Co musíte ráno vědět (8. října)

| redakce

Jak si v úterý vedly akcie v Evropě a Spojených státech, jak je na tom český průmysl a kolik mikrobů má průměrný člověk v ústech? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akciové trhy se v úterý kvůli obavám o vývoj světové ekonomiky výrazně propadly

Americké akcie v úvodu úterního obchodování oslabovaly zhruba o šest desetin procenta. Ve druhé polovině seance se přetlak na straně prodejců ještě zvýšil a všechny tři nejsledovanější akciové indexy zamířily prudce dolů. Pro index Dow se jednalo dokonce o nejhorší obchodní seanci za více než dva měsíce. Náladu na trzích ovlivnily nepříznivé údaje o německém průmyslu a také rozhodnutí Mezinárodního měnového fondu zhoršit globální hospodářský výhled na letošní i příští rok. Dow oslabil o 1,60 % na 16 719,39 bodu, širší S&P 500 odepsal 1,51 % na 1 935,10 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 1,56 % na 4 385,20 bodu. V červených číslech skončily všechny hlavní sektory, přičemž nejvíce zlevnily průmyslové tituly, akcie ze sektoru základních materiálů a cenné papíry z odvětví zdravotní péče. Index volatility VIX vyskočil o 11,25 % na 17,20 bodu. Výnosy 10letých vládních dluhopisů USA klesly o osm bazických bodů na 2,34 %.

Akcie: Vítejte v přeprodaném světě!

Před šílenstvím na trzích není v bezpečí téměř nikdo. Vydělejte na tom

2. Evropské akcie v úterý ztrácely po zprávě o německé průmyslové výrobě

Evropské akcie v úterý ztrácely. Investoři vyčkávají před středečním zveřejněním zápisu z minulého zasedání Fedu, a trhy navíc zklamala data o německé průmyslové výrobě za srpen. Britský FTSE 100 odepsal 1,04 %, francouzský CAC 40 1,81 % a německý DAX 1,34 %. Regionální Stoxx Europe 600 klesl o 1,53 % a všechny jeho sektory se pohybovaly v červených číslech. Kolem půl procenta odevzdaly sektor základních materiálů a cenné papíry automobilek, o více než dvě procenta se pak propadly sektor zdravotní péče a technologické tituly.

David Stockman: Politika ECB připomíná honbu za dluhovou fata morgánou

Party v rytmu centrálních bank, model 2015: Na tomto grafu záleží, ostatní faktory hrají druhé housle

3. Pražskou burzu v úterý zasáhla výprodejová vlna, ztratila přes procento

Index PX v úterý odepsal 1,38 % na 964,29 bodu. Největší procentuální ztrátu zaznamenaly akcie skupiny ČEZ (-2,95 %), které zároveň zastupovaly více než polovinu obchodů. Druhého největšího objemu dosáhla Komerční banka, která odepsala procento, a nedařilo se ani akciím Erste Group Bank, které odevzdaly 1,71 %. O více než dvě procenta oslabila i mediální CME (-2,23 %) a přes procento ztratily akcie likérky Stock (-1,33 %). O dvě procenta naopak zpevnil Unipetrol (+2,04 %) a mírný zisk zaznamenaly i akcie Fortuny (+0,33 %) a O2 C.R. (+0,10 %).

NWR dokončila kapitálovou restrukturalizaci

ČS: Říjnová strategie pro české akcie

4. Očekávané události

Investoři budou ve středu vyčkávat před zveřejněním zápisu z posledního zasedání FOMC a budou sledovat projev jednoho z guvernérů Fedu Charlese Evanse. Španělsko zveřejní průmyslovou výrobu (odhad srpen: meziročně +1,4 %, červenec: +0,8 %) a české ministerstvo práce a sociálních věcí vydá zprávu o míře nezaměstnanosti (odhad září: 7,4 %, srpen: 7,4 %). V noci na středu navíc Čína odhalí index nákupních manažerů v sektoru služeb. Začíná také výsledková sezóna, a to kvartálními čísly společnosti Alcoa. Nejdůležitější události celého týdne najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 6. října (plus výhled na celou výsledkovou sezónu)

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Mezinárodní měnový fond snížil predikci růstu světové ekonomiky

Mezinárodní měnový fond snížil v úterý svou predikci růstu světové ekonomiky. V letošním roce má podle nové prognózy růst světový HDP o 3,3 % (v červenci MMF očekával +3,4 %) a v příštím roce o 3,8 % (v červenci odhad +4 %). Fond snížil svá očekávání ohledně růstu HDP eurozóny, Brazílie a Ruska, růst Spojených států naopak vidí lépe. Ekonomické oživení je podle MMF slabé a nerovné.

6. Cyrani: Cena silové elektřiny u produktů ČEZ příští rok neporoste

Cena takzvané silové elektřiny u všech produktů ČEZ v příštím roce neporoste. Novinářům to v úterý řekl šéf divize Obchod a strategie společnosti Pavel Cyrani. Cena silové elektřiny je neregulovanou složkou konečné ceny elektřiny a dodavatelé si ji určují sami. Druhou polovinu konečné ceny tvoří regulované složky, například poplatek za distribuci. Ty každoročně stanovuje Energetický regulační úřad (ERÚ), jenž by ceny na příští rok měl oznámit v listopadu.

7. Evropská komise vyšetřuje daňovou dohodu mezi Amazonem a Lucemburskem

Evropská komise v úterý zahájila hloubkové vyšetřování daňové dohody mezi obřím americkým internetovým prodejcem Amazon a Lucemburskem, kde firma vykazuje nejvíce zisků ze svého podnikání v Evropě. Ujednání mohlo firmu nespravedlivě zvýhodnit tím, že mohla platit nižší daně než konkurenti, uvedla komise.

8. Těžba Gazpromu by příští rok měla vzrůst o 5 %

Ruský plynárenský gigant Gazprom očekává, že zvýší příští rok těžbu plynu o pět procent. Řekl to v úterý člen správní rady Gazpromu Vsevolod Čerepanov. Letos má těžba Gazpromu klesnout a podle analytiků by mohla být nejnižší v historii firmy.

9. Paříž: Brusel nemá pravomoc odmítnout francouzský rozpočet

Evropská komise nemá žádnou pravomoc odmítnout francouzský rozpočet a požadovat jeho přepracování. Řekl to v úterý francouzský ministr financí Michel Sapin v reakci na zprávy, podle nichž se výkonný orgán Evropské unie k takovému kroku chystá ke konci října, aby donutil Paříž respektovat sliby snižování rozpočtového deficitu.

10. Průmyslová produkce v České republice v srpnu meziročně nečekaně klesla o více než 5 %

Průmyslová produkce v srpnu meziročně klesla reálně o 5,2 %, ačkoli se očekával procentní růst. Po očištění od vlivu počtu pracovních dní klesla o 2,8 %. Ve srovnání s předchozím měsícem byla po vyloučení sezónních vlivů nižší o 3,6 %. Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 1,4 %.

Průmyslová výroba v Německu v srpnu nečekaně prudce klesla. Jde o největší pokles od krize v roce 2009

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

V Amsterdamu vzniklo muzeum mikrobů

V Amsterdamu bylo otevřeno muzeum mikrobů Micropia, jehož výstavba stála deset milionů eur. V muzeu jsou k vidění živé mikroorganismy pod mikroskopem, ale také například zvětšený model viru ebola nebo skutečné laboratoře, kde se různé druhy mikrobů množí v Petriho miskách a zkumavkách. Návštěvníci se mohou také podívat na animaci toho, jak kamera přibližuje pohled na lidské oko a odkryje nejprve droboučké roztoče žijící na řasách, nebo pomocí takzvaného puso-metru zjistit, kolik mikrobů žije v jejich ústech. "Věděli jste třeba, že jen v ústech nám žije 700 druhů mikrobů? Nebo že máme 80 druhů plísní na patách? Jedna návštěva v Micropii navždy změní způsob, jakým se díváte na svět," tvrdí ředitel muzea Haig Balian.

reklama
reklama