Burzovní kalendář (27. 10. - 31. 10. 2014)

| redakce

Událostí číslo jedna bude příští týden zasedání FOMC. Fed v čele s Janet Yellenovou by měl ukončit odkupy dluhopisů. Čeká se také na to, co naznačí o úrokových sazbách. V USA vyjdou čísla o HDP za 3. čtvrtletí a o spotřebitelské důvěře. V Evropě budou trhy reagovat na výsledky zátěžových testů bank. Dopad na obchodování budou mít i výsledky voleb na Ukrajině a reakce Ruska na ně. Pokračuje výsledková sezóna, a to nejen v USA, ale i v ČR, kde zveřejní údaje o hospodaření Erste Group Bank a CME.

USA

27/10 až 31/10 Výsledková sezóna (Facebook, LinkedIn, ExxonMobil, Merck, Kraft Foods, Visa)

27/10 Index nákupních manažerů v sektoru služeb (FLASH; odhad říjen: 58 bodů, září: 58,9 bodu)

27/10 Pokračující prodeje domů (odhad září: meziměsíčně +0,5 %, srpen: -1 %)

27/10 Index aktivity dallaského Fedu (odhad říjen: 11 bodů, září: 10,8 bodu)

28/10 Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (odhad září: +0,3 %, srpen: -18,2 %)

28/10 Index cen domů S&P/Case-Shiller (odhad srpen: meziročně +5,6 %, červenec: +6,75 %)

28/10 Index spotřebitelské důvěry (odhad říjen: 87,5 bodu, září: 86 bodů)

28/10 Index aktivity richmondského Fedu (odhad říjen: 10 bodů, září: 14 bodů)

28/10 až 29/10 zasedání FOMC (odhad: ponechání základní úrokové sazby na 0 až 0,25 % a ukončení programu kvantitativního uvolňování)

30/10 Veřejné vystoupení šéfky Fedu Janet Yellenové

30/10 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 280 tisíc nových, předchozí týden: 283 tisíc nových)

30/10 Předběžný odhad HDP za 3Q2014 (odhad: +3 % mezikvartálně anualizovaně, 2Q2014: +4,6 %)

31/10 Osobní příjmy (odhad září: meziměsíčně +0,3 %, srpen: +0,3 %)

31/10 Osobní výdaje (odhad září: meziměsíčně +0,1 %, srpen: +0,5 %)

31/10 Index nákupních manažerů pro oblast Chicaga (odhad říjen: 60 bodů, září: 60,5 bodu)

31/10 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity (odhad říjen: 86,4 bodu, září: 84,6 bodu)

Americké akcie v uplynulém týdnu otočily předchozí vývoj a zažily nejlepší týden za téměř dva roky. Dow zpevnil o 2,59 %, S&P 500 připsal 4,12 % a Nasdaq 5,3 %.

"Index S&P 500 jde z extrému do extrému. Volný pád vystřídal raketový růst, který nezastavily ani páteční zpráva o ebole v New Yorku a očekávané výsledky zátěžových testů evropských bankovních domů. Index překonal klesající trendovou čáru a v pátek se při průměrném objemu obchodů zastavil na 50denním klouzavém průměru. Další růst potvrdí býčí nastavení grafu. Nicméně krátkodobé zpomalení a mírná korekce nejsou od věci. Nebo nás čeká kopie srpnového vývoje?" píše ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Velký podíl na růstu cen akcií mají zveřejňované hospodářské výsledky firem, které překonávají očekávání trhu. V novém týdnu se však oči investorů budou soustředit především na Fed.

Jednání FOMC, které probíhá od úterý do středy, bude jistě ovlivněno nedávnou volatilitou na trzích a zpomalováním evropské ekonomiky. Po jednání nenásleduje tisková konference, Fed ani nevydává novou prognózu. Přesto se investoři nejvíce zaměří právě na jakákoli prohlášení, které z Fedu směrem k trhům zazní. Otázkou je především to, do jaké míry může evropské zpomalení zasáhnout USA a politiku americké centrální banky.

Fed podle očekávání ve středu ukončí odkupy dluhopisů (QE). Jenže co bude potom? Trhy se touží dozvědět, kdy Fed začne zvyšovat úrokové sazby. Už den po zasedání FOMC přitom vystoupí s projevem šéfka Fedu Janet Yellenová, která může leccos naznačit.

Tony Crescenzi, portfoliomanažer z PIMCO, si myslí, že se Fed tento týden bude snažit co nejméně rozbouřit trhy. Pravděpodobně se tak opět dočkáme obratu "sazby zůstanou ještě jistou dobu nízké". Ostatně jeden z členů Fedu - James Bullard - už naznačil, že volatilita na trhu může vést k oddálení růstu sazeb. "Kvůli nedávné volatilitě na trhu a poklesu inflačních očekávání se Fed bude snažit napáchat co nejmenší škody," řekl Crescenzi. I po ukončení programu QE navíc bude Fed ve své bilanci o hodnotě 4,4 bilionu USD obměňovat aktiva, jimž doběhne splatnost.

Druhým hybatelem dění na burzách bude pokračující výsledková sezóna. "Pokud nebudou eskalovat geopolitická rizika, měl by další růst firemních zisků, který uvidíme, vést k růstu trhů," myslí si Tobias Levkovich ze Citigroup.

Údaje o hospodaření zveřejní několik desítek důležitých firem. Nebudou mezi nimi chybět ropní giganti Chevron a ExxonMobil, sociální sítě Facebook a Twitter či farmaceutické firmy Pfizer a Merck. Firemní výsledky jsou zatím velmi pozitivní. Podle Thomson Reuters odhady zisků zatím překonalo 70 % společností a odhady tržeb 59 % firem. Nejlépe se daří průmyslovým, finančním a zdravotnickým podnikům. Přehled očekávaných výsledků pro příští týden najdete ZDE.

Zveřejněna budou také významná makrodata. V úterý to budou objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (očekávání +0,3 % po -18,4 %) a spotřebitelská důvěra (očekávání 87,5 bodu po 86 bodech). Ve středu potom vyjde první údaj o HDP za 3Q2014 (očekávání +3 % po +4,6 % ve 2Q2014). "Když vezeme v úvahu obavy o světový růst, jsou USA zářící hvězdou. Z psychologického pohledu to bude velmi důležité číslo," říká Ward McCarthy z Jeffries. Podle něj bude úspěch cokoli nad 3 %.

Výsledková sezóna: Zatím podpora pro akcie, ale tržby zrovna neohromují. Které tituly "po výsledcích" nejvíce propadly? Výsledková sezóna: Zatím podpora pro akcie, ale tržby zrovna neohromují. Které tituly "po výsledcích" nejvíce propadly? Výsledková sezóna v USA je v plném proudu. Zatím oznámilo čísla zhruba 20 % firem. ... S&P 500 zatím utekl z pasti korekce. Na jak dlouho? S&P 500 zatím utekl z pasti korekce. Na jak dlouho? Rychlý nárůst volatility a série nejhlubších propadů cen srazila index akcií velkých amerických firem S&P ... Pohádka o trzích krmených centrálními bankami nemůže mít happy end Pohádka o trzích krmených centrálními bankami nemůže mít happy end Čaroděj ze země Oz, Alenka v říši divů nebo Harry Potter. Tyto pohádkové příběhy nyní ... 10 kroků k zastavení světové paniky: Od eboly přes IS po ruské sankce 10 kroků k zastavení světové paniky: Od eboly přes IS po ruské sankce Co se mohlo pokazit od tržního vrcholu, který se zformoval v době vstupu Alibaby na ...
reklama
reklama