Jak vydělat na akciích energetických firem, když zlevňuje ropa

| redakce

Cena ropy klesá na dvouletá minima a černé zlato při současném trendu brzy vstoupí do medvědího trhu. Nabídka totiž převyšuje poptávku, investory straší zpomalení růstu v Číně, Saúdové nechtějí omezovat těžbu, a analytici tak očekávají, že ropa bude dále zlevňovat. Nedaří se ani akciím energetických společností. Na některých ale vydělat lze.

Analytici v současnosti doporučují sázet na cenné papíry firem, které nejsou tolik na očích. Jde o firmy, jež se zabývají přepravou a skladováním ropy a plynu. "Společnosti, které provozují produktovody, na tom budou dobře. Rostoucí produkce v USA začíná překonávat přepravní kapacitu, což bude těmto firmám hrát do karet," říká Jim Russell z U.S. Bank Wealth Management.

V indexu S&P 500 patří mezi takové firmy Kinder Morgan a Williams Companies. Analytici ze společnosti Simmons minulý týden zveřejnili seznam energetických firem, které jsou odolnější vůči propadu cen komodit. Jsou mezi nimi i potrubní společnosti. Seznam zahrnuje následující jména:

  • Nadnárodní korporace: Royal Dutch Shell, ExxonMobil
  • Průzkum a produkce: Anadarko Petroleum, Noble Energy
  • Ropné služby: FMC Technologies, Schlumberger, Dril-Quip
  • Mořská těžba: Rowan Companies
  • Provozovatelé produktovodů: Enterprise Products Partners, Plains All American Pipeline, Kinder Morgan Energy Partners

Analytici z Wall Street přitom očekávají, že se ceny ropy budou nadále držet nízko. Pod tlakem zůstanou, dokud data z Číny a Evropy neukáží, že se stav tamních ekonomik zlepšuje, případně dokud nezačne ropný kartel OPEC omezovat produkci. Jedinou nadějí pro ropu je to, že propady byly už tak výrazné, že by k dalším výrazným poklesům docházet nemuselo.

Velkou roli nyní, co se cen ropy týče, hraje Saúdská Arábie. Ta oproti všem předpokladům nechce snižovat produkci a tvrdí, že si chce udržet tržní podíl. Pravda je však spíše taková, že posiluje svůj vliv na celý trh s ropou s možností určovat cenu komodity.

Podle Commerzbank to dokonce vypadá, že OPEC (jehož je Saúdská Arábie členem) se připravuje na cenovou válku. Saúdové si mohou dovolit prodávat i pod 100 USD za barel, s kterými počítá jejich rozpočet. Podle většiny analytiků by se cena ropy WTI mohla brzy dostat k 80 USD za barel, cena ropy Brent k 85 USD. Zvlášť pokud OPEC v listopadu produkci ropy nesníží a nenastoupí tuhá zima.

S nárůstem cen ropy se tak v brzké době počítat nedá.

Zdroj: MarketWatch, CNBC

reklama
reklama