Fed: Zima může být pořádně horká

| Martin Lobotka

Fed ani na svém posledním zasedání trhy výrazněji nepřekvapil. Ačkoli byla zejména v posledních dnech na trhu s americkými bondy patrná obava, že Fed ve svém prohlášení podstatně "přitvrdí", nestalo se tak. Jistý posun směrem k restriktivnější politice však pozorujeme, což koneckonců dolar potvrzuje svým posilováním. V čem tkví největší změna?

Hodnocení ekonomiky se změnilo jen kosmeticky. Trh práce stále není v žádoucím stavu a ani se k němu v posledních týdnech příliš nepřiblížil. Fed dle očekávání snížil tempo odkupů státních dluhopisů na 10 miliard USD měsíčně a tempo odkupu hypotékami krytých cenných papírů (MBS) na 5 miliard USD měsíčně. To vše jsou věci, které se čekaly a nejsou z pohledu tržního vývoje příliš zajímavé.

Ovšem skutečnost, že se odhady jednotlivých členů FOMC ohledně budoucí úrovně klíčové sazby posunuly nahoru, už zajímavá je. Průměrná, členy FOMC očekávaná základní úroková sazba pro konec roku 2015 se od červnového zasedání posunula o 25 bazických bodů na nynějších 1,375 %. Čtyři členové čekají sazbu na konci roku 2015 o 175 bazických bodů vyšší, než je dnes.

V současné situaci by ale posun o 50 bazických bodů mohl naznačovat paniku, a tak ho měnový výbor na jednom zasedání jistě neprovede. To ale znamená, že 30 % členů FOMC chce s utahováním začít nejspíše již dříve než v dubnu 2015. Přitom právě k dubnu se jako k datu, jak dlouho zůstanou po skončení odkupu aktiv v říjnu 2014 sazby bez změny, klonila většina trhu. Evidentně tak existuje rostoucí riziko rychlejšího začátku zvedání sazeb, zejména pokud budou v mezidobí zveřejňovány solidní makroekonomické údaje.

Mnohé tak začíná nasvědčovat tomu, že ačkoli tempo zvyšování sazeb očekávané trhem je celkem rychlé, okamžik začátku zvyšování úroků ještě může překvapit. A tak je po zářijovém zasedání FOMC o malý, ale důležitý krok blíže k realizaci našeho hlavního scénáře pro příští rok, tedy růstu výnosů amerických dluhopisů, tlumenému růstu evropských trhů a výprodeji aktiv slabších rozvíjejících se trhů.

Výnos 10letých vládních dluhopisů USA
Zdroj: Bloomberg

Poznámka redakce

Fed sleduje pozorně vývoj inflace a trhu práce. Ten v září podle pátečních údajů potěšil, když míra nezaměstnanosti klesla na 5,9 % a vzniklo téměř 250 tisíc pracovních míst. Míra participace je ale stále velice nízká a mzdy rostou jen pomalu. Z tohoto pohledu má FOMC stále relativně volné ruce a může sazby držet na nízké úrovni.

Americká ekonomika v září válela. Vytvořila 248 tisíc pracovních míst, míra nezaměstnanosti klesla na 5,9 % Americká ekonomika v září válela. Vytvořila 248 tisíc pracovních míst, míra nezaměstnanosti klesla na 5,9 % Americká ekonomika v září mimo zemědělství vytvořila 248 tisíc pracovních míst. Analytici oslovení agenturou Bloomberg ...
reklama
reklama