Pamela Woo (BNP Paribas): Kuchařka investora do biotechnologií aneb Jak poznat vítěze

| Roman Chlupatý

Biotechnologie v příštích třech až pěti letech nabídnou velmi zajímavý růst. Investoři by přitom měli zalovit jak mezi velkými zavedenými společnostmi, tak mezi small caps, říká Pamela Woo, portfoliomanažerka z BNP Paribas Investment Partners. Příkladem zajímavého titulu z tohoto sektoru je Gilead Sciences, která se chystá na trh uvést lék, který by mohl znamenat zlom v léčbě pacientů se žloutenkou typu C.

Americké akciové indexy v posledních měsících navzdory spekulacím o nutné korekci lámou jeden historický rekord za druhým. Je to varování, nebo příležitost? Případně, kde stále vidíte příležitosti?

Pamela Woo
Pamela Woo

Nadále se nám líbí biotechnologické společnosti (o nichž jsme mluvili již v únoru). Poté přišlo něco, na co nahlížíme jako na kolaps momenta, kterého si tento sektor užíval. Janet Yellenová, šéfka Fedu, se totiž zmínila, že jsou valuace příliš vysoké, a to zejména u small caps a biotechnologických společností. Něco podobného je jednoduché prohlásit, tyto společnosti nemají zisky. Nám se ale i tak líbí, z mnoha důvodů.

Co konkrétně vás na biotechnologiích láká? Proč právě tento sektor kupovat?

Hlavním důvodem je pro nás takřka bezprecedentní tempo, jakým tyto společnosti inovují. Navíc se zvládají postarat o nemocné – a někdy je i zcela vyléčit – v případech nemocí, které medicína dlouho považovala za neléčitelné. Snad budou schopny něco dělat i s takovými problémy, jako je žloutenka typu C. Příkladem může být společnost Gilead Sciences, large cap, tedy firma s velkou kapitalizací, která zanedlouho nabídne lék, jenž by měl v této oblasti přinést významnou změnu.

V únoru jste zmínila, že sázíte i na small caps v sektoru biotechnologií. Platí to stále?

Mnohé z nich se nám stále velice líbí. Většinou jsou hodně jednostranně zaměřené, ale pokud je sledujete déle a víte, na čem pracují, jak jsou konkurenceschopné, zda jsou schopné nabídnout něco, co ostatní ne, a kolik bude trh ochoten za jejich produkt případně platit, mohou se vyplatit. Když zvážíme různé scénáře, jsme stále přesvědčeni o tom, že biotechnologie nabídnou v příštích přinejmenším třech až pěti letech velmi zajímavý a rychlý růst.

Jak vybrat společnost, která tento příslib naplní? Existuje nějaké obecné pravidlo, ukazatel, který vám řekne, ať se o společnost detailně zajímáte, nebo ať dáte ruce pryč?

Jde o to firmu skutečně pochopit. Pochopit, na jakém léku pracuje a jak pravděpodobné je, že se jí podaří získat povolení k jeho prodeji. Je potřeba umět si zanalyzovat, o jak velkém trhu se v souvislosti s daným lékem bavíme, jaké jsou jeho výhody a co chystá nebo má v arzenálu konkurence. Dále se musíte zaměřit i na to, jak výrazně do oblastí, které často znamenají úzkou specializaci, firma investuje. Kvůli úzké specializaci následně diverzifikujeme, nechceme vše vsadit na společnost, která je v raném stádiu vývoje léku. V těchto případech totiž platí, že zisk může být obrovský, ale také nemusí.

Co konkrétního vás může přesvědčit o tom, že si daná firma zaslouží pozornost?

Zajímavé jsou například společnosti, které mají dobré technologické platformy. Tím mám na mysli to, že umějí využít expertízu získanou při vývoji jednoho léku při práci na dalších produktech. Zmíněná Gilead Sciences má například několik takových platforem, které staví na odborných znalostech v oblasti virologie. Věnuje se žloutenkám typu B a C, což jsou nemoci jater, ale také problémům v oblasti hematologie a onkologie. Právě v tom je podle nás potenciál. Proto se nám líbí i firmy, které aktuálně stále pracují na své první technologii; ta se totiž může stát platformou, o niž se opře budoucí růst.

A do třetice otázka na to, jak v biotechnologickém sektoru uspět, respektive na co se soustředit: Nakolik je v případě biotechnologických společností pro vás určující kvalita managementu?

Je to určitě jedna z věcí, na něž se v případě firem, které nás zaujmou, zaměřujeme. Management musí být silný, rozvaha solidní a cíle takové, že si podle nás zaslouží investici. Těch věcí, které je potřeba si prověřit, je mnoho, ale žádný manuál, podle kterého by se dalo v případě biotechnologického sektoru postupovat, není. Jde o rozumný přístup kombinovaný s potřebnou dávkou zkušeností.

reklama
reklama