Co dividendy vypovídají o firemních ziscích a akciové bublině

| redakce

Dividendy hrají velkou roli v růstu firemních zisků a dokáží mnohé napovědět o kondici firem i vzniku bubliny na trhu.

Podle finančního blogera a editora webu Crossingwallstreet.com Eddyho Elfenbeina je celá věc s dividendami jasná. Ve 3Q2014 byla vyplácená dividenda 10,06 USD na "akcii" indexu S&P 500, což značí meziroční růst o 12,5 %. Za stejný čas vyrostl index o 17,3 %. "Optikou dividendových výnosů má tedy index jen trochu vyšší ocenění, dividendy a ceny akcií rostou téměř ruku v ruce. Proto si myslím, že řeči o bublině jsou předčasné," píše Elfenbein.

Ukazuje se, že dividendy a index S&P 500 spolu do jisté míry korelují. Není to sice příliš intuitivní, ale pokud rozumíte ziskové rovnici, smysl to dává - dividendy jsou jednou ze složek firemních zisků, a protože firemní zisky se odrážejí v cenách akcií, je vztah dividend a indexu zřejmý.

Myšlenka dividend jako hlavního tahouna firemních zisků je sama o sobě zajímavá. Pokud přece firma vyplatí dividendu, její zisk, respektive množství peněz schopných dále rozvíjet její byznys, klesne.

V tom je právě zakopaný pes. Firmy nezapočítávají dividendy do nákladů, protože jde o distribuci zisků. Pokud domácnosti (akcionáři) utratí všechny získané dividendy (nezvyšují tedy své úspory), tyto peníze se dostanou opět do firemních zisků. Pokud tedy míra úspor zůstane stejná a dividendy rostou, zvyšují se i zisky.

Pokud rozložíme firemní zisky na jednotlivé proměnné ziskové rovnice, dostaneme následující skladbu:

Rozbor firemních zisků v USA (jako % HDP)
Rozbor firemních zisků v USA (jako % HDP)

Z grafu je patrné, že zatímco dividendy rostou, úspory domácností stagnují. Firemní zisky tak mají zabezpečený prostor k růstu.

Zdroj: Pragmatic Capitalism

reklama
reklama