Chcete diverzifikaci? Tak se vyhněte této časté chybě

| redakce

Pokud máte zvládnuté základy investování, pravděpodobně jste mnohokrát slyšeli o potřebě diverzifikovat investice, tedy nedávat všechna vejce do jednoho košíku. I když ale máte pocit, že diverzifikaci provádíte, nemusí tomu tak být. Na co si dát pozor?

Podle Seana Moorea, poradce z Charles Schwab, mnoho investorů neaplikuje diverzifikační strategii tak, jak by mělo. Obvyklou chybou, kterou Moore u svých klientů pozoruje, je hromadění "kolekce" investic na rozdíl od tvorby skutečného portfolia.

"Vzhledem k tomu, že investoři nemají ponětí o tom, jaké investice by sloužily jejich nejlepším dlouhodobým cílům, nakupují instrumenty na základě faktorů, jako jsou minulá výkonnost akcie nebo známost firmy," vysvětluje Moore.

Investování do více fondů najednou může působit jako diverzifikace. Bohužel aktiva držená v různých fondech bývají často podobná či stejná. Domnělá diverzifikace pak nemusí být vůbec diverzifikací, naopak může znamenat nepřiměřená rizika.

"Investoři obvykle hromadí fondy, které všechny drží akcie z S&P 500 nebo v nich příliš převažují technologie a podobně. To není diverzifikace," pokračuje Moore. "Aby dosáhli v investování úspěchu, musejí pokrýt široké spektrum trhů. Když se jedné oblasti nedaří, měly by v pomyslném koši být alternativy s lepší výkonností."

Moore poznamenává, že fondy fondů tu jsou pro investory, kteří nemají zcela bezpečnou diverzifikační strategii. "Jsou označovány za tržní nebo balancované fondy," vysvětluje. "Nejsou přímo ušité investorovi na míru, ale ideou je, že jsou předdiverzifikované."

Úplným začátečníkům mezi investory Moore doporučuje raději spolupracovat s investičním poradcem na přesně strategii diverzifikace. Lze totiž očekávat, že investor-nováček má dlouhodobý investiční horizont, a proto může být tolerantnější k většímu riziku.

Zdroj: Charles Schwab

reklama
reklama