20krát o trzích s mužem, který lidem pomáhá investovat

| redakce

The Intelligent Investor je možná nejlepší investiční knihou, která byla dosud napsána. Na jaké rady v ní můžete narazit? Zde je první várka těch nejhodnotnějších, jak je pro investory "podtrhal" investiční poradce Ken Faulkenberry.

 1. Úspěšné investování nevyžaduje stratosférické IQ, mimořádné podnikatelské postřehy nebo neveřejné informace. Zapotřebí je jen inteligentní uvažování při rozhodování a schopnost udržet emoce na uzdě, aby ho nepodrývaly. (strana IX)

 2. Čím hloupější chování na trhu, tím větší příležitost pro investora. (strana IX)

 3. Inteligentní investor je realista, který prodává optimistům a nakupuje od pesimistů. (strana XIII)

 4. Nevyhnutelným rizikem je nehledě na míru opatrnosti riziko omylů. Snížení pravděpodobnosti chyb dosáhnete jedině trváním na principu, který Graham nazýval "bezpečnou marží" (nepřeplácet investici, ať už je sebezajímavější). (strana XIII)

 5. Díky rozvoji disciplíny a odvahy dokážete odolat tomu, aby váš finanční osud řídily změny nálad ostatních. Nakonec je pak mnohem méně důležité, jak se chovají investice, než jak se chováte vy. (strana XIII)

 6. Žádný z výroků není pravdivější a aplikovatelnější na Wall Street než ten od Santayany: "Ti, kteří si nepamatují minulost, jsou odsouzeni k tomu ji opakovat." (strana 1)

 7. Nikdo nevydělává soustavně peníze tím, že následuje dav. Přestože je tento přístup tak populární, neváháme ho označit za chybný. (strana 3)

 8. Defenzívní (nebo pasivní) investor klade hlavní důraz na vyhýbání se vážným chybám nebo ztrátám. Jeho dalším cílem je minimalizovat úsilí, nepříjemnosti a časté rozhodování. (strana 6)

 9. Určující rys počínání (aktivního nebo agresivního) investora je jeho ochota věnovat čas a péči výběru cenných papírů firem, které jsou finančně zdravé, ale přitom atraktivní vůči průměru. (strana 6)

 10. Investorovým hlavním problémem - a nejhorším nepřítelem - je nejspíše on sám. (strana 8)

 11. V 99 ze 100 případů platí, že jsou akcie při určité ceně dostatečně levné pro nákup, nebo analogicky dost drahé, aby mohly být prodány. (strana 8)

 12. Schopnost rozlišovat mezi akciovou investicí a spekulací je vždy užitečná. Její absence je důvodem k obavám. (strana 20)

 13. Nikdy nemíchejte spekulativní a investiční transakce na jednom účtu. Nedělejte to ani v žádné fázi svého uvažování. (strana 22)

 14. Abychom využili rozumné pravděpodobnosti pro pokračující lepší než průměrné výsledky, musíme následovat strategie, které jsou samy o sobě solidní a slibné a nejsou populární na Wall Street. (strana 31)

 15. Spekulativní akciové pohyby značně přestřelují. U širšího trhu je to časté a u jednotlivých pozic k tomu dochází pokaždé. (strana 31)

 16. Investor kalkuluje hodnotu akcie podle hodnoty firmy. (strana 36)

 17. Spekulant sází na to, že cena akcie vzroste, protože se najde někdo, kdo je za ni ochoten zaplatit více. (strana 36)

 18. Lidé, kteří investují, vydělávají peníze pro sebe. Lidé, kteří spekulují, vydělávají brokerům. To je důvod, proč Wall Street tvrdošíjně podhodnocuje trvalé ctnosti investování a předhazuje investorům atraktivitu spekulace. (strana 36)

 19. Zaměňovat spekulaci s investicí je vždy chyba. (strana 36)

 20. Hodnota jakékoliv investice je a vždy bude funkcí ceny, kterou za ni platíme. (strana 83)

Zdroj: Arbor Asset Allocation Model Portfolio Blog

reklama
reklama