5 dividendových aristokratů, kterým prudce porostou zisky

| redakce

Dividendoví aristokraté, tedy firmy, které konstantně vyplácejí a zvyšují dividendy, jsou jistotou a dobrou volbou v době tržních turbulencí, a nejen v ní. Dlouhodobě totiž překonávají trh. Když se k tomu přidá ještě silný růst zisků, máte jako investoři vystaráno.

Mezi aristokraty jsou totiž nejen nudné velké firmy, které vykazují stabilní pomalý růst, ale i společnosti, u nichž se čeká vysoký růst zisků. Kombinace dividendy s vysokými zisky přitom z těchto firem dělá velmi výnosnou investici.

Index S&P 500 Dividend Aristocrats zahrnuje akcie 54 firem, které zvyšují dividendu nepřetržitě 25 let. Samozřejmě to nejsou všechno nejvíce vynášející firmy, jejich průměrný roční výnos se pohybuje v rozmezí 0,56 % až 5,43 %. Celkově však index za posledních 5 let vynesl 122 %, index S&P 500 za stejné období získal 102 %. Za 10 let je to 183 % pro aristokraty a 121 % pro S&P 500.

Srovnání indexů S&P 500 Dividend Aristocrats a S&P 500 za posledních pět let
Srovnání indexů S&P 500 Dividend Aristocrats a S&P 500 za posledních pět letZdroj: Bloomberg

Historicky se dividendy od roku 1928 postaraly o třetinu výnosů z amerických akcií, o zbylé dvě třetiny se postaral růst jejich cen. Ze srovnání výkonů indexu S&P 500 a dividendových aristokratů je však patrné, že se dividenda dokáže postarat o potřebný nadvýnos. Kdo chce do indexu investovat, může si jednoduše koupit ETF ProShares S&P 500 Dividend Aristocrats.

Kdo chce ale k vyšší dividendě přidat i vysoký růst zisků, měl by se zaměřit na následujících pět firem. Čeká se, že jejich zisky v příštích dvou letech slušně porostou.

Dividendoví aristokraté s nejvyšším očekávaným růstem zisku
Dividendoví aristokraté s nejvyšším očekávaným růstem zisku

Dividendový výnos a ocenění akcií na základě ukazatele P/E:

Dividendový výnos, celková návratnost a P/E dividendových aristokratů
Dividendový výnos, celková návratnost a P/E dividendových aristokratů

Je pravdou, že P/E pro rok 2015 vypadají kromě společnosti Nucor jako celkem vysoké a akcie předražené (index S&P 500 má průměrné P/E 15,1). V delším období však už vypadají rozumně.

Zdroj: MarketWatch

reklama
reklama