Co musíte ráno vědět (9. října)

| redakce

Jak si ve středu vedly akcie v Evropě i zámoří, jak účinné jsou protiruské sankce, co na trzích způsobil zápis z posledního jednání FOMC a jak šalamounsky obcházejí Venezuelané vládu? To vše musíte ráno vědět.

1. Zápis z jednání Fedu byl ve středu katalyzátorem tržního obratu. Americké akcie díky němu výrazně posílily

Americké akcie již před zveřejněním zápisu ze zářijového zasedání FOMC mírně zpevňovaly a zastavily prudký úterní pokles. Na trhu ale přetrvávaly obavy z negativních dopadů slabého růstu světové ekonomiky a silného dolaru na zisky amerických firem. Po 20. hodině SELČ se ale hlavní akciové indexy vydaly prudce vzhůru, dolar naopak zažil výprodej. Dow ve středu nakonec posílil o 1,64 % na 16 993,96 bodu, S&P 500 přidal 1,75 % na 1 968,89 bodu a Nasdaq zpevnil o 1,90 % na 4 468,59 bodu. Rostly ceny akcií ve všech hlavních odvětvích, nejvíce v sektorech technologií, zdravotní péče a základních materiálů, o necelé procento zpevnily energetické tituly. Index volatility VIX spadl o 12,44 % na 15,06 bodu. Dále ovšem posilovaly dluhopisy, výnosy 10letých vládních bondů spadly o 3 bazické body na 2,31 %.

Před šílenstvím na trzích není v bezpečí téměř nikdo. Vydělejte na tom

2. Evropské akcie ve středu spadly na dvouměsíční minimum

Evropské akcie ve středu ztrácely a jejich ceny spadly na dvouměsíční minimum kvůli obavám z toho, že jsou valuace akcií přestřelené a neodrážejí skutečný ekonomický růst a zisky firem. Britský FTSE 100 odepsal 0,21 %, francouzský CAC 40 0,97 % a německý DAX rovné jedno procento. Regionální Stoxx Europe 600 ztrácel kolem 0,86 %, tento měsíc má tak už na kontě 4% ztrátu. Jediný sektor, který zakončil na zelené nule, byly pojišťovny, zbývající odvětví se pohybovala v červených číslech. Největší ztrátu zaznamenaly technologie a sektor základních materiálů, které ztrácely kolem 2 %.

David Stockman: Politika ECB připomíná honbu za dluhovou fata morgánou

3. Pražská burza ve středu pokračovala v poklesu

Index PX ve středu oslabil o 0,44 % na 960,07 bodu. Objem obchodování byl spíše utlumený, nedosáhl ani 500 milionů korun. Podobného objemu dosáhly akcie skupiny ČEZ, které oslabily o 0,29 %, a Komerční banky, jež zakončila se ztrátou 0,30 %. Druhý bankovní titul na burze, Erste Group Bank, naopak lehce posiloval, v závěrečné aukci však veškeré zisky smazal a propadl se hluboko do červených čísel (-0,77 %). Největší procentuální ztrátu zaznamenala mediální CME, jejíž cenné papíry odevzdaly více než tři procenta, nejlépe si naopak vedla likérka Stock, která zpevnila o více než tři procenta. Výraznějšího objemu dosáhly i akcie tabákové společnosti Philip Morris ČR, které oslabily o více než procento, a O2 C.R., jež odevzdaly 0,75 %.

ČS: Říjnová strategie pro české akcie

4. Očekávané události

Jako každý čtvrtek Spojené státy zveřejní týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 295 tisíc nových a 2,410 milionu pokračujících, předchozí: 287 tisíc nových a 2,398 milionu pokračujících) a přidají velkoobchodní zásoby (odhad srpen: +0,3 % meziměsíčně, červenec: +0,1 % meziměsíčně). S projevy vystoupí členové Fedu James Bullard, Daniel Tarullo, Jeffrey Lacker a John Williams. Evropské trhy budou sledovat vystoupení Maria Draghiho, Německo vydá zprávu o obchodní bilanci (odhad srpen: 18,5 miliardy EUR, červenec: 22,2 miliardy EUR), stejně jako Francie (odhad srpen: -5,5 miliardy EUR, červenec: -5,5 miliardy EUR), a ve Spojeném království zasedne centrální banka, aby projednala monetární politiku. Změna kurzu se zatím nečeká. Český statistický úřad zaktualizuje index spotřebitelských cen (odhad září meziměsíčně: -0,1 %, meziročně +0,9 %, srpen meziměsíčně -0,1 % meziročně: +0,6 %). Poprvé se obchoduje s akciemi NWR vydanými v rámci restrukturalizace rozvahy firmy. Začíná zasedání států skupiny G20. Hospodářské výsledky zveřejní například společnosti PepsiCo a Family Dollar Stores. Nejdůležitější události celého týdne najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 6. října (plus výhled na celou výsledkovou sezónu)

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Ruští poslanci schválili Putinovým přátelům odškodnění za sankce

Ruští poslanci ve středu v prvém čtení schválili zákon o odškodnění ruských občanů, které postihly západní sankce v snaze přimět Moskvu ke změně politiky vůči Ukrajině. Předloha je v Rusku přijímána značně kontroverzně. Kritici ji přezdívají "zákon o Rotenbergových vilách", protože návrh se v sněmovně objevil právě 23. září, kdy italské úřady zabavily tři vily na Sardinii a římský hotel miliardáři Arkadiji Rotenbergovi. Ten se na "černou listinu" Evropské unie dostal jako důvěrník ruského prezidenta Vladimira Putina.

6. MMF: Prodloužené kvantitativní uvolňování by mohlo odstartovat zbytečné riskování na trzích

Oživení světové ekonomiky zůstává silně závislé na uvolněné měnové politice ve vyspělých zemích. Ve středeční zprávě o globální finanční stabilitě to uvedl Mezinárodní měnový fond. Centrální banky podle fondu uvolněnou měnovou politikou, například nízkými úrokovými sazbami, podporují poptávku spotřebitelů a povzbuzují podniky k investicím. Fond ale upozorňuje, že dlouhodobě uvolněná měnová politika může vést k nadměrným rizikům ve finančním sektoru.

7. Polská centrální banka snížila hlavní úrokovou sazbu na 2 %

Polská centrální banka ve středu snížila svou základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na nové rekordní minimum 2,0 %. Snížení je výraznější, než očekávali analytici. Banka již v září uvedla, že zahájí snižování úroků, pokud nové statistické údaje potvrdí oslabení ekonomické aktivity a inflace zůstane pod limitem 2,5 %, který si banka stanovila jako cíl cenové stability.

8. Constâncio: Evropská centrální banka nenakoupí tolik dluhopisů, kolik by teoreticky mohla, a nebude kupovat "junk"

Viceprezident Evropské centrální banky Vítor Constâncio ve středu uvedl, že ECB nenakoupí v rámci programu ABS tolik dluhopisů, kolik by teoreticky mohla. Už šéf centrální banky Mario Draghi na tiskové konferenci po zasedání ECB prohlásil, že program by mohl mít objem teoreticky až bilion eur, ale banka ho určitě do takové míry nevyužije.

9. Čína porazila Spojené státy, je největší ekonomikou světa

Čína porazila Spojené státy a stala se největší ekonomikou světa. Vyplývá to ze zprávy Mezinárodního měnového fondu, na kterou upozornil deník Financial Times. Změna pořadí vychází z metodiky propočtu kupní síly. Košile v Šanghaji stojí méně, než ve Spojených státech, takže je nerozumné země porovnávat, aniž by se toto vzalo do úvahy. Ačkoli typický Číňan vydělává o mnoho méně než typický Američan, obyčejným převedením průměrného čínského platu do dolarů měnovým kurzem podceňujeme kupní sílu, kterou daný jedinec a celá ekonomika může mít. Tyto nerovnosti dobře ilustruje například Big Mac index.

10. Nezaměstnanost v Česku klesla v září o 0,1 procentního bodu na 7,3 %

Celková míra nezaměstnanosti v Česku v září klesla meziměsíčně o 0,1 procentního bodu na 7,3 %. Bez práce bylo 529 098 lidí, o 6 127 méně než v srpnu. Oznámil to Úřad práce ČR. Počet volných míst se meziměsíčně zvýšil o 1 832 na 56 556. Údaje překonaly odhady analytiků, podle nichž měla nezaměstnanost stagnovat. Podle Úřadu práce přispěly k oživení končící dovolené a pokračující sezónní práce.

11. Zápis z jednání FOMC: Sazby se budou zvyšovat podle dat z ekonomiky, ne podle kalendáře

Členové měnového výboru americké centrální banky (FOMC) v září debatovali o tom, zda jejich výroky nevyvolaly mylné představy o načasování zahájení zvyšování sazeb. Představitelé Fedu se podle zápisu na zářijovém zasedání shodli, že začnou zvyšovat úrokové sazby teprve v případě, že pro tento krok budou hovořit ukazatele sledující zdraví ekonomiky a inflaci. Fed zopakoval, že hodlá držet krátkodobé úrokové sazby na nízké úrovni ještě "po značnou dobu" po ukončení programu nákupů dluhopisů, které se očekává tento měsíc. Akcie v reakci na zápis z jednání FOMC začaly prudce posilovat. "Bance její v zápisu vyjádřená pozice dává mnohem více prostoru pro holubičí rétoriku a politiku. Trh to tak vnímá," uvedl Douglas Cote, stratég z Voya Investment Management.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Venezuelané se uchylují k bitcoinu, aby se vyhnuli měnovým kontrolám socialistické vlády

Venezuelané se snaží obcházet nefunkční ekonomické kontroly tím, že se uchylují k digitální měně bitcoin, pomocí níž získávají dolary nebo nakupují přes internet. Kvůli měnovým kontrolám, které před deseti lety zavedl zesnulý prezident Hugo Chávez, Venezuelané mohou získat tvrdou měnu pouze v případě, že o ni požádají stát, který nedokáže poptávku uspokojovat, nebo se obrátí na černý trh. I malé dolarové transakce jsou pro mnoho Venezuelanů vyloučené. Současný prezident Nicolás Maduro si sice na černý trh neustále stěžuje, považuje ho za součást ekonomické války vedené proti vládě a viní ho ze způsobení neudržitelně vysoké inflace a nedostatku zboží v obchodech, ale o bitcoinu se v žádné ze svých tirád ještě nezmínil. Vláda odmítla digitální měnu komentovat. To vytvořilo šedý trh pro bitcoin, který není regulovaný žádnou centrální bankou a může pocházet z různých zdrojů.

reklama
reklama