Dobré rady nerezaví

| redakce

Letošním laureátem Nobelovy ceny za literaturu se minulý týden stal v České republice prakticky neznámý francouzský spisovatel Patrick Modiano. Je zajímavé, že nejprestižnější literární cenu získal přesto, že se ve svých knihách věnuje stále stejným tématům - válečné Francii a antisemitismu. Nebo snad Nobelovu cenu získal právě proto? Klíč k odpovědi na tuto otázku můžeme hledat i ve světě financí a investic. I tam se stále dokola vynořují staré a dobře známé příběhy, které investoři nikdy neopomenou odměnit vřelým potleskem.

V jednom z rozhovorů Modiano prohlásil, že stále o tom stejném nepíše jen on, ale prakticky všichni autoři. V jeho případě jsou příběhy založeny na pohledu do historie, objevují se v nich detektivové shromažďující dávno zapomenuté a ztracené důkazy, fotografie, policejní záznamy či výstřižky z novin. Čtenáři se v jeho knihách spolu s hlavním hrdinou vydávají po stopách dávno zmizelých lidí, bloudí temnými pařížskými periferiemi, listují nekonečnými seznamy adres a telefonují na čísla, která již dávno nefungují. Ve všech Modianových knihách se děje totéž, ale čtenáři i tak plni napětí hltají každé napsané slovo.

Úspěch oceněného francouzského autora nápadně připomíná něco, co v jednom ze svých článků napsal známý komentátor listu Wall Street Journal Jason Zweig. "Na jedné konferenci mě požádali, abych se pokusil jednoduše vysvětlit, v čem spočívá má práce. Odpověděl jsem, že mojí prací je psát stále dokola o stejných věcech. Ale psát tak, aby nikdo nepoznal, že se neustále opakuji," přiznal Zweig. "Ptáte se, proč píšu pořád dokola o tom samém? Protože dobré rady se na rozdíl od situace na trzích nemění. Nezáleží na tom, zda akciové indexy rostou, nebo klesají; rady, které investorům mohu předat, jsou neměnné."

A právě o to jde. Nejen v literatuře, nejen ve světě financí. Lidé chtějí stále dokola slyšet, jak by se v té které situaci měli zachovat, pro kterou možnost by se měli rozhodnout, čemu by měli věnovat pozornost, co ignorovat.

Finanční trhy i naše životní situace se neustále mění, ty nejlepší rady ale zůstávají stále stejné. Přečtěte si například několik rozhovorů, ve kterých Warren Buffett hovoří na téma investičních strategií. Ať za sebou akcie mají několikaměsíční rally, nebo naopak prudký propad, uslyšíte od něj s drobnými obměnami stále totéž. A přestože investoři již dopředu vědí, o čem bude Buffett již posté mluvit, nenechají si ujít jediné jeho slovo.

Zdroj: Pragmatic Capitalism

reklama
reklama