4 důvody, proč americké akcie do konce roku zpevní

| redakce

Americké akcie se i přes nedávné propady dostaly opět do formy a stanovují nová maxima. Před hlubokou korekcí varuje řada analytiků, existují však i důvody, proč by měly akcie dále posilovat. Tady jsou čtyři nejzásadnější.

1. Maniakální uvažování trhů

Pesimismus ohledně amerického akciového trhu nikdy nevyjde z módy. Američané situaci ve své zemi nevnímali tak špatně jako nyní od dob prezidenta Jimmyho Cartera. V průzkumu POLITICO 64 % respondentů uvedlo, že se vedení státu vymyká kontrole a země je na špatné cestě.

Před pěti lety se zdálo, že se Čína stane dominantním světovým hráčem, a zlato prudce zdražovalo, stejně jako v roce 1999. Teď ani tato jistota už neplatí.

Žijeme v časech, kdy nejlepším způsobem, jak přilákat pozornost mas, je říci něco pozitivního. Před časem přišla Goldman Sachs se zprávou, že mají investoři nakupovat americké akcie s vysokým podílem domácích tržeb. Sklidila za to posměch. Jeden blog doporučil svým čtenářům číst si zprávu Goldman Sachs pořád dokola, dokud neodpadnou smíchy. Kontrariáni nepotřebují slyšet více.

2. Americká ekonomika šlape

Když si odmyslíte novinové titulky, těžko lze říci, že čísla z americké ekonomiky naznačují apokalypsu. Ve druhém kvartálu rostl HDP o 4,6 %, ve třetím kvartálu podle prvních odhadů růst překonal 3% hranici. Nezaměstnanost je nízká, roste nová výstavba. Nižší ceny ropy plní kapsy spotřebitelů a mají mnohem větší dopad, než kdy mělo kvantitativní uvolňování.

Lze samozřejmě spekulovat nad tím, že jsou čísla zmanipulovaná vládou a Fedem. Těžko ale kohokoli přesvědčíte, že Japonsko, Evropa a země BRIC jsou dohromady v lepší kondici než USA.

3. Silná sezónnost

Čtvrtý kvartál bývá na americkém trhu vždy nejsilnější. Listopadem začíná také silnějších 6 měsíců v roce. Od listopadu do dubna vzrostl historicky index Dow průměrně o 7,5 %, v dalších šesti měsících jen o 0,3 %. Nejde o úplnou náhodu. Investoři prostě před koncem roku budují pozice.

Kdy jindy nakupovat akcie?! Tato sezónnost funguje od 60. let Kdy jindy nakupovat akcie?! Tato sezónnost funguje od 60. let Období od listopadu do dubna je pro americké akcie historicky výrazně příznivější než zbytek roku. ...

4. Svět skončí jen jednou

Stejně jako jejich pradědové, kteří trpěli následky Velké deprese, jsou současní investoři stále šokování z krize roku 2008. Kvůli Vladimiru Putinovi je svět na prahu druhé studené války a podle studentů Harvardovy univerzity jsou Spojené státy větším nebezpečím pro světový mír než Islámský stát.

Apokalyptické vize se nenaplnily. V USA nevznikla hyperinflace po způsobu Výmarské republiky, zlato se nikdy nedostalo na 5 000 USD za unci a Michael Moore nezemřel na záchranném člunu při cestě na Kubu, kde hledal lepší zdravotní péči. A pokud žijete v Illinois, stále nemluvíte čínsky.

Slavný Věštec z Omahy Warren Buffett rozvířil na začátku října vody akciové paniky, když prohlásil, že nakupuje americké akcie. Naposledy to udělal v srpnu 2011. Trh se tehdy propadl po snížení ratingu USA od agentury S&P, aby vzápětí ztráty několikanásobně překonal.

Co z toho všeho plyne? Je dobrý čas vstoupit na trh, teď jako kdykoli jindy v roce 2014.

Zdroj: MarketWatch

reklama
reklama