spojeného království. Doposud ale čelil při každém kroku německé opozici (mimochodem, od minulého týdne řeší programy kvantitativního uvolňování ECB Evropský soudní dvůr poté, co je německý ústavní soud shledal ilegálními). Německá vláda a Bundesbank ale nyní potřebují Draghiho plán napumpování 1 bilionu eur do ekonomiky.

"Žádná země není imunní," prohlásil nedávno francouzský ministr financí Michel Sapin při pohledu na německé ekonomické statistiky. Měl pravdu, Německo je konfrontováno s realitou toho, že je lapeno v pasti se svými sousedy z měnové unie. Pokud se německý motor zadře, růst ve zbytku eurozóny se dále zhorší. Nyní, když Německo začíná také sdílet ekonomickou bolest celého regionu, se možná vzbudí a upustí od svého dogmatického odporu ke stimulaci růstu.

Zdroj: Bloomberg

reklama
reklama