Akcie: Vítejte v přeprodaném světě!

| redakce

Pouze 3 ze 30 ETF sledujících jednotlivé národní akciové trhy se svou cenou aktuálně drží poblíž 50denního průměru. Zbytek je pod ním, což signalizuje přeprodanost globálního akciového trhu. Dvě třetiny sledovaných trhů jsou od začátku roku v záporu.

Znamená to, že jsou trhy nastaveny na brzký odraz výše? Páteční růst cen na významných světových trzích by tomu možná napovídal, ale akcie umějí být přeprodané i po velice dlouhou dobu. Totéž ostatně platí o obdobích růstu cen, kdy jsou akcie z hlediska historie zpravidla překoupené.

Na grafu níže jsou zobrazeny trhy, jejichž ETF sleduje společnost Bespoke Investment Group. Ta radí vyhnout se při případné investici těm, které mají tečku na levém konci krátké čárky. Ta spojuje současný stav (kolečko) s pozicí na grafu před týdnem.

"Špendlíky" na grafu s hlavičkami vlevo jsou tedy oněmi pomyslnými padajícími noži, které opatrní investoři raději nechytají (ačkoli třeba americké akcie jsou jen nedaleko neutrálního pásma okolo 50denního klouzavého průměru (černá svislá čára). "Špendlíky" s hlavičkami vpravo (například Austrálie, Malajsie, Turecko) jsou zajímavější, protože na těchto trzích již mohlo začít oživení.

Většina akciových trhů (měřeno ETF) je přeprodaná
Většina akciových trhů (měřeno ETF) je přeprodanáZdroj: Bespoke Investment Group

- údaje aktuální k 2. říjnu 2014

Zdroj: Bespoke Investment Group

reklama
reklama