Co musíte ráno vědět (23. října)

| redakce

Jak si ve středu vedly akciové trhy v Evropě i zámoří, jak je na tom Erste Group Bank se zátěžovými testy a jak se vyrovnat s tím, že se všude kolem vás pohybují blbci? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu po slibném začátku zamířily prudce níže. Trhy znervóznily střelba v Ottawě a velké zásoby ropy

Americké akcie dopoledne posilovaly díky příznivým firemním výsledkům. Jejich index S&P 500 stoupal již pátý den za sebou. Pak se ale v Ottawě střílelo v budově parlamentu a došlo k obětem na životech. Nejasnosti okolo motivu útoku zanechaly burzy v nejistotě a hlavní indexy vrátily úterní zisky. Nepomohl jim také další pokles ceny ropy. Dow nakonec odepsal 0,92 % na 16 461,32 bodu, S&P 500 ztratil 0,73 % na 1 927,12 bodu a Nasdaq Composite spadl o 0,83 % na 4 382,85 bodu. Index volatility VIX po počátečním poklesu pod 16 bodů nakonec stoupl na 18,37 bodu (+14,24 %). Výnosy 10letých amerických vládních dluhopisů mírně vzrostly na 2,22 %.

Člen vojenské stráže zemřel po střelbě u National War Memorial v Ottawě. Poté se střílelo i v budově kanadského parlamentu. Rostou obavy z terorismu na území Kanady, v pondělí totiž kanadský příznivec Islámského státu v Montréalu autem přejel dva kanadské vojáky, později byl zastřelen. "Útoky jsou velice blízko. Když se přitom podíváme, co všechno se ve světě děje, i podobná izolovaná neštěstí mohou přispět k poklesům na trzích," uvedl Stephen Carl z Williams Capital Group. Akcie po dobrém úvodu obchodní seance ale začaly odevzdávat zisky už po zprávě o nečekaném nárůstu zásob ropy na území USA. "Pokud má trh získat opět pevnou půdu pod nohama, musí se stabilizovat ceny ropy," komentovala reakci akcií Anastasia Amoroso z JPMorgan Funds.

Vydrží oživení na trhu? Názory z obou táborů

2. Evropské akcie ve středu posilovaly druhý den v řadě

Evropské akcie ve středu posilovaly druhý den za sebou díky optimismu ohledně stimulace ze strany Evropské centrální banky, který převážil i některé neuspokojivé hospodářské výsledky. Britský FTSE 100 připsal 0,43 %, francouzský CAC 40 0,58 % a německý DAX 0,60 %. Regionální Stoxx Europe 600 posiloval o 0,7 %, nejvíce se dařilo sektorům zdravotní péče a finančních služeb, ztrácel naopak sektor základních materiálů.

ECB dělá pro podporu evropské ekonomiky, co může, a na řadě jsou politici. Do čeho nyní investovat?

3. Pražská burza ve středu mírně posílila

Index PX ve středu zpevnil o 0,30 % na 941,93 bodu. Akcie společnosti Unipetrol posilovaly o necelá 4 % poté, co firma zveřejnila hospodářské výsledky. Největšího objemu dosáhly cenné papíry skupiny ČEZ, které posílily o 1,24 %, a dařilo se i Komerční bance, která zpevnila o více než procento. Naopak druhý bankovní titul na burze, Erste Group Bank, ztrácela 2,35 %. Objevily se spekulace, že by rakouská Erste nemusela projít zátěžovými testy Evropské centrální banky, Erste to však důrazně zamítla a ECB spekulace odmítla komentovat s tím, že finální výsledky testů budou známy až v neděli a jakékoli dřívější dohady jsou "vysoce spekulativní". Dále klesá cena akcií těžařské společnosti NWR, ve středu spadla až na 55 haléřů.

Pražská burza teď a před 20 lety očima burzovního matadora Jana Sýkory

4. Očekávané události

Čtvrtek se ponese ve znamení předběžných indexů nákupních manažerů. Agentura Markit vydá předběžná data pro USA, eurozónu, Německo a Francii, už v noci na čtvrtek budou zveřejněny také indexy pro Čínu a Japonsko. Spojené státy jako každý čtvrtek vydají zprávu o týdenním počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad nové: 285 tisíc, předchozí: 264 tisíc) a přidají index cen domů (odhad srpen meziměsíčně: 0,3 %, červenec: 0,1 %) a index průmyslové aktivity kansaského Fedu (odhad říjen: 6 bodů, září: 6 bodů). Eurozóna odhalí i spotřebitelskou důvěru (předběžný odhad říjen: -12 bodů, září: -11 bodů), Spojené království maloobchodní tržby bez automobilů (odhad září meziměsíčně: 0,2 %, srpen: 0,2 %, odhad září meziročně: 3,6 %, srpen: 4,5 %) a Španělsko míru nezaměstnanosti (odhad za 3Q2014: 24,1 %, 2Q2014: 24,47 %). Trhy také napjatě sledují výsledkovou sezónu. Ve čtvrtek čísla odhalí Caterpillar, Eli Lilly & Co, Amazon.com, Microsoft, 3M, General Motors, American Airlines nebo například evropské firmy Tesco, Daimler, Nokia a Credit Suisse. Očekávané výsledky firem najdete ZDE. Vše podstatné, co se bude v týdnu dít, najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Spotřebitelské ceny ve Spojených státech v září vzrostly více, než se čekalo

Spotřebitelské ceny ve Spojených státech v září vzrostly meziměsíčně o 0,1 %, očekávala se stagnace po 0,2% propadu v srpnu. Meziročně ceny vzrostly o 1,7 %, očekávalo se 1,6 %. "Americká inflace rostla v září mírně rychleji, než se očekávalo, stále se však drží zřetelně pod cílem Fedu (2 %). V září ji dolů táhly především ceny energií (benzín). Ceny většiny zboží ze spotřebního koše rostou nadále pouze mírně, tahounem inflace zůstávají nájmy. Zpomalující růst cen nemovitostí však ukazuje na riziko nižšího růstu i u této klíčové složky inflačního indexu. Pokud by se tak stalo a růst cen ostatních položek nezrychlil, hledal by Fed těžko důvody ke zvednutí sazeb," okomentoval zprávu Ľuboš Mokráš, analytik z České spořitelny.

Kvantitativní uvolňování v USA se chýlí ke konci. Nebo se snad chystá další kolo?

6. Uživatelé přístrojů Apple jsou stále častějším terčem útoků

Společnost ESET upozorňuje, že uživatelé přístrojů Apple by měli dodržovat stejná bezpečnostní pravidla jako ostatní uživatelé internetu. Počty malwarových programů pro platformy Apple, tedy pro operační systémy OS X a iOS, nepřetržitě rostou. V porovnání s jinými platformami, především s Windows v případě počítačů a Androidu v případě mobilních zařízení, jsou sice stále výrazně nižší, ale jejich komplexita, množství a kvalita stále rostou.

7. Správní rada společnosti Total schválila jmenování nového vedení

Správní rada francouzské ropné společnosti Total na schůzi schválila jmenování dosavadního čestného předsedy představenstva a bývalého ředitele Thierryho Desmaresta do funkce předsedy správní rady a dosavadního prezidenta divize rafinace a petrochemie Patricka Pouyanna na pozici výkonného ředitele.

8. Erste Group věří, že zátěžovými testy Evropské centrální banky projde bez problémů

Rakouská Erste Group Bank na základě dosavadních rozhovorů s dohledovými orgány nemá důvod se domnívat, že neprojde zátěžovými testy velkých evropských bank. "Z dialogu s orgány dohledu nemáme žádné náznaky, že bychom neprošli," řekl agentuře Reuters mluvčí Erste, která je vlastníkem České spořitelny.

9. Unipetrol od začátku roku prohloubil ztrátu, za 3. čtvrtletí ale svými výsledky příjemně překvapil

Petrochemický holding Unipetrol za letošní tři čtvrtletí vykázal konsolidovanou ztrátu 1,15 miliardy korun, když loni ve stejném období hospodařil se ztrátou 706,1 milionu Kč. Tržby firma zvýšila o 28 % na 95,3 miliardy korun. V samotném třetím čtvrtletí se ale Unipetrol vrátil k zisku, vydělal 1,4 miliardy korun.

10. Slovensko chce odebírat až o 15 % ruského plynu méně

Slovenské plynárny SPP chtějí od příštího roku odebírat od ruského Gazpromu o deset až patnáct procent méně plynu. Agentuře Interfax to ve středu řekl šéf SPP Štefan Šabík. Ten také prohlásil, že jednání se vedou rovněž o ceně této strategické komodity, za kterou by Bratislava ráda platila méně.

Bonus

Nebaví vás už jednat s blbci? Přidejte se k nim!

reklama
reklama