Co musíte ráno vědět (24. října)

| redakce

Jak si ve čtvrtek vedly akciové trhy v Evropě i zámoří, jak je na tom evropská ekonomika podle předběžných indexů nákupních manažerů a kdo konečně dostal svůj pomník? To vše musíte ráno vědět.

1. Americkým akciím se ve čtvrtek dařilo, strach z eboly jim však v závěru část zisků sebral

Ceny akcií ve Spojených státech ve čtvrtek výrazně zpevnily a všechny tři nejsledovanější indexy přidaly více než procento. Příznivé firemní výsledky investory ujistily, že si americké podniky nadále vedou dobře, a to navzdory obavám z vývoje světového hospodářství. Výsledek čtvrteční obchodní seance nicméně částečně zkazila poslední hodina a půl, kdy se indexy prudce propadly z až dvouprocentních zisků kvůli podezření na další nákazu ebolou na území USA. Dow posílil o 1,32 % na 16 677,90 bodu, širší S&P 500 přidal 1,23 % na 1 950,82 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 1,60 % na 4 452,79 bodu. V zelených číslech uzavřely všechny hlavní sektory s výjimkou telekomunikačního odvětví a sektoru necyklického spotřebního zboží. Nejvíce se dařilo akciím ze sektoru zdravotní péče, technologickým titulům a cenným papírům z energetického odvětví. Index volatility VIX klesl téměř o osm procent na 16,5 bodu. Výnosy 10letých vládních dluhopisů USA vzrostly o šest bazických bodů na 2,27 %.

Vydrží oživení na trhu? Názory z obou táborů

2. Evropské akcie ve čtvrtek v reakci na dobrá ekonomická data a hospodářské výsledky firem posílily

Obchodování na evropských akciových trzích se ve čtvrtek neslo plně ve znamení předběžných indexů nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru a hospodářských výsledků firem za třetí čtvrtletí. PMI eurozóny navzdory očekávání poklesu pod důležitou 50bodovou hranici vyskočil na 50,7 bodu a také evropské firmy investory potěšily solidními čísly. Černou ovcí dne se naopak stala společnost Tesco, která ve svém účetnictví našla další nesrovnalosti, kvůli kterým zrušila i celoroční výhled zisku. Britský FTSE 100 posílil o 0,30 %, německý DAX vzrostl o 1,20 % a francouzský CAC 40 přidal 1,28 %. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 uzavřel se ziskem 1,19 % na 3 044,30 bodu. Nejvíce se dařilo telekomunikačním titulům, technologickým akciím a cenným papírům z odvětví zdravotní péče.

ECB dělá pro podporu evropské ekonomiky, co může, a na řadě jsou politici. Do čeho nyní investovat?

3. Pražská burza ve čtvrtek připsala půl procenta, podržely ji akcie ČEZ i bankovních titulů

Index PX ve čtvrtek zpevnil o 0,49 % na 946,52 bodu. Objem obchodování byl spíše utlumený, jen lehce přesáhl půl miliardy korun. Největšího objemu dosáhly akcie společnosti ČEZ, které připsaly 0,17 %, na druhém místě skončila Komerční banka, jejíž cenné papíry zpevnily o 0,55 %, a dařilo se i druhé bankovní emisi, Erste Group Bank, která podražila o 0,91 %. Čtvrtek byl posledním dnem, kdy se s akciemi O2 C.R. obchodovalo s nárokem na dividendu z loňského zisku v hrubé výši 18 Kč na akcii (s ohledem na nový režim vypořádání obchodů T+2). Výplatní den byl stanoven na 26. listopadu. Akcie O2 C.R. ve čtvrtek oslabily o necelé procento. Naopak akcie Pegas Nonwovens přidaly přes půl procenta poté, co Česká národní banka schválila prospekt emise nezajištěných dluhopisů se splatností v roce 2018 v hodnotě až 2,5 miliardy Kč.

Pražská burza teď a před 20 lety očima burzovního matadora Jana Sýkory

4. Očekávané události

Spojené státy v pátek odhalí prodeje nových domů (odhad září: meziměsíčně -6,8 % na 460 tisíc domů anualizovaně, srpen: +18 % na 504 tisíc domů anualizovaně), více makrodat nás však čeká v Evropě. Spojené království vydá předběžný údaj o HDP (odhad za 3Q2014: mezikvartálně +0,7 % a meziročně +3 %, 2Q2014: +0,9 % a +3,2 %), Itálie maloobchodní tržby (červenec: meziměsíčně -0,1 % a meziročně -1,5 %) a index spotřebitelské důvěry (odhad říjen: 101,3 bodu, září: 102 bodů), Německo spotřebitelskou důvěru podle GfK (odhad listopad: 8,1 bodu, říjen: 8,3 bodu) a index dovozních cen (odhad září: meziměsíčně -0,1 % a meziročně -2 %, srpen: -0,1 % a -1,9 %) a Španělsko index výrobních cen (srpen: meziměsíčně -0,1 % a meziročně: -0,6 %). V noci na pátek na trhy doputují i data z Číny o cenách bydlení a předstihové ekonomické indikátory Conference Board a v pátek ráno vydá Český statistický úřad zprávu o náladě spotřebitelů (září: -5,8 bodu) i podnikatelů (září: 12 bodů). Trhy také napjatě sledují výsledkovou sezónu. V pátek čísla odhalí Procter & Gamble, Colgate-Palmolive, Moody's, Ford Motor, Bristol-Myers Squibb nebo evropské společnosti BASF a Volvo. Očekávané výsledky firem najdete ZDE. Vše podstatné, co se bude v týdnu dít, najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Tesco je v krizi, našlo v účtech další díry a odstoupil předseda správní rady. Akcie firmy prudce klesají

Britská maloobchodní společnost Tesco našla ve svých účtech ještě větší díru, než dosud uváděla, a zrušila kvůli tomu celoroční výhled zisku. Série účetních chyb ve čtvrtek přiměla předsedu správní rady firmy Richarda Broadbenta oznámit rezignaci na funkci.

6. Vztahy Německa s Ruskem prý závisí na vyřešení otázky Krymu

Konflikt na Ukrajině vážně poškodil vztahy mezi Německem a Ruskem a nepodaří se je zcela urovnat, dokud nebude uspokojivě vyřešena otázka Krymu. Řekl to šéf Německo-ruského fóra Matthias Platzek v rozhovoru, který ve čtvrtek zveřejnil server deníku Handelsblatt. Podle Platzeka jsou přitom dobré vztahy Západu s Ruskem potřeba pro bezpečnost a hospodářský rozvoj Evropské unie.

7. Ratingová agentura S&P varuje, že krize v Evropě ještě neskončila

Ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) ve čtvrtek varovala, že eurozóna vstupuje do vytrvalé fáze utlumeného růstu, což je nová etapa ekonomické krize regionu. Obrat k horšímu je zřetelný především ve Francii, která trhy zásobuje celý říjen neuspokojivými daty.

8. Ekonomická aktivita v eurozóně v říjnu nečekaně oživila

Podle předběžných dat aktivita ve zpracovatelském sektoru eurozóny v říjnu zrychlila. Index nákupních manažerů vyskočil na 50,7 bodu ze zářijových 50,3 bodu. Očekával se pokles na 49,9 bodu. Ve službách index stagnoval na 52,4 bodu (odhad: 52 bodů) a kompozitní index vzrostl na 52,2 bodu oproti 52 bodům v září (odhad: 51,5 bodu).

Německo: Předběžný index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v říjnu vzrostl na 51,8 bodu (odhad: 49,5 bodu, září: 49,9 bodu)

Francie: Předběžný index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru se v říjnu propadl na 47,3 bodu (září: 48,8 bodu, odhad: 48,5 bodu)

9. Korean Air se bude podílet na navýšení kapitálu ztrátových ČSA

Spoluvlastník ČSA, Korean Air se bude podílet na navýšení kapitálu českého leteckého dopravce. Navýšení navrhlo ministerstvo financí ke stabilizaci ztrátové firmy. Oznámilo to ve čtvrtek představenstvo ČSA. Zároveň odvolalo čtvrteční mimořádnou valnou hromadu.

10. Nezaměstnanost ve Španělsku klesla nejníže za téměř tři roky

Míra nezaměstnanosti ve Španělsku ve třetím čtvrtletí klesla na 23,7 % z 24,5 % ve druhém kvartálu. Dostala se tak na nejnižší úroveň za téměř tři roky. Vyplývá to ze čtvrtečních údajů tamního statistického úřadu.

Bonus

V Polsku odhalili pomník Wikipedie

V polském univerzitním městě Slubice od středy stojí pomník na počest autorů internetové encyklopedie Wikipedia. Je to vůbec první socha věnovaná internetové encyklopedii, potažmo autorům, kteří do ní přispívají. Pomník navrhl arménský umělec Mihran Hakobyan. Skulptura stála 50 tisíc zlotých, v přepočtu asi 330 tisíc korun.

Pomník pro autory Wikipedie, Polsko
Pomník pro autory Wikipedie, PolskoZdroj: Isifa
reklama
reklama