5 důsledků silného dolaru

| redakce

Dolar je měnový král posledních měsíců. Proti euru posiluje, protože evropská ekonomika míří do recese a ECB uvolňuje měnovou politiku, britská libra klesala k dolaru volným pádem před referendem o odtržení Skotska a japonský jen k dolaru klesá, protože Abenomika nefunguje zdaleka tak dobře, jak si Japonci představovali, takže země míří ke třetí ztracené dekádě.

Existuje spousta vysvětlení, proč ostatní měny k dolaru klesají. Pravda je však spíše taková, že nejde o oslabení ostatních měn, ale o to, že dolar posiluje. Americká měna sílí už 12 týdnů v řadě. O důvodech se můžeme dohadovat, nezpochybnitelným faktem však je to, že se to děje.

Silný dolar bude mít jistě dopad na americkou ekonomiku - od levnějších materiálů po nižší inflaci. Jenže dolar není jen měnou USA, je to měna celého světa. Jeho síla se tedy projeví také globálně. Jak?

1. Slabší QE v Evropě

S tím, jak evropská ekonomika padá do recese a deflace, snaží se Evropská centrální banka spustit vlastní verzi kvantitativního uvolňování. Silný dolar, a tedy slabé euro, však podporuje evropské exportéry. To sice ekonomiku EU nespasí, nicméně to pár bodíků k růstu může přihodit. ECB bude muset evropskou ekonomiku stejně podpořit, ale nikoli tak výrazně, jak by to musela dělat se silným eurem.

2. Rychlejší stimuly v Číně

Čínské úřady se snaží udržet růst čínské ekonomiky nad 7 %. V rychlorůstovém modelu se objevují mezery. Čína však bude největším vítězem v prostředí silného dolaru, má totiž obrovské množství dolarů v rezervách. Na konci roku 2013 držela 3,8 bilionu USD, což je dvakrát více než před 5 lety. Posílení dolaru tak ekonomice pomůže a dá vládě prostor pro větší finanční injekce.

3. Boom fúzí a akvizic

Fúzí a akvizic začíná přibývat a silný dolar může tento trend ještě urychlit. Velké americké firmy se budou cítit bohaté. Domácí tržby budou lepší a zhodnotí se jim i peníze v bance. Prostor pro akvizice bude především v Evropě díky slabému euru a nižším cenám akcií. Bude tak možné levněji nakoupit německou strojírenskou firmu, francouzského výrobce luxusního zboží nebo španělského maloobchodníka. Bylo by divné, kdyby toho některá americká firma nevyužila.

4. Revoluce. Nebo dvě?

Když dolar posílí, ceny komodit klesnou a rozvíjející se trhy se dostanou do potíží. Autoritářské vlády se dokáží udržet u moci často díky příjmům z komodit. Když ty vyschnou, nastane problém. Nebuďme tedy překvapeni, kdyby silný dolar vyvolal pár revolucí. Kde? Situace je nestabilní třeba ve Venezuele, své problémy má i Saúdská Arábie, v bezpečí nemusí být ani Vladimir Putin.

5. Slabší bitcoin

Elektronické měny se prezentují jako alternativa k papírovým měnám. Jsou ale také konkurencí dolaru. Důvodem, proč vlastnit bitcoiny, je jejich elektronická podstata. Dává smysl vlastnit v elektronickém světě elektronickou měnu. Jenže další důvod je nedůvěra k dolaru. A v momentě, kdy dolar posiluje, stává se bitcoin méně atraktivním.

Zdroj: MarketWatch

reklama
reklama