Nedávný nárůst volatility otestoval investiční alternativy

| redakce

Alternativní strategie se dočkaly řádného testu. Jaké fondy, jež alternativní investiční strategie využívají, uspěly během nedávných tržních turbulencí? A jsou vůbec k něčemu?

Jednou z výhod, kterou korekce na akciových trzích měla, je to, že alternativní podílové fondy, označované také jako "likvidní alternativy", prošly konečně ostrým testem. Výsledek? Smíšený. Poučení a především tvrdá data z toho plynou především pro finanční poradce, kteří mohli v posledních letech jen sledovat, jak majetek ve 470 fondech narostl na 180 miliard USD.

Více než polovina z těchto fondů vznikla přitom v posledních dvou letech, a neprošla si tedy žádnými tržními těžkostmi. Nedávná volatilita (index Dow procházel během dne změnami o 300 bodů a index volatility VIX prudce vrostl, aby zase prudce klesl) oddělila zrno od plev a ukázala, které z těchto fondů si zaslouží být ve vašem portfoliu.

"Fondy, kterým se během té doby nedařilo, jistě přijdou o některé klienty. Ale i pokud se jim dařilo, budete chtít znát detaily," říká Jason Kephart, analytik z Morningstar.

Obrovské rozdíly

Nadia Papagiannis, která se zabývá alternativními strategiemi v Goldman Sachs Asset Management, prověřila alternativní fondy ve středu 15. října, kdy S&P 500 nejdříve propadl o 3 %, aby nakonec zakončil se ztrátou "jen" 0,8 %. Index VIX však vyskočil na lokální maximum. Z 81 fondů, které používají strategie, jež počítají jak s růstem, tak s poklesem cen akcií (některé akcie prostě "shortují"), jich 70 překonalo hlavní americký index. Jen 21 jich však bylo v plusu. Celkově fondy, které používají jak sázky na růst, tak na pokles, ztratily za 30 dnů končících 15. říjnem 4,1 %, index S&P přišel o 6 %.

To však samo o sobě o ničem nevypovídá. Ve skupině je totiž řada extrémů. Dva nejlepší fondy - Catalyst Insider Long/Short a KKM US Equity Armor - posílily za sledované období o 4 %, celkově však fondy vykázaly negativní průměrný výnos, třeba kvůli takovým, jako je Invesco Long/Short Equity, jenž ztratil 11,6 %.

Skupina multialternativních fondů, které mají širší zaměření a zahrnují i dluhopisové investice, oslabila o 2,6 %. Byly v ní však fondy jako Cane Alternative Strategies, který zhodnotil majetek o 4,2 %, a KCM Macro Trends, jenž naopak přišel o 8 %. Tyto fondy srovnala Papagiannis s benchmarkovým portfoliem, kde bylo 40 % dluhopisů a 60 % akcií. Toto portfolio překonalo jen 16 z 84 fondů.

"Pokud máte multialternativní fond a nejste schopni překonat portfolio 60:40, proč by se vámi měl někdo vůbec zabývat?" říká Papagiannis. "U některých fondů jsme viděli velký potenciál alternativních strategií, ale zároveň se ukázalo, že mezi fondy jsou obrovské rozdíly," dodala.

Ze 14 skupin alternativních fondů, které sleduje společnost Morningstar, se nejlépe dařilo "medvědím fondům", což není příliš překvapivé. Překonaly trh svým růstem o 9,4 %. Nejlépe na tom byl Ramius Strategic Volatility, který posílil o 25,3 %.

Velkým překvapením byly "managed futures" fondy, které upadly od roku 2008, kdy v krizi překonávaly trh, v nemilost. Sledované období zakončily se ziskem 1,9 %. Nejúspěšnější byl Direxion Indexed Managed Futures Strategy, který posílil o 7,4 %.

Pokud by tedy někoho alternativní fondy lákaly, je potřeba nejdříve pořádně prozkoumat jejich strategie. Nedávná korekce je ideální příležitostí k tomu zjistit, jak obstojí v době těžkostí.

Zdroj: InvestmentNews.com

reklama
reklama