Co musíte ráno vědět (11. listopadu)

| redakce

Jak se v úvodu týdne dařilo burzám v Evropě i zámoří, které z "europrasátek" bojuje s hlubokou deflací, proč roste poptávka po vzácných kovech a která okurka je na světě nejdražší? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pondělí opět posunuly historické rekordy

Americké akciové trhy začaly nový týden bez výraznějších pohybů a v polovině obchodování mírně získávaly. Investoři po třítýdenním vzestupu hlavních indexů na nová maxima čekali na nové impulzy. Nakonec všechny tři hlavní indexy posílily a Dow s S&P 500 posunuly svá historická intradenní i závěrečná maxima. Dow nakonec přidal 0,23 % na 17 613,74 bodu (intradenní rekord 17 621,87 bodu), S&P 500 posílil o 0,31 % na 2 038,26 bodu (intradenní rekord 2 038,70 bodu) a Nasdaq vzrostl o 0,41 % na 4 651,62 bodu. V plusu zakončilo 7 z 10 hlavních sektorů v čele s firmami z oboru zdravotní péče, z technologického a průmyslového odvětví, ve ztrátě se pohybovaly cenné papíry firem z oblastí telekomunikací, základních materiálů a energetiky. Index volatility VIX klesl o 3,58 % na 12,65 bodu. Výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o 6 bazických bodů na 2,36 %.

Kdy jindy nakupovat akcie?! Tato sezónnost funguje od 60. let

McDonald's: Říjnové srovnatelné tržby lepší oproti odhadům, nadále ale klesají (-0,5 %, vs. odhad: -2,2 %)

2. Evropské akcie i díky silnému závěru zahájily týden solidním posílením

Evropské akciové trhy v pondělí posílily. Dařilo se například akcií pivovaru Carlsberg, který oznámil dobré výsledky hospodaření. Britský akciový index FTSE 100 posílil o 0,59 %, německý DAX vzrostl o 0,65 % a francouzský CAC 400 přidal 0,79 %. Index velkých evropských firem DJ EuroStoxx 50 zpevnil o 0,97 %. V rámci širšího indexu Stoxx Europe 600 se nejvíce dařilo akciím zaměřeným na osobní spotřebu, cestovní ruch a volný čas a finanční služby, relativně nejméně rostly ceny akcií v realitním odvětví, jediné v mínusu zůstaly akcie z odvětví základních materiálů.

Akcie pohledem technické analýzy: V USA lze čekat pokračování růstu, Pro Evropu je výhled jen mírně opatrnější

Eurozóna: Důvěra investorů dle Sentix v listopadu roste na -11,9 bodu z -13,7 bodu (odhad: -13,8 bodu)

3. Pražská burza v pondělí posílila o 0,7 % tažená akciemi ČEZ

Index PX v pondělí zhodnotil o 0,70 % na 976,06 bodu. Nejvíce se dařilo akciím ČEZ (+2,16 %), Philip Morris ČR (+1,58 %) a Erste Group Bank (+1,28 %). Největším poraženým dne byla Komerční banka (-0,20 %), mírně ztratily také Pivovary Lobkowicz (-0,03 %). Cena akcií dalších šesti titulů zůstala beze změny. Česká koruna mírně posílila vůči euru i dolaru.

Česká výsledková sezóna za 3Q2014: Co čekat od firem z pražské burzy (+ přehled výsledků)

4. Očekávané události

V Japonsku bude v úterý zveřejněn stav běžného účtu (odhad září: -536,1 miliardy JPY, srpen: 287,1 miliardy JPY) a index spotřebitelské důvěry (čeká se mírné zlepšení), Čína vydá statistiku nových půjček v jüanech. V Číně je takzvaný "den singles", což globálně znamená největší denní tržby on-line obchodů. V Evropě ani USA se významná makrodata nečekají. V USA slaví Den válečných veteránů, dluhopisový trh zůstane zavřený, ale akciové burzy se nezastaví. Pokračuje výsledková sezóna, mimo jiné čísly od firem jako Enel, UniCredit, Vodafone nebo Hochtief (odhady výsledků ZDE). Vše podstatné, co bude investory zajímat v průběhu druhého listopadového týdne, najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Regulátoři chtějí odvrátit zachraňování velkých bank vládami

Mezinárodní instituce dohlížející na regulaci finančního sektoru v pondělí navrhla nová globální pravidla, která mají zabránit tomu, aby se systémově důležité banky musely zachraňovat penězi z kapes daňových poplatníků. Informoval o tom server BBC. Pravidla připravená Radou pro finanční stabilitu (FSB) požadují, aby velké finanční ústavy držely mnohem více rezervního kapitálu pro případ ztrát.

6. Poptávka po vzácných kovech roste. Jsou nejlepším zabezpečením proti černým labutím

Rastislav Trecák z G&S Solutions mluvil na Investičním fóru věnovaném alternativním investicím o vzácných kovech, jako jsou cer, lanthan, neodym, samarium či gadolinium. Podle něj jsou nejlepším zajištěním v době turbulencí. Poptávka po nich totiž roste rychleji než nabídka, ta je navíc omezená. Investiční fórum o alternativních investicích jsme sledovali živě ZDE a na Twitteru Investičního webu.

7. Spotřebitelské ceny v Řecku v říjnu meziročně klesly o 1,7 % (odhad: -0,9 %, září -0,8 %)

Meziroční pokles spotřebitelských cen v Řecku v říjnu prudce zrychlil na 1,7 % ze zářijových 0,8 %. Oznámil to tamní statistický úřad. Řecká ekonomika se tak nachází v deflaci již 20 měsíců za sebou, říjnové tempo poklesu cen bylo nejprudší od začátku letošního roku.

8. Rusko bude podle centrální banky terčem sankcí do konce roku 2017

Ruská centrální banka očekává v roce 2015 stagnaci domácí ekonomiky. V dalším roce by pak měl hospodářský růst činit pouze 0,1 %. Vyplývá to z tříleté strategie pro měnovou politiku, kterou v pondělí banka zveřejnila. Tato strategie předpokládá, že sankce, které západní země uvalily na Rusko kvůli jeho postupu vůči Ukrajině, zůstanou v platnosti do konce roku 2017.

Moskva nemá v plánu zavést kapitálové kontroly ani další "nouzové kroky" v reakci na pokles hodnoty ruského rublu. Prohlásil to v pondělí v Číně ruský prezident Vladimir Putin. Ruská měna letos k dolaru přišla zatím o téměř 30 % své hodnoty. Podle Putina nejsou pro pokles rublu žádné fundamentální důvody.

Rusko: Příležitost, která utekla mezi prsty

Sankcemi zasažená banka VTB by prý mohla odejít z burzy v Londýně

9. Inflace v České republice v říjnu stagnovala na 0,7 % meziročně, míra nezaměstnanosti klesla na 7,1 %

Inflace v České republice v říjnu stagnovala na zářijové hodnotě 0,7 %, jak se očekávalo. Meziměsíčně se ceny zvýšily o 0,2 %, rovněž v souladu s odhady. Inflace je stále hluboko pod cílem ČNB. Míra nezaměstnanosti v České republice v říjnu klesla na 7,1 % ze zářijových 7,3 %, v souladu s odhady.

Říjnová inflace byla v říjnu lehce pod prognózou ČNB

Rok od intervence ČNB: Pomohla slabší koruna české ekonomice?

10. ECB zmírnila nákupy dluhopisů, chystá se začít s nákupy ABS

Evropská centrální banka minulý týden zpomalila nákupy krytých dluhopisů, které jsou jedním z jejích nových nástrojů na podporu ekonomiky, na 2,63 miliardy eur ze tří miliard eur v předešlém týdnu. Těchto cenných papírů, krytých vesměs nemovitostmi, od 20. října zatím odkoupila za 7,41 miliardy eur. ECB se nyní chystá zahájit nákupy dalšího typu dluhopisů, takzvaných ABS, které jsou sestaveny z balíků bankovních úvěrů. ECB plánuje zvýšit svou účetní rozvahu nákupy krytých dluhopisů o zhruba 600 miliard eur. Za dalších 400 miliard eur hodlá ECB nakoupit ABS.

Současnost vejde do historie jako QE bublina

Party v rytmu centrálních bank, model 2015: Na tomto grafu záleží, ostatní faktory hrají druhé housle

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Londýnskou "Okurku" koupil brazilský miliardář Safra

Mrakodrap zvaný Okurka, který je v posledních deseti letech jedním ze symbolů moderního Londýna, koupil brazilský miliardář Joseph Safra. Zaplatil za něj více než 700 milionů liber, uvedla britská BBC. Dům vysoký 180 metrů navrhl známý anglický architekt Norman Foster v srdci finanční čtvrti City a po dobudování v roce 2004 to byla druhá nejvyšší stavba v této oblasti. Mrakodrap, jehož oficiální název zní podle adresy 30 St Mary Axe, si díky svým nezvykle zaobleným liniím vysloužil přezdívku Gherkin (nakládaná okurka), pod níž je nyní běžně znám.

Původním vlastníkem stavby byla švýcarská zajišťovna Swiss Re, ta ji ale v roce 2006, kdy byl na vrcholu realitní boom, prodala fondu německé realitní společnosti IVG Immobilien a britské Evans Randall. Noví vlastníci za budovu zaplatili přes 600 milionů liber, což byla tehdy nejvyšší cena, jaká byla kdy v Británii za kancelářskou budovu zaplacena. V době krize ale nový vlastník přestal splácet úvěr, na nějž mrakodrap koupil. Brazilský miliardář Joseph Safra (75) disponuje podle posledních údajů časopisu Forbes jměním kolem 15 miliard dolarů.

reklama
reklama