Takhle si zajistíte vyšší plat

| redakce

Hledáte-li způsob, jak vydělávat více peněz, zkuste se jednoduše zamyslet nad zákony poptávky a nabídky. Firma vás platí za to, že svou prací vytváříte hodnotu, takže je jen několik možností, jak dostat přidáno.

Buď zvýšíte kvalitu odváděné práce, její kvantitu, případně se rozhodnete dělat něco, co je vzácné a hodnotné, a proto po tom je zvýšená poptávka. Poslední alternativou je najít způsob, jak přimět svého zaměstnavatele, aby měl větší zájem o to, co mu můžete nabídnout. Jak na to?

1. Řekněte si o více peněz

Pokud jsou výsledky vaší práce hodnotnější, než jakou za ni dostáváte odměnu, řekněte o tom šéfovi. Pokud s vaším názorem bude souhlasit, může vám přistát více peněz na účtě už následující měsíc. Chce to na to jít chytře, taktně a s důkladnou přípravou. Důležitým faktorem je načasování. Mnozí zaměstnanci začnou vydělávat více jen díky tomu, že se ozvou.

2. Přesčasy

Studie ukazují, že ti, kteří pracují 45 hodin týdně, vydělávají o 44 % více než běžní zaměstnanci s pracovním týdnem o 40 hodinách. Nejde o to trávit za každou cenu více času v práci, klíčovým ukazatelem není počet odseděných hodin v kanceláři, ale výsledky. Zaměřte se na smysluplné přesčasy. Navíc se po pracovní době lépe pracuje, protože činnost nepřerušují věčně drnčící telefony.

3. Vyjednávejte

Jakmile dostanete nabídku od jiné firmy, zajímejte se o ni. A v případě, že vás nezaujme, alespoň přenastavte podmínky své dosavadní práce na lepší. Ukažte, že o vás je zájem, a vyjednávejte. To, že firma na začátku určila, kolik je za vás ochotna zaplatit, ještě neznamená, že to platí provždy. Zejména pokud jste produktivnější než v začátcích.

Naučit se základy vyjednávání vám umožní získat kontrolu nad směrem, kterým se ubírá vaše kariéra. V jiných aspektech života se to vyplácí též - docílíte levnějšího pronájmu, nižších splátek leasingu na auto a podobně.

4. Lépe se oblékejte

Oblékejte se jako by do zaměstnání, po němž toužíte, ne jako pro to, které právě máte. Nemusíte každý den do práce v obleku, ale také byste neměli chodit jak "hastroši". Profesionální look vypovídá o tom, zda berete svou práci vážně. Pokud aspirujete na vyšší pozici, musejí vás tak lidé vnímat.

5. Staňte se expertem...

Vzdělávejte se v oboru a budujte si reputaci. Studujte odborné magazíny. Kontaktujte redakce a přispívejte do těchto časopisů nebo se spojte s jinými autory. Poskytujte zpětnou vazbu autorům, kteří pokrývají problematiku vašeho oboru, a zviditelňujte se.

6. ...a specialistou

Jaký je hlavní důvod toho, že neurochirurg vydělává více než servírka? Má schopnosti, které vyžadovaly roky nákladného a náročného studia, zatímco roznášet kávu zvládne každý. Vše funguje podle základních zákonů trhu. Chirurg má schopnosti, které jsou mnohem vzácnější, a proto je po nich větší poptávka. Díky získání výjimečných schopností se od ostatních odlišíte. Začněte tím, že zjistíte, co neobvyklého se lze ve vašem oboru naučit.

  • 1
  • 2
reklama
reklama