S&P 500 zatím utekl z pasti korekce. Na jak dlouho?

| redakce

Rychlý nárůst volatility a série nejhlubších propadů cen srazila index akcií velkých amerických firem S&P 500 z rekordního maxima 2 019 bodů o 9,8 % na minimum za středy 17. října na úrovni 1 820 bodů. Korekce o 10 % a více se tedy opět nekonala.

Rizik je přitom na trhu celá řada - světová ekonomika zpomaluje, ceny komodit padají, na Ukrajině i na Blízkém a Středním východě se bojuje a ebola má první oběti v Evropě i USA. Navíc trh předpokládá, že americká centrální banka navzdory náznakům o možnosti prodloužení podpory ekonomiky začne postupně zpřísňovat měnovou politiku.

Ve čtvrtek James Bullard ze saintlouiského Fedu v rozhovoru pro Bloomberg zmínil, že by centrální banka měla alespoň zvážit prodloužení programu kvantitativního uvolňování, a to do doby, než další ekonomická data potvrdí sílu americké ekonomiky a zvýší se inflační očekávání. Za necelých pět obchodních dnů index S&P 500 posílil z minima o celých 6,6 %.

Změnilo se za poslední čtyři obchodní seance ale něco tak významně, aby trh právem předvedl takovou otočku, jakou předvedl? Podle Richarda Barryho, který dohlíží na obchodování na parketu NYSE jako Floor Governor, se změnily tři věci:

  • Wall Street očekává od Fedu více holubičí, tedy uvolněnější přístup. Navzdory Bullardovu výroku trh nepředpokládá, že by se za týden na zasedání FOMC prodloužilo kvantitativní uvolňování, ale narůstá pocit, že by sazby mohly na minimu vydržet déle. V posledních týdnech se očekávání prvního zvýšení základní úrokové sazby posunulo z jara nebo léta 2015 až na konec roku, možná i začátek roku 2016.
  • Cena ropy přestala klesat a drží se mezi 80 a 85 USD za barel (WTI). Akcie energetických firem i díky tou našly určitou oporu.
  • Je velice brzy na přehnaný optimismus, ale také v tématu epidemie eboly se objevují nadějné zprávy. V Dallasu, kde se nemoc poprvé objevila na americkém území, již 43 ze 48 sledovaných osob přečkalo 21denní inkubační dobu bez toho, aby se nemoc projevila. V Nigérii se podařilo epidemii zatím zastavit, již 42 dnů nebyl hlášen nový případ. V úterý svět zaujala zpráva o tom, že by první lék na ebolu mohl být k dispozici v řádu týdnů. Libérie, Sierra Leone a Guinea s nemocí stále bojují a počty nakažených v těchto zemích rychle rostou, rally ve znamení opatrné úlevy ale může pokračovat, pokud budou zprávy nadále alespoň v podobném duchu.

K tomu je potřeba doplnit několik výrazných výsledkových zpráv amerických firem v čele s Applem, které podpořily optimismus a daly výsledkové sezóně alespoň na čas punc opravdu pozitivního faktoru pro akciový trh.

S&P 500 - oživení z říjnového propadu
S&P 500 - oživení z říjnového propaduZdroj: Google

Zdroj: Bloomberg, Business Insider, MarketWatch

reklama
reklama