Týden na trzích podle burzovních grafů: Býci zavětřili naději, akcie posílily nejvíce za dva roky

| Josef Košťál

Raketový růst indexu S&P 500 o 4,12 % za posledních pět obchodních dnů dává býkům šanci. Černé scénáře hovořící o pokračujících propadech trhu se zatím nenaplnily.

S&P 500

Index S&P 500 bez zaváhání vystoupal nad psychologickou hladinu 1 900 a nad 200denní klouzavý průměr. Aktuálně se oblast okolo 1 900 bodů (zesílená právě 200denním klouzavým průměrem) opět stala důležitou hladinou podpory. Nejbližší rezistence je na 50denním klouzavém průměru, zhruba 2 body nad páteční závěrečnou cenou.

S&P 500 - technická analýza
S&P 500 - technická analýza

VIX

Index volatility VIOX se v posledních dnech zastavil na čáře zdola vymezující růstový trend. Pro akcie je ale v pozitivním nastavení, není totiž nutné, aby se vracel k historickým minimům. Až delší časový horizont ukáže jeho případné nové dlouhodobější rozpětí.

VIX - technická analýza
VIX - technická analýza

Závěr

Index S&P 500 jde z extrému do extrému. Volný pád vystřídal raketový růst, který nezastavily ani páteční zpráva o ebole v New Yorku a varovné náznaky výsledků zátěžových testů velkých evropských bank. Pomáhá výsledková sezóna i spekulace o možném prodloužení kvantitativního uvolňování. FOMC zasedá v úterý a ve středu.

Index prolomil horní hranu trendu poklesu a v pátek se při průměrném objemu obchodů zastavil zhruba na 50denním klouzavém průměru. Další růst cen by potvrdil býčí nastavení grafu, ale krátkodobé zpomalení a mírný pullback nelze vyloučit, po tak rychlém růstu je realizace krátkodobých zisků běžná. Nebo trh zopakuje srpnový vývoj?


Výhled na nový obchodní týden v podání Josef Novotného, makléře z brokerjetu České spořitelny:

reklama
reklama