Investování není o časování trhu, ale o čase stráveném na trhu

| redakce

Investoři by si měli pamatovat jedno pravidlo: Investování je o tom, kolik na trhu strávíte času, nikoli o tom, jak se trefujete do různých pohybů cen. Společnost Betterment sestavila ojedinělý graf indexu S&P 500, který ukazuje různé chování investic ve všech myslitelných obdobích.

Díky interaktivní grafice, kterou spustíte přímo na stránkách Betterment kliknutím na obrázek níže, zjistíte, kolik investor získá za počáteční vklad 100 USD do indexu S&P 500 ve vámi zvoleném období.

Návratnost různých investičních období v rámci indexu S&P 500

Jak grafiku číst

Osa X: Reprezentuje finální mediánovou hodnotu investice 100 USD během zvoleného časového období.

Osa Y: Popisuje, v kolika % případů bylo dosaženo zobrazované výnosnosti.

Příklad: Od roku 1928 do roku 2014 existovalo 21 502 období s délkou 12 měsíců. V plusu přitom skončilo 74 % z těchto 21 502 období a mediánový výnos je 13 USD z každých investovaných 100 USD. Čím delší období přitom zvolíte, tím vyšší medián výnosů dostanete. Třeba obdobích s délkou 12 let bylo od roku 1928 přesně 18 730. Výnos ze 100 USD byl dodatečných 240 USD.

Následující graf ukazuje, že čím déle držíte akcie, tím více klesá riziko ztráty. Na grafu vidíte vztah mezi délkou investice do indexu S&P 500 a pravděpodobností, že se vaše investice znehodnotí.

Pravděpodobnost ztráty z investice do indexu S&P 500 v závislosti na délce investice
Pravděpodobnost ztráty z investice do indexu S&P 500 v závislosti na délce investice

Medián výnosu naopak s časem roste.

Mediánový kumulativní výnos z investice do indexu S&P 500 podle délky investice
Mediánový kumulativní výnos z investice do indexu S&P 500 podle délky investice

Kombinace obou grafů říká jediné: Čím déle budete na trhu, tím více vyděláte. Na časování trhu tak můžete v klidu zapomenout.

Zdroj: Betterment.com

reklama
reklama