Čekání na tržní paniku vs. čekání na slevu

| redakce

S dalším pokračováním býčího trhu, který začal v březnu 2009, se stále častěji mluví o "potřebě korekce". I letos pro ni hovořila řada faktorů, velká část těch z geopolitické mapy. Krátkodobou paniku trh zažil před několika týdny, pokles cen akcií se zastavil na necelých 10 %. Bylo v té době rozumné prodávat akcie? Když to zobecníme, tak nebylo.

Letos se toho dělo opravdu hodně. Nebýt ochranných opatření centrálních bank, trhy velice pravděpodobně ztratily daleko více ze své hodnoty.

"Rok začal menší krizí na mladých trzích (23. ledna), pokračoval ruskou anexí Krymu (28. února), Yellenové nešikovným vyjádřením o zvyšování sazeb (19. března), propadem trendy akcií (3. dubna), invazí Islámského státu v Sýrii a Levantě do Iráku (10. června), panikou okolo portugalských bank (10. července), sestřelením malajsijského letadla nad Ukrajinou (17. července), sankcemi proti Rusku (29, července), no a končí to současnými obavami o ekonomický růst a ze šíření eboly," píše na svém webu uznávaný investor Ed Yardeni.

Na příkladech z historie ukazuje, že panický výprodej pozic v době poklesu není příliš rozumný. Lze naopak nakupovat "se slevou". "Časem navíc přijdou zase dobré zprávy pro akcie," upozorňuje Yardeni. Index Dow za 20. století, během nichž USA zažily několik dlouholetých válečných konfliktů, Velkou depresi, řadu recesí, ropných šoků a epidemií, posílil ze 66 bodů na asi 11 500 bodů.

Nečekané katastrofy a tragédie jsou součástí života, akcie se z nich většinou velice rychle oklepou. Jejich ceny navíc vycházejí především z očekávání, ne ze současných dat. A proto v podstatě nemá smysl akcie prodávat, když se děje něco zlého, je lepší se porozhlédnout po zajímavých nákupních nabídkách.

S&P 500 v roce 2014 - rizikové události
S&P 500 v roce 2014 - rizikové události

Zdroj: Yardeni.com

reklama
reklama