Už i v USA? Vyrobíme levněji. Značka: Na jihu

| Tomáš Hart

Jih Spojených států amerických se stává vyhledávaným místem pro firmy, které chtějí snížit výrobní náklady, ale udržet si kontrolu nad výrobou svých produktů v USA.

Tak uvažoval třeba Electrolux, když v roce 2007 přesunul svoji severoamerickou výrobnu z kanadského Montréalu do Tennessee, které připravilo pobídky, které firma vyčíslila na 182 milionů USD. Do továrny vložila 100 milionů USD ze svého a udělala z ní místo své nejmodernější produkce.

Do USA se totiž – pomalu a opatrně – vrací průmyslová výroba. Z loňských investic v jižní části USA až dvě třetiny mířily do výroby. Odhadem šlo o 410 projektů, nejvíce za posledních 20 let.

Hlavními příčinami této změny jsou vzdálená Čína a blízká cena ropy. Platy v Číně a cena ropy od začátku tisíciletí natolik vzrostly, že pro mnoho typů výroby ztratilo hledání dodavatelů nebo přenos vlastní výroby do Číny smysl. Konzultační firma BCG dokonce soudí, že věci půjdou tak daleko, že státy jako Alabama, Tennessee a Jižní Karolína budou patřit k nejlevnějším místům pro výrobu ve vyspělém světě.

V Kanadě už v roce 2007 hodinová mzda u Electroluxu byla 20 dolarů za hodinu, o sedm let později je průměrná mzda v jejich americké továrně jen 14,65 USD. Na jihu je také většinou o dost levnější elektřina, která je pro průmyslové firmy klíčová.

Věci ale nejsou tak jednoduché. Velkou výzvou je kvalita pracovní síly. Ta na jihu USA nemá příliš průmyslové tradice a firmám dlouho trvá, než z mnoha žádostí o práci vyberou alespoň ty částečně přijatelné uchazeče, do jejichž zaučení pak musejí hodně investovat. "V 80. letech průmysl z Memphisu zmizel, ještě si to pamatuji," vysvětluje Clifton Means, sám bývalý pracovník pošty a jeden z prvních z přeučených zaměstnanců u Electroluxu, nedostatek výrobních zkušeností.

Státy se rovněž předhánějí ve výši svých pobídek, načež jim mohou chybět peníze na jiné věci. "Už párkrát jsme se škrábali na hlavě a řekli si, že tak daleko jako někteří nepůjdeme," přiznává Tom Croteau z oddělení ekonomického rozvoje státu Georgia. Poslední zprávy ale potvrzují tento trend, když už dokonce i samotné čínské firmy začaly investovat na jihu. Lenovo nebo Haier už takové plány oznámily.

reklama
reklama