Co musíte ráno vědět (12. listopadu)

| redakce

Jak se v úterý dařilo burzám v Evropě i zámoří, jaké další problémy musí řešit ruská centrální banka a která alternativní komodita předvádí již delší dobu famózní výkon? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý uzavřely jen těsně nad nulou, na nové rekordy to ale stačilo

Americké akcie v úterý zahajovaly kolem nuly a po většinu dne kolísaly. Přesto posunuly svá historická maxima, když nakonec uzavřely s mírnými zisky. Trh už ale po čtyřech dnech vzestupu na nové rekordy čeká na čerstvé podněty. Obchodní aktivitu v úterý navíc omezovaly oslavy Dne válečných veteránů, kvůli kterým v USA zůstaly uzavřené dluhopisové trhy. Dow své historické maximum posunul na 17 638,21 bodu a nakonec posílil o 0,01 % na 17 614,90 bodu. Širší S&P 500 se vyšplhal na historické maximum 2 041,28 bodu a seanci uzavřel se ziskem 0,07 % na 2 039,68 bodu. Technologický Nasdaq zpevnil o 0,19 % na 4 660,56 bodu. Nejvíce se dařilo akciím ze sektoru zdravotnictví, technologickým titulům a akciím z odvětví základních materiálů. Mírně pod nulou skončily sektor služeb, telekomunikační odvětví, finanční sektor a průmyslové odvětví. Index volatility VIX v úterý vzrostl o 2,4 % na 12,97 bodu.

Marc Faber: Experimenty s QE nedopadnou dobře, nevěřte ekonomice a kupujte zlato

Kdy jindy nakupovat akcie?! Tato sezónnost funguje od 60. let

2. Evropské akcie v úterý mírně posilovaly díky solidním výsledkům firem

Britský FTSE 100 připsal 0,24 %, francouzský CAC 40 0,50 % a německý DAX 0,18 %. Regionální Stoxx Europe 600 posílil o 0,36 %, kdyř nejvíce se dařilo akciím telekomunikačních společností, ztrácel naopak ropný sektor. Akcie britského mobilního operátora Vodafone posílily na londýnské burze nejvíce za posledních 14 měsíců poté, co firma zveřejnila lepší hospodářské výsledky, než se očekávalo. To zároveň dopomohlo celému sektoru telekomunikací k nejlepšímu výkonu od března 2008. Dařilo se i akciím společnosti Henkel v reakci na zvýšení projekce celoročního zisku.

Akcie pohledem technické analýzy: V USA lze čekat pokračování růstu, Pro Evropu je výhled jen mírně opatrnější

3. Pražská burza v úterý neudržela úvodní zisky a uzavřela v červených číslech

Index PX v úterý odepsal 0,15 % na 974,58 bodu. Bankovní tituly si v úterý vedly smíšeně. Komerční banka ztratila 1,46 %, zatímco Erste Group Bank připsala 0,44 %. Druhého nejvyššího objemu obchodů dosáhly akcie společnosti ČEZ, které oslabily o 0,63 %. Největší procentuální ztrátu si však připsaly cenné papíry mediální společnosti CME (-3,00 %). Před středečním zveřejněním výsledků akcie O2 C.R. připsaly 0,42 %, Pivovary Lobkowicz naopak 0,26 % ztratily. Čísla za uplynulý kvartál ve středu ráno odhalí i společnost ČEZ.

Česká výsledková sezóna za 3Q2014: Co čekat od firem z pražské burzy (+ přehled výsledků)

4. Očekávané události

Spojené státy ve středu zveřejní objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (odhad září: +0,2 % meziměsíčně, srpen: +0,7 %), Spojené království tříměsíční míru nezaměstnanosti ILO (odhad září: 5,9 %, srpen: 6,0 %) a Eurostat průmyslovou výrobu v eurozóně (odhad září: -0,3 % meziročně a +0,7 % meziměsíčně, srpen: -1,9 % a -1,8 %). Pokračuje výsledková sezóna, mimo jiné čísly od firem jako Cisco Systems, J.C. Penney, Deutsche Post, E.ON nebo Telefónica (odhady výsledků ZDE). Výsledková sezóna pokračuje i na pražské burze, čísla odhalí kromě O2 C.R. také ČEZ a Pivovary Lobkowicz.

Od výsledků O2 Czech Republic se nečeká žádný významný dopad na cenu akcie. "Očekává se pokles zisku kvůli nižším tržbám v mobilním segmentu. Ty klesají z důvodu nižších cen, především ve firemním sektoru," říká analytička z Erste Group Veronika Maria Sutedja. "U O2 C.R. očekáváme pokles provozního zisku OIBDA o 8 % na 4,2 miliardy Kč. Pod tlakem nadále zůstává především mobilní segment. Celkově očekáváme, že se investoři zaměří na jakákoli data ohledně půjčky majoritnímu vlastníkovi či záměrů s navyšováním podílu PPF," dodává Milan Vaníček z J&T Banky.

Od ČEZ se čeká solidní kvartál. Pomohlo vyřešení potíží v Albánii. "Očekáváme stabilní zisk EBITDA. Pokles cen elektřiny bude vyvážen nepřítomností jednorázových negativních vlivů z minulosti. Očekáváme, že firma potvrdí výhled pro rok 2014, kde se čeká EBITDA 70,5 miliardy Kč a upravený čistý zisk 29 miliard Kč," říká analytik Petr Bártek z České spořitelny. Investoři by se tak měli zaměřit především na komentář k možným akvizicím, dividendové politice a snižování nákladů (mělo by jít o 16 % fixních nákladů). "Myslíme si, že akcie ČEZ jsou díky očekávanému dividendovému výnosu 5,8 % a nedávnému poklesu ceny dobrou sázkou," říká Bártek.

U Pivovarů Lobkowicz bude čtení výsledků poněkud složitější. Společnost vstoupila na burzu teprve nedávno, neexistují tedy relevantní srovnatelná data za 3Q2013. Podle Petra Bártka bývá obecně trh s pivem nejsilnější právě ve třetím kvartálu. "Očekáváme meziročně mírný pokles tržeb asi o 5 % včetně tržeb z prodeje jiných nápojů než piva (tržby z piva by měly klesnout jen o 2 %). Upravený zisk EBITDA by měl být 75 milionů korun, což znamená, že za 9 měsíců firma dosáhla 86 % stanoveného zisku EBITDA pro celý rok, což je 229 milionů Kč," říká Bártek. Skupina podle něj také poprvé vytvořila čistý zisk (dle odhadů 20 milionů Kč). Sledovat Bártek doporučuje komentáře k situaci na pivním trhu a tržnímu podílu firmy.

Vše podstatné, co bude investory zajímat v průběhu druhého listopadového týdne, najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Německo zvažuje privatizaci Deutsche Telekom a Deutsche Post

Německá vláda zvažuje snížení státního podílu ve společnostech Deutsche Telekom a Deutsche Post a mohla by oživit myšlenku prodeje podílu v železniční společnosti Deutsche Bahn. Zde ale bude záležet na podmínkách na trhu. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na dokumenty ministerstva financí.

6. Babiš: Opatření proti daňovým únikům mohou přinést miliardy korun

Nová opatření v boji proti daňovým únikům by v Česku mohla přispět ke zvýšení daňových příjmů státu o miliardu eur. Novinářům v Bratislavě to v úterý řekl český ministr financí Andrej Babiš po schůzce se svým slovenským kolegou Petrem Kažimírem na okraj investiční konference Tatra Summit. Prohlásil rovněž, že realizaci velkých státem financovaných projektů brzdí stávající zákony a byrokracie.

7. Juncker zatím daňové dohody firem s Lucemburskem nekomentoval

Předseda Evropské komise a někdejší lucemburský premiér Jean-Claude Juncker stále nijak nekomentoval nedávná odhalení, že Lucembursko v minulých letech umožňovalo mnoha nadnárodním firmám platit jen velmi nízké daně. Mluvčí komise Mina Andreevová v úterý novinářům jen řekla, že komise bude "odpovídajícím způsobem" reagovat na případnou žádost o vysvětlení od Evropského parlamentu.

8. Merkelová: Rozšíření současných sankcí proti Rusku se zatím neplánuje

Německá kancléřka Angela Merkelová nepředpokládá, že by Evropská unie uvalila vůči Rusku nové hospodářské sankce. Podle ní se ale může rozšířit evropský seznam jednotlivců, kterých se týkají dosavadní sankce, a to o lidi, kteří pomáhali s uskutečněním voleb v separatisty ovládaných oblastech na východě Ukrajiny. Merkelová to řekla v úterý na tiskové konferenci po jednání s pákistánským premiérem Navázem Šarífem.

9. Ruská centrální banka skupuje domácí produkci zlata

Ruská centrální banka byla letos nucena zvýšit nákupy zlata, aby pohltila domácí produkci žlutého kovu, který ruští těžaři kvůli západním sankcím jen obtížně prodávají v zahraničí. Sdělily to zdroje agentury Reuters. Ruské zlaté doly prodávají většinu produkce domácím komerčním bankám jako Sberbank nebo VTB. Ty mohou zlato prodat centrální bance nebo zahraničním bankovním domům. Po uvalení západních sankcí na Rusko kvůli ukrajinské krizi ale letos zahraniční banky nákupy ruského zlata odkládají, tvrdí zdroje. Západní restrikce nákupy zlata z Ruska výslovně nezakazují, zahraniční banky jsou však prý opatrné jakkoli obchodovat s ruskými protějšky.

10. Plosser (Fed): Nízké úrokové sazby by nás měly znepokojovat

Šéf pobočky Fedu ve Philadelphii Charles Plosser v úterý v rozhovoru pro televizní stanici CNBC prohlásil, že úrokové sazby ve Spojených státech jsou bezprecedentně nízké. Plosser je jedním z jestřábů v americké centrální bance a nízké úrokové sazby jej znepokojují. "Mnoho indikátorů nám ukazuje, že úrokové sazby jsou příliš nízko," řekl.

11. Tržby Alibaby za jednu hodinu překonaly 2 miliardy dolarů

Tržby internetového prodejce Alibaba za první hodinu speciální akce k příležitosti Singles Day v úterý překonaly 2 miliardy dolarů. Za pouhou hodinu tak prodejce utržil více než třetinu toho, co v loňském roce ve stejný den za celou dobu trvání akce (5,8 miliardy dolarů). Za celý den v úterý v podvečer Alibaba reportovala tržby 9,3 miliardy dolarů.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Maso: Komodita, která bez problémů odolává náporu silného dolaru

Jedna komodita, která v dnešní době rozhodně nepodléhá žádnému tlaku, je hovězí maso. Cena futures na hovězí maso na CME v minulém týdnu dosáhla historického maxima a nezdá se, že by měla v nejbližší době klesnout. Vedle rostoucí poptávky po hovězím mase za rostoucí cenou stojí také období sucha v roce 2011 v Texasu a Oklahomě, které zdecimovalo celá stáda dobytka. Minulý týden cena futures na chicagské burze (CME) dosáhla historického maxima 1,705 dolaru za váhovou libru a reálné výdaje na hovězí na hlavu, což je ukazatel poptávky, v letošním roce vzrostly meziročně o 5,2 %.

reklama
reklama